Didžioji Britanija gavo jauniausią premjerą per beveik 200 metų. Ar energija, ryžtas ir aštrus liežuvis padės jam ilgiau išsilaikyti valdžioje?
Kontrastų žmogus
43 metų Davidas Cameronas yra kontrastiška asmenybė. Turėdamas aristokratiškas šaknis jis sėkmingai susikūrė paprasto žmogaus įvaizdį. Lankydamas bene prestižiškiausią Didžiosios Britanijos Itono mokyklą jis vos neišlėkė iš jos už kanapių vartojimą, bet atsipirko drausminėmis nuobaudomis. Vieni sako, kad jis yra linksmas ir šiltas žmogus, kiti jį vadina nepatikimu ir slidžiu.
Kai iš politikos pasitraukė charizmatiškiausia pastarojo amžiaus britų konservatorių lyderė Margaret Thatcher, partija išgyveno gilų nuosmukį. Atsidūrę reitingų lentelės apačioje, konservatoriai ilgai ieškojo naujų ryškių lyderių ir bandė reformuoti savo programą. Prikelti partiją naujam gyvenimui pavyko D.Cameronui ir su juo atėjusiai jaunai politikų komandai.
Jaunas ir energingas lyderis, šūkis "Laikas permainoms!" ir nuosaikesnė konservatorių programa pakerėjo dalį Didžiosios Britanijos piliečių, bet dauguma jų vis dėlto nesutiko valstybės vairo perduoti D.Cameronui. Todėl valstybė pateko į tokią padėtį, kokios nebuvo mačiusi jau ilgą laiką. Pirmą kartą nuo Antrojo pasaulinio karo laikų Didžiajai Britanijai vadovaus koalicinė vyriausybė ir pirmą kartą per visą šalies istoriją ministrų kabinete valdžios virveles kartu tampys konservatoriai ir liberalai demokratai.
Įžeidė lietuvius
Net jeigu galėtų, dauguma lietuvių tikriausiai irgi nebalsuotų už D.Cameroną. Prieš keletą metų jis sukėlė didelį pasipiktinimą, per pokalbį su britų Meno tarybos atstovais mestelėjęs įžeidžiančią repliką: "Tikiuosi, kad per daug neremsite vienakojų lietuvių lesbiečių."
Toks komentaras tikriausiai turėjo reikšti nepritarimą menkos meninės vertės projektams. Tačiau lėkšto juokelio nesuprato ir patys britai. Konservatorių oponentai užsipuolė D.Cameroną tvirtindami, kad tai buvo labai netaktiškas komentaras.
Teisindamasis D.Cameronas bandė sušvelninti savo žodžius, bet galbūt pats to nenorėdamas dar kartą įžeidė lietuvius: "Aš kalbėjau ne apie vienakojes Lietuvos lesbietes, o apie vienakojus lietuvių šokėjus."
Imigrantams nesimpatizuoja
Kuo jam kliuvo lietuviai, D.Cameronas nepaaiškino. Tačiau skandalinga replika dar kartą patvirtino griežtą Didžiosios Britanijos konservatorių požiūrį į imigrantus.
"Didžiosios Britanijos konservatoriai instinktyviai pasisako už griežtesnę migracijos politiką: griežtesnį imigracijos srautų reguliavimą, prieglobsčio suteikimo sąlygų sugriežtinimą, pastangų kovai su nelegalia migracija sustiprinimą ir kitas priemones, – dienraščiui paaiškino Viešosios politikos ir vadybos instituto analitikas Egidijus Barcevičius. – Tačiau kalbant apie bet kokį sugriežtinimą ir reguliavimą dažniausiai turimi omenyje migrantai ne iš ES šalių. ES šalių migrantams bet kokias griežtesnes priemones pritaikyti daug sunkiau, nes Didžioji Britanija yra ES bendrosios rinkos dalis, kurioje laisvas darbo jėgos judėjimas yra vienas iš pamatinių principų."
Analitikas nesitiki, kad valdžios pasikeitimas Didžiojoje Britanijoje kaip nors lems migrantų iš Lietuvos srautus, bent jau artimiausiais metais.
"Neužmirškime, kad konservatoriai sudarė koaliciją su liberalais demokratais, kurie tradiciškai yra gana liberalūs imigracijos atžvilgiu, nors ir pasisako už griežtas priemones kovojant su nelegalia migracija", – pridūrė E.Barcevičius.
Dalį pažadų išbraukė
Negavę pakankamos daugumos parlamente, D.Camerono vadovaujami konservatoriai buvo priversti sudaryti koaliciją su liberalais demokratais ir atiduoti jiems penkis ministrų postus, o jų lyderiui Nickui Cleggui – vicepremjero pareigas. Siekiant kompromiso, abiem politinėms jėgoms teko paaukoti kai kuriuos programų punktus.
Liberalai demokratai buvo priversti atsisakyti ketinimų paskelbti amnestiją nelegaliems imigrantams ir priimti konservatorių siūlymą įvesti metines kvotas atvykėliams ne iš ES šalių. Tačiau jiems pavyko apginti savo planą pakeisti rinkimų sistemą. Šiuo klausimu bus surengtas referendumas.
Konservatoriams teko paaukoti savo programos punktą, kuriame buvo numatyta sumažinti mokesčius paveldimam turtui, ir sutikti su liberalų demokratų reikalavimais padidinti neapmokestinamas metines pajamas iki 10 tūkst. svarų sterlingų (40,5 tūkst. litų). Tačiau jiems pavyko apginti savo euroskeptišką poziciją: Didžioji Britanija bent jau artimiausius penkerius metus nesijungs prie euro zonos, o kiekvienas sprendimas, kuris perduoda dalį valstybės įgaliojimų Briuseliui, bus svarstomas referendume.
Laukia sunkūs išbandymai
Nors konservatorių ir liberalų demokratų sąjungą šią savaitę lydėjo pakilios nuotaikos, kai kurie apžvalgininkai buvo nusiteikę ne taip optimistiškai ir pranašavo, kad paskubomis sukurta "laimingosios porelės" sąjunga yra veikiau santuoka iš išskaičiavimo, kuri subyrės neatlaikiusi kylančių iššūkių naštos.
Naujajai vyriausybei teks smarkiai sumažinti valstybės išlaidas, siekiant sumažinti Didžiosios Britanijos biudžeto deficitą, kuris šiuo metu yra didžiausias nuo Antrojo pasaulinio karo. Jungtinė Karalystė taip pat išgyveno didžiausią recesiją nuo praėjusio amžiaus ketvirto dešimtmečio. 2009-ųjų pabaigoje šalis pradėjo kapstytis iš ekonomikos nuosmukio, tačiau atsigavimas tebėra labai trapus.
Nors naujoji koalicija susitarė dėl daugelio kompromisų, laikraštis "The Independent" akcentavo joje glūdinčius didelius nuomonių skirtumus dėl įvairių klausimų, tokių kaip eurointegracija ir branduolinė energetika. D.Cameronas ir N.Cleggas per rinkimų kovą negailėjo vienas kitam aštrių ir netgi įžeidžiančių frazių. Liberalų demokratų lyderis paskutinę rinkimų kampanijos savaitę yra pasakęs, kad tarp jo ir D.Camerono vertybių glūdi praraja.
"Tokie skirtumai yra ženklas, bylojantis apie jų skirtingus instinktus ir neišvengiamai ateityje laukiančias problemas", – įspėjo "The Independent".
Naujausi komentarai