Čečėnijoje – klanų kova dėl valdžios Pereiti į pagrindinį turinį

Čečėnijoje – klanų kova dėl valdžios

2008-05-10 09:00

Kas įvyko Čečėnijoje prieš maždaug dvi savaites, paaiškinti nesunku. Tai jau padarė Rusijos žiniasklaida. Viskas paprasta: incidentas kelyje. Respublikos prezidentu paskirto Ramzano Kadyrovo kortežui neužleido kelio kito įtakingo čečėno – Sulimo Jamadajevo – kortežas. Pasitaiko. Ir šitaip galima išsiaiškinti, kas svarbesnis.

Abiejų veikėjų pozicija aiški: ir vienas yra Rusijos Federacijos politikas-karys, ir kitas. O kad prezidentas – nieko nepadarysi, Kaukaze sava specifika. Kiekvienas gruzinas yra kunigaikštis, o kiekvienas čečėnas – prezidentas. Ne tik čečėnas... Pavyzdžiui, ne taip seniai paprastas kaimynės Ingušijos gyventojas sumušė respublikos prezidentą. Bet kalba ne apie tai.

Abiejų veikėjų pozicija aiški: ir vienas yra Rusijos Federacijos politikas-karys, ir kitas. O kad prezidentas – nieko nepadarysi, Kaukaze sava specifika. Kiekvienas gruzinas yra kunigaikštis, o kiekvienas čečėnas – prezidentas. Ne tik čečėnas... Pavyzdžiui, ne taip seniai paprastas kaimynės Ingušijos gyventojas sumušė respublikos prezidentą. Bet kalba ne apie tai.
Viskas greitai pasimirštų, juolab kad ambicingas Čečėnijos vadovas pasirodė esąs dar ir išmintingas. Jis asmeniškai, bent jau taip buvo pranešta, apramino asmens sargybinius, įsisiautėjusius susidūrus kortežų mašinoms. Viskas prasidėjo vėliau. Užvirė karštas prezidento kraujas. Nedera rodyti nepagarbos, kad ir jaunam, bet respublikos vadovui.
 Vos po dviejų valandų buvo duota komanda „fas“, ir S.Jamadajevo šalininkus pradėjo medžioti po visą respubliką. Buvusio kovotojo už Čečėnijos nepriklausomybę, o dabar Rusijos pulkininko vadovaujamas „Rytų“ batalionas – bemaž tūkstantis kareivių – buvo neutralizuotas gana greitai. Kaip tai įvyko, protas neišneša. Juk susidorota ne su kokia banditų gauja, o su Rusijos gynybos ministerijos padaliniu. Fantazijos neužtenka įsivaizduoti, kad kokios Kalifornijos gubernatorius ar grafystės šerifas įsakytų policijos pajėgoms apsupti federalinės kariuomenės padalinio bazę. Ir dar praneštų, kad dalis kareivių pasidavė, o dalis „perėjo į mūsų pusę“. Kieno tai pusė, R.Kadyrovas nepatikslino.
Nugalėtoju Čečėnijos vadovas vis dėlto nesijaučia. Mat visi trys broliai Jamadajevai sveiki ir gyvi. Oficialiai paskelbta tik vieno jų – Badrudžio – paieška. Būtent to, kuris per „incidentą kelyje“ nederamai pasielgė prezidento akivaizdoje. R.Kadyrovas, reikia pripažinti, gana nuosekliai ir rišliai išreiškė nuostabą, kad jauniausias iš garsiųjų brolių – Badrudis – dar laisvėje. Juk jis buvo nuteistas dar 2000 m., bet stebuklingu būdu gana greitai atsidūrė laisvėje ir Čečėnijoje. Be to, R.Kadyrovas stebėjosi, kaip jokių pareigų neinantis civilis gali vadovauti Rusijos gynybos ministerijos kareiviams.
Kitiems dviem broliams ką nors prikišti sunku. Jie turi tam tikrą imunitetą. Vyriausias Ruslanas – buvęs Rusijos Valstybės Dūmos deputatas, o kitas brolis Sulimas vis dar oficialiai eina 42-osios divizijos GRU bataliono vado pareigas. Tačiau jaunas prezidentas nenuleidžia rankų. Rūmų intrigų meną beveik tobulai įvaldęs R.Kadyrovas moka susidoroti su savo priešais ir svetimom rankom. Sulimui Jamadajevui, ko gero, jau greitai karinėje prokuratūroje teks aiškintis dėl neseniai Čečėnijoje aptiktos masinės kapvietės. Ir didvyriai kartais virsta nusikaltėliais.
Beje, taip gali nutikti ir pačiam R.Kadyrovui. Būtent čia ir slypi didžioji pastarųjų įvykių intriga. Jau seniai Čečėnijoje sklando gandai, kad prezidento pareigas pradėjęs eiti Dmitrijus Medvedevas ketina atsikratyti R.Kadyrovu. Iš viso Vladimiro Putino palikimo Čečėnijos lyderis labiausiai nepatinka naujajam Kremliaus šeimininkui. Pats R.Kadyrovas per vietos televiziją ne kartą tvirtino, kad jo pozicijos nepajudinamos, nors, matyt, dėl to tikras nebuvo. Štai ir nusprendė tapti nepakeičiamas respublikoje. Be to, jis jau seniai griežė dantį ant Jamadajevų, kurie taip pat pretenduoja į aukščiausius postus Čečėnijoje. Rusijai jie nusipelnė ne ką mažiau už Kadyrovus ir ambicijų turi atitinkamai.
Laikas buvo pasirinktas tinkamas. Rusijoje visas dėmesys nukreiptas į tai, kaip pasirengti perduoti valdžią. O išprovokuoti karštakošį Badrudį Jamadajevą buvo juokų darbas. Po to, kai Gudermese buvo rasti „Rytų“ batalio-
no kareivių lavonai, jis greitai surinko ištikimus savo broliui karius ir nuvažiavo pasitikti R.Kadyrovo kelyje. Pats žengė į spąstus. Kelio atgal dabar nėra ir R.Kadyrovui. Palikęs bent vieną iš Jamadajevų šeimos gyvą, jaustis saugus jis negalės. Kraujo keršto paprotys Čečėnijoje galiojo net sovietmečiu. Tiesa, ir dabar R.Kadyrovas nėra itin saugus – kovotojai irgi laukia progos su juo susidoroti.
 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų