Europa ir JAV paragino ICAO ištirti incidentą su „Raynair“ laineriu Baltarusijoje | kl.lt

EUROPA IR JAV PARAGINO ICAO IŠTIRTI INCIDENTĄ SU „RAYNAIR“ LAINERIU BALTARUSIJOJE

Jungtinės Valstijos ir Vakarų Europos šalys, Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narės, trečiadienį paragino Tarptautinę civilinės aviacijos organizaciją (ICAO) skubiai ištirti praeitą savaitgalį įvykusį incidentą, kai Baltarusija priverstinai nutupdė keleivinį lainerį, kad sulaikytų juo skridusį opozicijos žurnalistą.

Po Saugumo Tarybos posėdžio paskelbtame šių šalių pranešime incidentas su bendrovės „Ryanair“ lėktuvu vadinamas „beprecedenčiu ir nepriimtinu“, taip pat reikalaujama „už tai atsakingųjų visiškos atskaitomybės“.

„Šie aktai yra įžūli ataka prieš tarptautinės civilinės aviacijos saugumą ir prieš Europos saugumą, rodanti skandalingą nepagarbą tarptautiniams įstatymams“, – pabrėžė JAV, Estija, Prancūzija, Airija, Belgija, Vokietija, Norvegija ir Jungtinė Karalystė.

Jos taip pat paragino Baltarusiją nedelsiant paleisti žurnalistą Ramaną Pratasevičių ir jo draugę Sofiją Sapegą, skridusius tuo lėktuvu ir sulaikytus, kai laineris buvo nutupdytas Minske.

„Visokeriopai smerkiame šį dar vieną Baltarusijos valdžios įžūlų mėginimą nutildyti visus opozicijos balsus“, – pabrėžė pareiškimą paskelbusios šalys.

Šis dokumentas buvo paskelbtas po JT Saugumo Tarybos uždaro pasitarimo dėl minimo incidento.

Pasak vieno diplomatinio šaltinio, Rusijos ambasadorius Dmitrijus Polianskis pavadino Europos šalių ir JAV kaltinimus Minskui „melagienomis“.

Saugumo Tarybai priklausančios Azijos ir Afrikos šalys pareiškimo neparėmė.

Kaip buvo pranešta, sekmadienį iš Atėnų į Lietuvos sostinę skridęs „Ryanair“ laineris, kuriame buvo S. Pratasevičius ir S. Sapega – Europos humanitariniame universitete (EHU) Vilniuje studijuojanti Rusijos pilietė – buvo paragintas nusileisti Minsko oro uoste – esą dėl galimai lėktuve padėtos bombos. Šis nutupdymas buvo atliktas Baltarusijos autoritarinio prezidento Aliaksandro Lukašenkos įsakymu; per jį į orą buvo pakeltas naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.

Europos lyderiai kaltino Minską, kad keleivinis lėktuvas faktiškai buvo pagrobtas.

Rusija, uoli A. Lukašenkos sąjungininkė, palaiko Minsko tvirtinimus, kad orlaivis buvo nutupdytas dėl sprogdinimo grėsmės, nors jokių sprogmenų jame nebuvo rasta.

Monrealyje įsikūrusi ICAO ketvirtadienį turėtų surengti pasitarimą dėl šio incidento.

„ICAO smarkiai susirūpinusi dėl akivaizdžiai priverstinio „RyanAir“ reiso [lėktuvo] ir jo keleivių nutupdymo, kas gali būti Čikagos konvencijos pažeidimas“, – sakoma sekmadienį paskelbtame šios JT „Twitter“ žinutėje, kurioje paminėta 1944 metų tarptautinė sutartis, įtvirtinusi tarptautinio oro susisiekimo principus.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (1)

AR NE PARADOKSAS?

Pirmiausiai - pakėlė triukšmą visame pasaulyje. Prigalvojo visokių sankcijų. Po to - pradės tyrimą...Tas pats buvo ir su Malaizijos lėktuvo numušimu Ukrainos teritorijoje. Pagal laiką - lėktuvas dar nebuvo nukritęs, o Obama visam pasauliui pareiškė, kad tai Rusijos darbas ir ES privalo už tai skirti sankcijas...Tai jau nebe juokinga...

SUSIJUSIOS NAUJIENOS