Mafija iš buvusių SSRS valstybių sukūrė platų nusikalstamą tinklą visoje Europoje, o Ispaniją pavertė stambia pinigų plovykla. Po plataus masto teisėsaugos operacijos už grotų atsidūrė dešimtys nusikaltėlių, bet bene didžiausias iš jų vėl mėgaujasi laisve.
Ilgos mafijos rankos
Vienu metu atliktų policijos reidų serija šešiose Senojo žemyno valstybėse padėjo atskleisti stambų tarptautinį nusikaltėlių tinklą ir apnuogino Rytų Europos mafijos veiklos mastą. Per operaciją "Java" Ispanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Šveicarijoje ir Italijoje sulaikyti 69 asmenys.
Tarptautinė nusikaltėlių grupuotė į policijos akiratį pateko dar prieš dvejus metus, bet detektyvams prireikė nemažai laiko, kad išnarpliotų sudėtingą nusikalstamą tinklą. "Java" yra viena stambiausių operacijų prieš organizuotą nusikalstamumą per visą Europos teisėsaugos istoriją.
Tarp sulaikytųjų yra Rusijos, Gruzijos ir Armėnijos piliečių. Užsienio žiniasklaida iš pradžių trimitavo apie Rusijos mafiją, bet vėliau paaiškėjo, kad jos šaknys slypi Gruzijoje.
Tinklas veikė ne tik šešiose valstybėse, kuriose vykdyti areštai. Grupuotės rankos pasiekė ir Turkiją, ir Didžiąją Britaniją.
Gausybė kaltinimų
Nusikalstama grupuotė turėjo aiškią struktūrą ir hierarchiją. Ji vengė stambių ir įžūlių nusikaltimų, veikė žemesniu lygmeniu, bet įvairiose šalyse: plėšdavo namus ir įmones, prekiaudavo narkotikais ir ginklais, prievartaudavo turtą, klastodavo dokumentus ir mokėjimo korteles. Nusikalstamu būdu įgytus pinigus plovė per juvelyrines parduotuves, restoranus, pašto kurjerių ir automobilių remonto įmones. Išplautus pinigus mafija investuodavo į nekilnojamąjį turtą.
"Tai yra žmonės, kurie esant reikalui pasiryžę žudyti", – Ispanijos policijos atstovo žodžius citavo šios šalies laikraštis "El Pais". Tačiau apie gaujos įvykdytas žmogžudystes teisėsauga kol kas nepraneša.
Įvairiose šalyse veikusiai grupuotei buvo vadovaujama iš Ispanijos. Čia jos lyderiai dalydavo nurodymus, prižiūrėdavo vadeivas kitose šalyse ir rinkdavo pinigus į bendrą kasą.
Per operaciją "Java" Ispanijoje buvo sulaikyti 24 žmonės, įskaitant žinomą įteisintą vagį Kachaberą Šušanašvilį, kaip įtariama, tvarkiusį grupuotės kasą. Visai grupuotei vadovavęs jo brolis Laša Šušanašvilis turėjo būti sučiuptas Graikijoje, bet dėl šios šalies policijos aplaidumo sugebėjo pasprukti.
Mafija pamėgo Ispaniją
Buvęs Rusijos Interpolo skyriaus vadovas Vladimiras Ovčinskis laikraščiui "The Guardian" pasakojo, kad subyrėjus SSRS būtent Ispanija tapo Rusijos nusikaltėlių traukos centru.
"Praėjusio dešimtmečio pradžioje pinigai buvo milžiniški. Mafija pradėjo investuoti juos į nekilnojamąjį turtą Ispanijoje. Netrukus Marbeljos mieste susidarė visa rusų mafijos kolonija", – pasakojo jis.
Pasak eksperto, Rusijos mafija glaudžiai susijusi su Gruzija, todėl dauguma kriminalinių autoritetų Europoje yra etniniai gruzinai, turintys Rusijos pasus.
Visoje Europoje jau senokai buvo kalbama, kad mafija dalyvauja prekyboje nekilnojamuoju turtu Ispanijos Viduržemio pakrantėje, kur pastaraisiais metais lyg grybų po lietaus pridygo užmiesčio poilsio namų. Prasidėjus krizei, dešimtys tūkstančių jų liko neparduoti ir net iki galo neapdailinti. Pastaraisiais metais keli Ispanijos regionų politikai buvo sulaikyti ir apkaltinti tuo, kad už kyšius išdavinėjo licencijas vykdyti statybas, kurių mastas gerokai viršijo paklausą.
Ankstesnės operacijos
Ispanijoje "Java" yra jau trečia operacija prieš organizuotas nusikalstamas grupuotes iš Rytų Europos.
2005–2006 m. per operaciją "Avispa" teisėsaugos rankose atsidūrė 28 Rusijos, Ukrainos, Gruzijos ir Ispanijos piliečiai. 2008 m. per operaciją "Troika" sulaikyta 20 žmonių. Tuomet Ispanijos teisėsauga prisikasė iki Tambovo-Malyševo nusikalstamos grupuotės, laikomos viena didžiausių pasaulyje.
2006 m. Jungtiniuose Arabų Emyratuose buvo suimtas ir Madridui perduotas Zacharas Kalašovas – stambus Rusijos nusikalstamo pasaulio autoritetas, Ispanijoje sukūręs milžinišką pinigų plovyklą. Šių metų kovo pradžioje jis buvo paleistas už 300 tūkst. eurų užstatą. Kol vyksta bylos tyrimas, jam uždrausta išvykti iš Ispanijos ir liepta du kartus per savaitę atvykti į policijos skyrių.
"Jis juos visus…"
Ispanijos teisėsauga įtaria, kad Z.Kalašovas gali būti susijęs su grupuote, sulaikyta šį mėnesį, ir atgavęs laisvę gali grįžti prie nusikalstamos veiklos, pradėti susidoroti su konkurentais.
Jo paleidimo už užstatą dieną teisėsaugos pareigūnai klausėsi sulaikytos grupuotės narių pokalbio, kurio vienas pašnekovų sakė: "Šakro (tokia Z.Kalašovo pravardė – red. past.) išėjo iš kalėjimo. Pamatysi, kaip jis juos visus … velniop."
Grupuotės nariai apie Šakro kalbėjo labai pagarbiai, lyg apie aukščiausios grandies vadeivą, todėl prokurorai iškėlė versiją, kad jis ir buvo šios tarptautinės grupuotės ispaniško sparno vadeiva, o patekęs už grotų perdavė valdžią L.Šušanašviliui.
Laukia ekstradicijos
Ispanija yra pateikusi įtarimus dar keliems stambiems nusikaltėliams, radusiems prieglobstį Rusijoje. Tarp jų yra bene garsiausias Gruzijos nusikaltėlis Tarielis Onianis ir Leonas Lannas, kurio taip pat ieško JAV teisėsauga už draudimo ir šešėlinių medicinos centrų aferas.
L.Lannas neseniai buvo sulaikytas Maskvoje ir greičiausiai bus perduotas Ispanijai. T.Onianio padėtis kiek painesnė, nes Rusijos teisėsauga pati turi jam daug kaltinimų. Jis buvo sulaikytas Maskvoje už žmogaus pagrobimą ir šantažą. Taip pat kilo įtarimų, jog jis neteisėtai gavo Rusijos pasą.
Rusijos prokurorai taip pat pradėjo domėtis T.Onianio ryšiais su Kremliaus nemėgstamu oligarchu Borisu Berezovskiu.
Naujausi komentarai