Izraelio ir popiežiaus Pranciškaus santykiai buvo įtempti nuo 2023-iųjų spalio 7-osios, kai Gazos Ruože prasidėjo Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“ karas.
Pontifikas dažnai kritikavo karo eigą, nors tuo pat metu smerkė tai, ką vadino „stiprėjančia antisemitizmo atmosfera“.
Izraelio naujienų svetainė „Ynet“ antradienį teigė, kad Užsienio reikalų ministerijos valdomoje oficialioje Izraelio valstybės socialinio tinklo „X“ paskyroje buvo paskelbta tokia žinutė: „Ilsėkis ramybėje, popiežiau Pranciškau. Tegul jo atminimas būna palaiminimas.“
Tačiau vėliau ši žinutė pašalinta iš paskyros ir buvo nurodyta Izraelio atstovybėms visame pasaulyje ištrinti bet kokias panašias žinutes iš socialinių tinklų, teigiama pranešime.
„Ynet“ taip pat sakė, kad diplomatams buvo liepta nepasirašinėti Vatikano nunciatūrose visame pasaulyje esančiose užuojautų knygose popiežiui Pranciškui.
Užsienio reikalų ministerija kol kas neatsakė į prašymą pakomentuoti ištrintą „X“ įrašą, tačiau pareiškė, kad jos ambasadorius Vatikane Yaronas Sidemanas (Jaronas Sidemanas) šeštadienį dalyvaus Pranciškaus laidotuvėse.
Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas (Isaakas Hercogas), kurio vaidmuo daugiausia yra ceremoninis, buvo vienas pirmųjų pasaulio lyderių, pareiškusių užuojautą po to, kai pirmadienį buvo pranešta apie popiežiaus mirtį.
I. Herzogas mirusį popiežių pagerbė kaip „gilaus tikėjimo ir begalinės atjautos žmogų“, nurodydamas, kad jis puoselėjo „tvirtus ryšius su žydų tauta“.
Izraelio ambasadoriaus Italijoje Jonathano Peledo (Džonatano Peledo) užuojautos žinutė, kurioje Pranciškus vadinamas „užjaučiančiu lyderiu, nenuilstamai skatinusiu dialogą, taiką ir teisingumą“, trečiadienį vis dar buvo patalpinta platformoje „X“.
Tačiau Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu) ir užsienio reikalų ministras Gideonas Saaras išliko tylūs, nors išreiškė liūdesį dėl antradienį Indijoje įvykdyto išpuolio, per kurį žuvo 26 žmonės.
Antradienį dienraščio „The Jerusalem Post“ vedamajame straipsnyje pripažįstamas popiežiaus Pranciškaus vaidmuo „vedant Katalikų Bažnyčią per sukrėtimus“, tačiau teigiama, kad kalbant apie Izraelį jo „moralinis kompasas retsykiais susvyruodavo“.
„Nuo pat savo pontifikato pradžios Pranciškus žydų valstybės atžvilgiu laikėsi gerokai kitokio tono nei jos priešininkų atžvilgiu“, – pažymėjo laikraštis ir pridūrė, kad po 2023-iųjų spalio 7-osios išpuolio santykiai dar labiau pašlijo.
„Nors iš pradžių jis pasmerkė pirmąsias „Hamas“ žudynes, greitai perėjo prie Izraelio karinio atsako kritikos, teigdamas, kad tai žiaurumas, o ne karas“, – rašė laikraštis.
Straipsnyje priduriama, kad „istorija jį gali įrašyti kaip praleistą progą – dar vieną gero linkintį popiežių, kuris nesugebėjo pakilti aukščiau šių laikų politikos ir taip suteikė moralinį užnugarį tiems, kurie siekia Izraelio sunaikinimo“.
Naujausi komentarai