Išpuolis, turėjęs sudrebinti pasaulį Pereiti į pagrindinį turinį

Išpuolis, turėjęs sudrebinti pasaulį

2008-09-13 09:00
Išpuolis, turėjęs sudrebinti pasaulį
Išpuolis, turėjęs sudrebinti pasaulį / "Scanpix" nuotr.

Teismas teroristams buvo gailestingas, bet jų sąmokslą nuolat primins draudimas į lėktuvus neštis skysčių

Teroro aktui jie rengėsi ilgai. Vyrai, kurių dauguma gimę Pakistane, bet turintys Jungtinės Karalystės pilietybę, buvo kruopščiai viską suplanavę ir pasirengę įgyvendinti vieną kruviniausių išpuolių istorijoje. Didžiosios Britanijos vidaus reikalų ministrės Jacqui Smith teigimu, tai būtų buvęs dar baisesnis nei 2001 m. rugsėjo 11-osios teroro aktas. "Pareigūnai išgelbėjo mažiausiai 5 tūkst. žmonių gyvybių", – teigė ji, kai precedento neturinčią operaciją surengę kelių teisėsaugos institucijų darbuotojai sulaikė aštuonis įtariamuosius.

Tačiau bylą nagrinėjusių teisėjų nuosprendis buvo ne toks, kokio tikėtasi. 56 val. svarstę šią savaitę jie nutarė: vyrai neketino sprogdinti lėktuvų. Trys sulaikytieji buvo pripažinti kalti dėl sąmokslo nužudyti žmones, o keturi jų bendrai nuteisti kaip mėginę sukelti paniką. Dar vienas, anot prokurorų, atvykęs koordinuoti savižudžių veiksmų, buvo visiškai išteisintas.

Sekė trys žinybos

Prokurorams ir įtariamuosius sulaikiusiems agentams teliko skėsčioti rankomis: lyg ir visi kaltės įrodymai buvo surinkti ir pateikti... Iš tiesų per kelis šimtus tūkstančių svarų kainavusią operaciją, kurioje dalyvavo bent trijų žinybų atstovai, buvo surinkta nemažai įkalčių. Tarp jų – telefono pokalbių įrašai, filmuota medžiaga, kur įtariamieji tvirtina esantys pasiryžę pasiaukoti ir "priversti pasigailėti netikėlius dėl jų veiksmų Afganistane ir Irake", pirkinių, kurie toli gražu nėra buities reikmenys, ir netgi galimų išpuolio objektų sąrašai bei lėktuvo skrydžių į Jungtines Valstijas tvarkaraštis.

Į teisėsaugos akiratį kai kurie įtariamieji pateko dar 2003 m. Tačiau kai 2006 m. per įprastą patikrinimą oro uoste Abdullos Ahmedo Ali, ką tik sugrįžusio iš Pakistano, bagaže policininkai aptiko pavojingų daiktų, nuspręsta nedelsti. Britų teisėsaugininkai skubiai surengė didžiausią sekimo operaciją, kuri baigėsi aštuonių įtariamųjų sulaikymu. Stebėti įtariamųjų buvo mobilizuoti daugiau kaip 200 pareigūnų.

Pradėję sekti A.A.Ali britų kontržvalgybos MI5 agentai su Londono policijos specialiojo antiteroristinio būrio SO15 ir Skotland Jardo antiteroristinio skyriaus pareigūnais iš pradžių manė, kad jis tik renka pinigus džihado kariams. Tačiau netrukus žvalgai įsitikino jį esant vienu "šventojo karo" karių. Greitai buvo aptikti ir kiti sąmokslininkai. Dauguma jų, kaip manoma, apmokyti "Al Qaedos" stovyklose, esančiose Afganistano ir Pakistano pasienyje.

Visų atsakymų nerado

Kaip vėliau tvirtino A.A.Ali pažinoję liudininkai, pabėgėlių stovykloje savanoriu dirbęs vyras į Londoną grįžo pakeitęs pasaulėžiūrą. Kupinas neapykantos Vakarams jis tapo labai pamaldus ir daug laiko praleisdavo su draugais iš Londone radikalumu garsėjančios mečetės.

Kitas įtariamasis – A.A.Ali draugas Assadas Sarwaras – teisėsaugos pripažintas kaip vienas sąmokslo vadovų. Jis pastebėtas perkant vandenilio peroksidą. Buityje šis chemikalas dažniausiai naudojamas plaukams balinti, tačiau ekspertai tikina, kad jis gali būti sėkmingai naudojamas bomboms gaminti.

Įsibrovę į A.Sarwaro namus pareigūnai rado tuščių butelių, kuriuos, kaip manoma, gamindami bombas ir planavo panaudoti teroristai. Įtarimus dar labiau sustiprino A.A.Ali namuose rasti daiktai. Jo butas priminė bombų gamyklą. Čia buvo rasta grąžtas, žnyplės, veržtuvai, klijai, guminės pirštinės, tušti plastikiniai buteliai, keletas švirkštų ir baterijų.

Tačiau liko ir neaiškumų. Jeigu planuojama gaminti bombas, kodėl tokias nedideles? Ir ką reiškia įtariamųjų pokalbyje nugirstas skaičius 19? Ar tiek yra sąmokslo dalyvių? O gal jie kalbėjo apie 19 taikinių? Beje, būtent 19 sąmokslininkų surengė pasaulį sudrebinusį 2001 m. rugsėjo 11 d. teroro aktą.

Atsakymų į visus klausimus pareigūnai neturi ir dabar. Tačiau pastebėję, kaip A.A.Ali interneto kavinėje ieško lėktuvų skrydžių grafiko, jie įsitikino dėl vieno: įtariamieji gamino skystąsias bombas, kurias galima įsinešti į lėktuvus kaip gėrimus. Šių sprogmenų pakaktų pramušti skylei lėktuvo liemenyje.
Panašiai kėsinosi padaryti ir liūdnai pagarsėjęs Richardas Reidas. 2001 m. gruodį jis nesėkmingai bandė susprogdinti "American Airlines" lėktuvą, skridusį iš Paryžiaus į Majamį. Jo bate paslėptos bombos būtų pakakę, kad pramuštų skylę ir sukeltų lėktuvo katastrofą.

Nustatė ryšį su "Al Qaeda"

Teisėsaugos pareigūnai sekė įtariamuosius visur, dieną ir naktį. Analizuoti ne tik jų pokalbiai ir susitikimai – ir išmestos šiukšlės būdavo pristatomos į laboratorijas. Nuosekliai darbuodamiesi agentai nustatė sąmokslininkų ryšį su kitais terorizmu įtariamais vyrais. Vienas jų – Mohammedas Hamidas, su kuriuo sąmokslininkai Londone rinko labdarą "nuo karo Afganistane nukentėjusiems žmonėms". Šis įtariamas turintis glaudžių ryšių su "Al Qaeda". Pareigūnai tvirtina, kad jis netgi buvo įkūręs teroristų stovyklų Didžiojoje Britanijoje. Vienoje jų esą buvo apmokyti ir 2005 m. liepos 21 d. nesėkmingą išpuolį Londono transporte surengę asmenys.

Įtarimus dar labiau sustiprino nustatyti ryšiai su daugelio valstybių teisėsaugai jau seniai žinomu Rashidu Raufu. Šis, spaudžiant JAV, dėl savo veiklos buvo sulaikytas Pakistane, tačiau vėliau neaiškiomis aplinkybėmis iš kalėjimo pabėgo.

2006 m. rugpjūtį pareigūnai smogė. Buvo sulaikyti visi įtariamos teroristų grupelės nariai, atliktos kratos jų namuose, o oro uostuose paskelbta visuotinė parengtis. Būtent nuo to laiko pradėta drausti į lėktuvus neštis skysčių, o daugumoje oro uostų ir dabar keleiviai verčiami nusiauti batus.

Tačiau visas pareigūnų darbas virto dar vienu teismo spektakliu. Teisėjai patikėjo įtariamųjų žodžiais, neva jie nenorėję nieko žudyti, o tik ketinę sukelti chaosą ir taip atkreipti pasaulio dėmesį į įvykius Irake ir Afganistane. Tik įrašytos trijų kaltinamųjų kalbos apie kerštą Vakarams privertė teismą daliai jų paskelbti nuosprendį dėl sąmokslo žudyti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų