Iš Fukušimos atominės elektrinės Japonijoje pirmosios jėgainės pusės pasigirdo sprogimas bei matyti virš jos iškilę garai ar dūmai, pranešė šeštadienį naujienų agentūra "Jiji", remdamasi policija.
Reaktorius nenukentėjo
Japonijos pareigūnai tvirtina, kad per sprogimą Fukušimos AE pirmojoje jėgainėje, reaktorius nenukentėjo; tai praneša Japonijos žiniasklaida, remdamasi vyriausiuoju ministrų kabineto sekretoriumi Yokio Edano (Jokiju Edanu).
Pasak vyriausybės, sprogimas apgadino tik išorinį reaktoriaus apvalkalą ir nepakenkė metalo konteineriui, kuriame yra reaktorius.
Radiacinis fonas elektrinės aplinkoje po sprogimo neviršijo normos, net sumažėjo, sakė Y.Edano ir pridūrė, jog sumažėjo slėgis ir reaktoriaus viduje.
Anksčiau buvo pranešta, kad dėl žemės drebėjimo sutrikus reaktoriaus aušinimo sistemai Fukušimos atominėje elektrinėje, ėmė didėti slėgis reaktoriuje, kuris perkaito.
Užsiliepsnojo vandenilis?
Vienos tarptautinės branduolinės energetikos organizacijos pareigūnas šeštadienį paskelbė manantis, jog vienoje Japonijos atominėje elektrinėje nugriaudėjusį sprogimą galėjo sukelti nutekėjusios vandenilio dujos, todėl tikėtina, kad radioaktyvios medžiagos į aplinką nepateks.
"Akivaizdu, kad įvyko vandenilio sprogimas..., užsiliepsnojus vandeniliui", - Londone įsikūrusios Pasaulinės branduolinės asociacijos ryšių su visuomene skyriaus direktorius Ianas Hore'as-Lacy (Janas Horas-Leisis) sakė naujienų agentūrai "Reuters", gavus pranešimų apie sprogimą Japonijoje.
"Jeigu vandenilis užsiliepsnojo, jo nebeliko - jis nebekelia jokio tolesnio pavojaus, - pridūrė pareigūnas. - Kiek žinome, ypatingo radiacijos nuotėkių pavojaus nėra. Jų gali būti, tačiau šito mes dar nežinome. Nėra priežasties manyti, jog tai tikrai įvyko dėl to (sprogimo)."
Netoli atoiminių gyvenantiems japonams - jodas
Japonijos pareigūnai informavo Jungtinių Tautų (JT) branduolinių programų priežiūros agentūrą apie pasiruošimus išdalyti jodo preparatus žmonėms, gyvenantiems netoli atominių elektrinių, apgadintų penktadienį per žemės drebėjimą, pranešė Vienoje įsikūrusi agentūra.
Jodas padeda apsaugoti organizmą nuo aplinkoje pasklidusių radioaktyviųjų izotopų.
Japonijoje šeštadienį užfiksuotas spinduliuotės nuotėkis iš pažeisto branduolinio reaktoriaus, kai vienoje jėgainėje, apgadintoje per smarkų žemės drebėjimą, nugriaudėjo sprogimas, sugriovęs stogą. Tačiau vyriausybė tvirtina, kad spinduliuotės lygis kol kas žemas.
Japonijos naujienų agentūra "Jiji" vėliau pranešė, kad netoli elektrinės Fukušimos prefektūroje buvo apšvitinti trys darbininkai.
Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) nurodė, kad Japonijos pareigūnai ją informavo apie sprogimą ir kad jie šiuo metu "vertina reaktoriaus šerdies būklę".
Japonija išplėtė evakuacijos zoną aplink Fukušimos-Dajiči elektrinę, taip pat aplink netoliese esančią Fukušimos-Daini atominę jėgainę.
"Pareigūnai taip pat sakė, kad ruošiamasi dalyti jodą gyventojams netoli abiejų elektrinių, - skelbiama TATENA pranešime. - TATENA dar kartą pasiūlė suteikti Japonijai techninę pagalbą, jeigu vyriausybė to paprašytų."
Černobylio nelaimės nepakartos
Fukušimos prefektūroje Japonijoje įvykęs sprogimas atominės elektrinės pirmojo reaktoriaus teritorijoje nepakartos Černobylio nelaimės, mano Černobylio branduolinio saugumo problemų centro direktoriaus pavaduotojas Valerijus Hlyhala.
Jis pabrėžia, jog Japonijoje veikiantys reaktoriai yra visiškai kito tipo negu Černobylio atominėje elektrinėje (AE).
"Japonijoje reaktoriai - šiuolaikinio tipo. Visus skilimo produktus turi sulaikyti reaktoriaus apvalkalas, galimi tik dujiniai išmetalai", - sakė V.Hlyhala bei pridūrė, kad statant AE, atsižvelgta ir į teritorijos seismingumą.
"Be to, tie reaktoriai apskaičiuoti padidinto seismingumo sąlygoms, nors dabartinė situacija ir yra už projektuotos ribos", - pažymėjo jis.
"Taigi, kokių nors rimtų pasekmių, kaip buvo Černobylyje, neturėtų būti", - ramino V.Hlyhala.
Yra sužeistų
Japonijos televizija NHK pranešė, jog elektrinėje sužeisti keli darbuotojai. Oficialūs šaltiniai nurodė, kad sprogimas įvyko 16 val. vietos (9 val. Lietuvos) laiku. Sprogimo priežastys narinėjamos.
NHK televizija transliuoja vaizdus, kuriuose matyti, kad sprogimas sugriovė išorines vieno iš keturių AE pastatų konstrukcijas.
Fukušimos prefektūros atstovas Masato Abe (Masatas Abė) sakė, jog baltų dūmų atsiradimo priežastis tiriama, nenustatyta ir sprogimo priežastis.
Šeštadienį elektrinės darbuotojai mėgino atšaldyti Fukušimos-Dajiči reaktorių, bet šalto vandens lygis vis žemėjo.
Pasak NHK, Branduolinio ir pramoninio saugumo valdyba pripažino, jog būta radioaktyvaus cezio nuotėkio. Japonų ekspertai taip pat pripažino, kad galėjo pradėti lydytis reaktoriuje esantis kuras; be to didžioji kuro dalis lieka reaktoriuje, kuris yra sustabdytas bei šaldomas.
Anot ekspertų, radiacijos plitimo pavojus Fukušimos elektrinėje išliks tol, kol bus patikimai užblokuotas reaktoriaus korpusas.
Kai kurių Japonijos specialistų nuomone, sprogimas įvyko dėl reaktoriaus perkaitimo.
Anksčiau, pasak Japonijos naujienų agentūros "Kyodo", Fukušimos atominėje elektrinėje pavyko išleisti dujas, kurios buvo susikaupusios reaktoriaus apvalkale, todėl slėgis reaktoriuje sumažėjo.
Šalia šios elektrinės buvo aptiktas radioaktyvaus cezio nutekėjimas. Taip galėjo atsitikti išėjus iš rikiuotės reaktoriaus aušinimo sistemai ir išsilydžius kurui reaktoriaus šerdyje.
Pasak BBC, gyventojai evakuoti iš zonos dešimties kilometrų spinduliu aplink elektrinę. Už šios zonos ribų gyvenantiems pavojus negresia, tvirtina radiacinio saugumo tarnyba.
Šeštadienį Fukušimos-Dajiči elektrinės 1-osios jėgainės operatoriai mėgino sumažinti temperatūrą ir spaudimą reaktoriaus viduje, kai dėl žemės drebėjimo nutrūko elektros tiekimas ir sugedo atsarginiai generatoriai, todėl išsijungė pagrindinė aušinimo sistema. Elektrinės apylinkėse pareigūnai užfiksavo aštuonis kartus, o jėgainės valdymo salėje - tūkstantį kartų stipresnę nei įprastą spinduliuotę.
Bendrovė "Tokyo Electric Power Co.", eksploatuojanti Japonijos šiaurės rytuose esančią Dajiči elektrinę, pranešė, kad aušinimo sistemos neveikia dar viename iš šešių reaktorių, taip pat trijuose reaktoriuose netoliese esančioje Fukušimos-Daini elektrinėje.
Vyriausybė šiose jėgainėse paskelbė nepaprastąją padėtį.
Japonijos branduolinio saugumo agentūra nurodė, kad pavojingiausia padėtis susiklostė Fukušimos-Dajiči 1-ajame reaktoriuje, kuriame slėgis tapo dukart didesnis už įprastą. Tarptautinės branduolinės energetikos agentūros (TATENA) pranešime sakoma, jog dyzelinių variklių varomi generatoriai, tiekiantys elektrą Fukušimos-Dajiči jėgainės reaktorių aušinimo sistemoms, buvo sugadinti užliejus cunamiui.
Japonijoje atominės elektrinės pagamina apie 30 proc. elektros energijos. Pareigūnai perspėjo gyventojus būti pasiruošusiems dideliems elektros tiekimo apribojimams. Be to, dėl žemės drebėjimo daugiau nei milijonas namų ūkių liko be vandens, daugiausiai šalies šiaurės rytuose.
Fukusimos AE yra stambiausia atominės energetikos kompleksas pasaulyje. Ši elektrinė tiekia elektros energiją Tokijui. Jį sudaro dvi jėgainės, kurių bendras galingumas yra 8800 megavatų.
Problemų atsirado pirmojoje, 1971 metais pradėjusioje veikti jėgainėje, kurią sudaro šeši reaktoriai.
Palyginimui - Černobylio elektrinė iki avarijos pagamindavo 3800 megavatų energijos.
Rytinėje Japonijoje - nauji smūgiai
Premjeras Naoto Kanas pranešė, kad 50 tūkst. karių prisidės prie paieškos ir gelbėjimo operacijų po penktadienį Japoniją supurčiusio 8,9 balo žemės drebėjimo. Pastarasis taip pat sukėlė vieną iš didžiausių šios šalies patirtų gamtinių katastrofų - 7 metrų aukščio cunamio bangas, kurios nusirito toli į sausumą, niokodamos laukus, miestus, oro uostus ir kelius.
Oficialioje statistikoje nurodoma, kad žuvo 413 žmonių, 784 pasigesta, 1 128 buvo sužaloti. Policija taip pat nurodė, kad netoli drebėjimo epicentro esančio didelio Sendajaus miesto pakrantėje rasti 200-300 lavonų. Be to, dar nežinoma, kiek žuvusiųjų iki šiol yra užversti griuvėsių ir nuolaužų. Gelbėtojai dar nepasiekė smarkiausiai paveiktų vietovių.
Prie rytinių Japonijos krantų šeštadienį užregistruoti pakartotiniai požeminiai smūgiai, pranešama BBC tinklalapyje, kuris remiasi JAV geologijos tarnyba.
Pasak jos, minėtų smūgių stiprumas yra tarp 5,0 ir 6,8 magnitudės.
Lietuva seka situaciją
Reaguodamas į žiniasklaidoje pasirodžiusius pranešimus apie avarinę situaciją Japonijos atominėje elektrinėje "Fukushima-1", Radiacinės saugos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad imamasi visų priemonių esamai situacijai stebėti bei visuomenės sveikatai užtikrinti.
"Šiuo metu tiesioginės grėsmės Lietuvos gyventojams nėra", - 13.45 min. pranešė Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija.
Teorinė galimybė radioaktyvioms medžiagoms pasiekti Lietuvą iš Japonijos egzistuoja, tačiau siekiant tiksliau prognozuoti įvykių eigą bandoma gauti papildomos informacijos, šeštadienį sakė Radiacinės saugos centro direktorius Albinas Mastauskas.
"Jeigu įvyktų kažkas panašaus kaip Černobilyje, teoriškai galėtų pasiekti ir Lietuvą. Bet kol nėra detalesnės informacijos, negalima atsakyti, kaip toliau gali vystytis procesas", - BNS sakė centro vadovas.
A.Mastauskas patikino, kad visos atsakingos Lietuvos institucijos seka situaciją Japonijoje, kur po žemės drebėjimo pranešta apie radiacijos nuotėkį.
Radiacinės saugos centro vadovo teigimu, Lietuvos pareigūnai įvairiais kanalais bando siekia gauti tikslesnės informacijos apie įvykius Japonijoje, ketinama kreiptis ir į Tarptautinės atominės energijos agentūrą.
Pasak A.Mastausko, šiuo metu ekspertai skaičiuoja, koks poveikis būtų galimas Lietuvai blogiausiu atveju.
"Informaciją nuolat teiksime spaudai, kad nuramintume gyventojus. Šiuo metu bandome skaičiuoti, kas būtų pagal blogiausią versiją", - BNS kalbėjo Radiacinės saugos centro vadovas.
Anot jo, Lietuvos gyventojams bus pateikta prognozė, kada radioaktyvios medžiagos, jeigu jos pateks į aplinką iš avariją patyrusio reaktoriaus, gali pasiekti šalies teritoriją.
Šiuo metu sutankintas Aplinkos apsaugos agentūros valdomos ankstyvojo perspėjimo sistemos Lietuvoje veiklos dažnis, registruojant dozės galią aplinkoje, stebimi Europos šalių teikiami dozės galios duomenys (aplinkos radioaktyvumo duomenys) EURDEP tinkle.
Šiuo metu kol kas nėra pateikti duomenys apie išmetimus į aplinką už avariją patyrusios atominės elektrinės ribų. Japonijos Ūkio, prekybos ir pramonės ministerijos pateiktoje informacijoje teigiama, kad radioaktyvusis cezis pateko tik į pačios atominės aplinką.
Mūsų šalies gyventojams bus pateikta prognozė, kada radioaktyvios medžiagos (jeigu jos pateks į aplinką iš avariją patyrusio reaktoriaus) gali pasiekti mūsų šalies teritoriją.
Tam bus atliekama radioaktyviųjų medžiagų pernašos modeliavimas, naudojant tam skirtą programą ARGOS.
Situacija Japonijoje yra pastoviai sekama, visos atsakingos institucijos įsijungusios į parengtį reaguoti, vertinti esamą situaciją bei teikti rekomendacijas gyventojams dėl priemonių, kurios užtikrintų gyventojų sveikatos apsaugą, jeigu situacija pasikeistu taip, kad reikėtų imtis apsaugomųjų priemonių Lietuvos žmonėms apsaugoti nuo radioaktyviųjų medžiagų galimo poveikio.
Naujausi komentarai