Gustavas Katrinai neprilygo Pereiti į pagrindinį turinį

Gustavas Katrinai neprilygo

2008-09-06 09:00
Gustavas Katrinai neprilygo
Gustavas Katrinai neprilygo / AFP nuotr.

Į Naująjį Orleaną po truputį grįžta žmonės. Gustavo, kuris galėjo tapti stipriausiu valstijai smogusiu uraganu, vėtros susilpnėjo ir pranyko. Apie jį primena tik išversti medžiai, kai kur nurauti namų stogai ir šiukšlinos gatvės.

Pavojaus nebėra

Kad pavojaus nebėra, dar trečiadienį pranešė miesto meras Ray Nagine'as. "Žmonės galės sugrįžti iš karto, kai bus atšauktas sprendimas dėl privalomos evakuacijos", - sakė jis. Tam, kad būtų kontroliuojamas gyventojų grįžimas, prie įvažiavimo į miestą buvo įsteigti kontrolės punktai. "Mums reikia žinoti, kiek žmonių grįš", - sakė R.Nagine'as. Jis spėjo, kad daugelis greičiausiai atvažiuos tik pažiūrėti, ar jų namai nesugriauti.

Daug kas taip ir padarė. Vaizdas, kuris jų laukia gimtajame mieste, tikrai neguodžia. Kai kuriuose rajonuose dar nėra elektros energijos, neveikia kanalizacija, o ligoninės veikia ne visu pajėgumu, nes ne visi gydytojai sugrįžo. Daug kam reikės ne tik sutvarkyti aplinką, bet ir naujai suremontuoti namus. Tiesa, remonto išlaidas apmokės draudimas, jeigu namas buvo apdraustas.

Valdžiai priekaištų neturi

Yra viltis, kad kažkiek lėšų skirs ir federalinis biudžetas - valdžios dosnumą skatina artėjantys prezidento rinkimai. Pareigūnai jau padarė nemažai pareiškimų, iš kurių galima suprasti, jog "didesnių nuostolių pavyko išvengti dėl gerai koordinuotų jų veiksmų".

Tačiau žmonės mano kitaip. BBC radijui kalbėjęs vienas Naujojo Orleano gyventojas sakė, kad miestui tiesiog pasisekė, jog Gustavas, skirtingai nei buvo prognozuota, susilpnėjo iki antros kategorijos. Jo sukeltos bangos neįgijo tos jėgos, kuri galėtų pralaužti miesto apsaugos pylimus, kaip buvo siautėjant uraganui Katrina 2005-aisiais.
Tiesa, valdžios nuopelnų jis irgi neneigė. "Šį kartą tikrai buvo viskuo pasirūpinta iš anksto", - sakė vyras. Net statybinių medžiagų, kuriomis buvo lopyti kitų Luizianos valstijos miestelių ir gyvenviečių apsaugos pylimai, anot jo, netrūko. Sklandžiai veikė gelbėjimo tarnybos, o ištuštėjusius miestus su 14 tūkst. karių prižiūrėjo 50 tūkst. atsarginių. Kaip pabrėžė R.Nagine'as, per visą tą laiką buvo užfiksuotas tik vienas plėšikavimo atvejis.

Vienas nuostolingiausių

Vis dėlto Gustavas pridarė nemažai nuostolių. Draudimo bendrovės ekspertai mano, kad jie gali siekti 10 mlrd. JAV dolerių (apie 23,3 mlrd. litų). Nors tai keturis kartus mažiau, nei Katrinos padaryti nuostoliai, Gustavas, ekspertų teigimu, gali papildyti daugiausia nuostolių JAV padariusių uraganų sąrašą.

Labiausiai nukentėjo JAV naftos gavybos pramonė. Dėl to, kad buvo nutraukta gavyba Meksikos įlankoje, Vašingtonas netgi priėmė sprendimą pasinaudoti strateginiu šalies rezervu. Iš jo buvo paimta 250 tūkst. barelių naftos. Kaip teigiama, nafta reikalinga tam, kad padėtų sugrįžti į namus dviem milijonams Luizianos miestų ir kaimų gyventojų, kurie išvyko artinantis Gustavui.

Dar daugiau nuostolių Gustavas pridarė Kuboje. Čia šio uragano padariniai lyginami net su atominiu sprogimu. "Laisvės saloje" Gustavas sugriovė 100 tūkst. namų ir pražudė apie 100 žmonių. Agrarinė šalis patyrė išties didelį smūgį.
"Mes kovojame, kad būtų pamaitinti visi badaujantys žmonės", - neseniai prisipažino buvęs šalies lyderis Fidelis Castro.


Gustavas smogė JAV energetikos pramonei

Beveik visa žalios naftos ir dujų gavyba Meksikos įlankoje buvo sustabdyta, kai priartėjo amžiaus uraganu vadinamas Gustavas. Tai pirmas didelis uraganas po Katrinos ir Ritos (2005 m.), kuris sutrikdė energijos šaltinių gavybą. Meksikos įlankoje JAV išgauna apie ketvirtadalį suvartojamos naftos ir 15 proc. dujų.

Buvo evakuoti 2 mln. žmonių. Uraganas sukėlė 3-4 m aukščio bangas.
Uraganas Gustavas: judėjo į šiaurės vakarus maždaug 30 km/val. greičiu, vėjo greitis siekė 230 km/val.

Didžiausi uraganai

1900 m. lapkričio 21 d. Tenesio tornadas. Uraganas nusiaubė JAV Tenesio valstiją ir sugriovė viską, kas pasitaikė jo kelyje. Buvo nuniokota beveik 4 km geležinkelio. Žuvo 50 žmonių. Nuo šio tornado taip pat nukentėjo Arkanzaso ir Misisipės valstijos. Čia buvo nusiaubti medvilnės laukai.

1912 m. birželio 30 d. Redžino ciklonas. Praūžęs netoli Kanados miesto uraganas vos per 3 minutes sugriovė apie 500 namų. Tada žuvo 28 ir buvo sužeista 2500 žmonių.

1925 m. kovo 18 d. Trijų valstijų tornadas. Šis viesulas laikomas vienu baisiausių per visą JAV istoriją. Judėdamas 500 km per valandą greičiu, per tris valandas jis įveikė 353 km atstumą - nuo Misūrio valstijos per Ilinojų iki Indianos. Buvo užfiksuoti vėjo greičio ir jo kelio ilgio rekordai. Tornadas nusinešė 695 žmonių gyvybes. Buvo sužeistas 2771 žmogus ir nuniokota 15 tūkst. pastatų. Ilinojuje buvo visiškai sugriautas Gorhamo miestas.

1932 m. kovo 21 d. Alabamos tornadas. Uraganas smogė Alabamos valstijos Taladigos apylinkei. Tai buvo pats baisiausia stichija šiame regione. Per jį žuvo 70 ir buvo sužeista 325 žmonės. Uraganas sugriovė 600 namų.

1936 m. balandžio 6 d. Geinsvilio tornadai. Vieno tornado potencialios galios pakanka, kad būtų sugriauti šimtai namų ir žūtų šimtai žmonių. O kai susiduria du uraganai, jų jėga gali sumušti visus rekordus. Taip atsitiko Džordžijos valstijos mieste Geinsvilyje. Du tornadai visiškai nuniokojo 4 miesto kvartalus. Buvo sugriauti 285 namai, žuvo 203 ir buvo sužeisti 934 žmonės.

1965 m. balandžio 11 d. Indianos tornadai. Pats galingiausias uraganas Indianos valstijos istorijoje smogė Verbų sekmadienį. Jis nusinešė 265 žmonių gyvybes, 1700 žmonių buvo sužeisti. Tą dieną, kaip teigiama, per valstiją praūžė dar 11 tornadų.

1970 m. sausio 1 d. Buladelo tornadas smogė Australijos Naujojo Pietų Velso valstijai. Netoli Niukaslo praūžusi gamtos stichija buvo vienas galingiausių tornadų pasaulyje. Ir nors jis išrovė su šaknimis daugiau kaip 1 mln. medžių, nei vienas žmogus nežuvo. Tačiau atstatyti gamtai padarytą žalą prireikė kelių dešimtmečių.

1987 m. liepos 31 d. Edmontono tornadas. Liudininkams pavyko nufilmuoti šios dienos siaubą. Kanados mieste Edmontone tada žuvo 27 žmonės. Dideliu greičiu judantis tornadas pakeldavo namus į orą kaip žaislinius. Tuo pat metu pylė kruša ir smarkiai lijo.

2005 m. rugpjūčio 29 d. uraganas Katrina. Nusiaubęs Naująjį Orleaną uraganas sukėlė didžiules bangas, kurie pralaužė apsaugos pylimus ir užliejo šį miestą. Žuvo apie 1800 žmonių.

Vardai neleidžia susipainioti

Tradicija vadinti uraganus vardais atsirado pakankamai seniai. Iš pradžių jie buvo vadinami atsitiktinai, be jokios sistemos. Uraganą galėjo pavadinti pagal dieną, vietovę, kurioje jis siautėjo arba pagal kokią nors išskirtinę jo ypatybę.

Originalų būdą vadinti uraganus XIX a. pabaigoje sugalvojo australas meteorologas Clementas Wragge'as. Jis pavadindavo juos šalies parlamento narių, kurie balsavo prieš lėšų skyrimą meteorologiniams tyrimams, vardais.

Dar vienas būdas uraganams įvardyti išpopuliarėjo per Antrąjį pasaulinį karą. JAV karo meteorologai atidžiai stebėjo visus Ramiojo vandenyno ciklonus ir, kad nebūtų maišaties, pavadindavo juos savo žmonų ar draugių vardais. Po karo JAV meteorologijos tarnyba sudarė trumpų ir lengvai įsimenamų moteriškų vardų sąrašą ir jau nuo 1953 m. ši sistema pradėjo veikti. Ji išpopuliarėjo ne tik Amerikoje, bet ir kitose pasaulio regionuose. Moteriškais vardais pradėti vadinti ir Ramiojo vandenyno taifūnai, ir audros Indijos vandenyne, Timoro jūroje bei Australijos pakrantėje.

Pirmasis metų uraganas vadinosi moters vardu, kuris prasidėjo pirmąja abėcėlės raide, antras - antrąja ir taip toliau. Taifūnams vadinti buvo sukurtas 84-ių moterų vardų sąrašas, o 1979 m. Tarptautinė meteorologų organizacija praplėtė šį sąrašą vyrų vardais.

Kadangi regionų, kuriuose formuojasi uraganai yra keli, tai ir vardų sąrašus teko padaryti kelis. Atlanto vandenyno regionui sukurti 6-ių abėcėlių sąrašai, kurių kiekvienas sudarytas iš 21 vardo. Jie naudojami 6 metus iš eilės - kasmet vienas sąrašas, po to jie kartojasi. Jeigu per metus bus daugiau nei 21 uraganas, nuspręsta naudoti graikų abėcėlę.

Jei ciklonas ypač pražūtingas, jo vardą visiems laikams išbraukia iš sąrašo. Todėl vardo Katrina uraganų sąraše nebėra.

Tik japonai atsisakė taip vadinti uraganus, nes moterys Japonijoje laikomos švelniomis ir tyliomis būtybėmis. Jie gamtos stichijas vadina gyvūnų, gėlių ir medžių pavadinimais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų