J. Borrellis: Kyjive rengiamas istorinis visų ES užsienio reikalų ministrų susitikimas | kl.lt

J. BORRELLIS: KYJIVE RENGIAMAS ISTORINIS VISŲ ES UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRŲ SUSITIKIMAS

  • 0

Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis (Žozefas Borelis) paskelbė, kad bloko užsienio ministrai pirmadienį pirmą kartą susitinka už jo sienų – Ukrainos sostinėje Kyjive.

„Šį istorinį ES užsienio reikalų ministrų susitikimą šaukiame Ukrainoje, šalyje kandidatėje ir būsimoje ES narėje. Esame čia, kad išreikštume savo solidarumą ir paramą Ukrainos žmonėms“, – sakoma J. Borrellio pareiškime socialiniuose tinkluose.

Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba pirmadienį palankiai įvertino ES užsienio reikalų ministrų susitikimą jo šalyje.

„Tai istorinis įvykis, nes pirmą kartą istorijoje Užsienio reikalų taryba posėdžiaus už dabartinių sienų – už Europos Sąjungos sienų – bet būsimose Europos Sąjungos sienose“, – sakė jis žurnalistams stovėdamas šalia bloko užsienio politikos vadovo J. Borrellio.

ES užsienio reikalų ministrai atvyko į Ukrainos sostinę į iš anksto neskelbtą neoficialų susitikimą, kuriame bus apžvelgta bloko parama Kyjivui ir aptarta Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio pasiūlyta taikos formulė.

JAV, ES ir Jungtinė Karalystė teikia didžiulę karinę ir finansinę paramą Ukrainai, jau daugiau nei pusantrų metų kovojančiai su plataus masto Rusijos invazija. Ši parama labai svarbi Ukrainos ekonomikai.

Tačiau kyla abejonių, kiek ilgai Kyjivo sąjungininkai siųs jam milijardus dolerių (eurų).

Sekmadienį JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) patikino, kad Vašingtonas ir toliau teiks finansinę paramą Ukrainai. Tai įvyko po to, kai JAV Kongresas išvengė vyriausybės uždarymo, priėmęs trumpalaikį finansavimo paketą, kuriame atsisakyta paramos Ukrainai kovoje su Rusija.

Nemaža dalis JAV įstatymų leidėjų pripažįsta, kad tęsiantis karui Ukrainoje darosi vis sunkiau gauti Kongreso pritarimą dėl paramos Kyjivui.

Ukrainos užsienio reikalų ministras D. Kuleba žurnalistams sakė, kad Kyjivas diskutavo su abiejų JAV Kongreso partijų atstovais, siekdamas užtikrinti, kad Kijevas gautų daugiau pagalbos.

Tai istorinis įvykis, nes pirmą kartą istorijoje Užsienio reikalų taryba posėdžiaus už dabartinių sienų – už Europos Sąjungos sienų – bet būsimose Europos Sąjungos sienose.

„Sprendimas buvo priimtas toks, koks buvo, tačiau dabar dirbame su abiem Kongreso pusėmis, siekdami užtikrinti, kad jis jokiomis aplinkybėmis nepasikartotų“, – teigė D. Kuleba.

„Kyla klausimas, ar tai, kas įvyko JAV Kongrese praėjusį savaitgalį, yra incidentas, ar sistema. Manau, kad tai buvo incidentas“, – pridūrė jis.

Prancūzijos užsienio reikalų ministrė Catherine Colonna (Katrin Kolona) sakė, kad pirmadienį Kyjive rengiamas ES užsienio reikalų ministrų susitikimas yra ženklas Maskvai, jog blokas pasiryžęs remti Ukrainą ilguoju laikotarpiu.

„Tai mūsų ryžtingos ir ilgalaikės paramos Ukrainai, kol ji galės laimėti, parodymas. Tai taip pat žinia Rusijai, kad ji neturėtų tikėtis mūsų nuovargio. Mes dar ilgai būsime šalia“, – sakė ji žurnalistams Kyjive.

Šis ES susitikimas vyksta po to, kai savaitgalį vykusiuose Slovėnijos rinkimuose pergalę iškovojo Robertas Fico, kurio prorusiška darbotvarkė sustiprino abejones dėl tolesnės paramos Ukrainai.

Slovakija gali padidinti įtampą ES diskusijose dėl Kyjivo, kaip kad anksčiau įvyko su Vengrija. Budapeštas palaiko glaudžius ryšius su Maskva ir pasisakė prieš ginklų perdavimą ir ekonominę pagalbą Ukrainai.

Vengrijos ir Lenkijos užsienio reikalų ministrai į šį susitikimą Kyjive neatvyko.

Danijos užsienio reikalų ministras Larsas Lokke Rasmussenas (Larsas Liokė Rasmusenas) nurodė, kad kad Europa turi būti pasirengusi toliau teikti pagalbą dėl daugelio svarbių priežasčių.

„Visų pirma, norėdami paremti Ukrainą, taip pat norėdami pasiųsti stiprų transatlantinį signalą, kad turime prisiimti didelę atsakomybę už tai, kas vyksta mūsų pačių žemėje“, – sakė Danijos ministras. 

Gairės: karas Ukrainoje, Kyjivas, ES užsienio reikalų ministrų susitikimas, Josepas Borrellis
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS