Tai vienas iš virtinės susitarimų, kuriuos Rijade pasirašė JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir Saudo Arabijos sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas (Mohamedas bin Salmanas).
„Jungtinės Valstijos ir Saudo Arabija pasirašė didžiausią istorijoje – beveik 142 mlrd. JAV dolerių (127,8 mlrd. eurų) vertės – gynybos prekių pardavimo susitarimą, pagal kurį Saudo Arabijai bus tiekiama moderniausia karinė įranga“, – teigiama Baltųjų rūmų pareiškime.
Baltieji rūmai taip pat nurodė, kad viena Saudo Arabijos bendrovė į objektus, susijusius su dirbtiniu intelektu, Jungtinėse Valstijose investuos 20 mlrd. JAV dolerių (18 mlrd. eurų).
Saudo Arabijos įmonė „DataVolt“ „tęsia planus investuoti 20 mlrd. JAV dolerių į dirbtinio intelekto duomenų centrus ir energetikos infrastruktūrą Jungtinėse Valstijose“, sakoma Baltųjų rūmų pranešime, paskelbtame prezidentui D. Trumpui su valstybiniu vizitu lankantis Rijade.
D. Trumpas antradienį Saudo Arabijoje buvo sutiktas su prabangiu karališku priėmimu per pirmąjį savo antrosios kadencijos valstybinį vizitą.
Saudo Arabija lydėjo prezidento lėktuvą „Air Force One“ naikintuvais, o paskui oro uoste ir įspūdingais šviestuvais papuoštuose rūmuose išsirikiavo garbės palyda.
Kameroms filmuojant, ilga Saudo Arabijos karališkosios šeimos ir verslo atstovų procesija laukė savo eilės paspausti ranką D. Trumpui ir Saudo Arabijos faktiniam valdovui, sosto įpėdiniui princui Mohammedui bin Salmanui, kuris stovėjo šalia jo.
D. Trumpas su savimi atsivežė svarbiausius savo kabineto narius ir JAV verslo atstovus, įskaitant savo patarėją, turtingiausią pasaulio žmogų Eloną Muską (Iloną Maską), dėvėjusį kostiumą.
D. Trumpas palankiai įvertino Saudo Arabijos sosto įpėdinio Mohammedo bin Salmano pažadą investuoti 600 mlrd. JAV dolerių ir pajuokavo, kad tai turėtų būti 1 trilijonas JAV dolerių.
„Šiandien čia susirinko didžiausi pasaulio verslo lyderiai ir jie išeis su daugybe čekių“, – sakė D. Trumpas princui.
„Jungtinėms Valstijoms tai tikriausiai du milijonai darbo vietų, apie kurias kalbame“, – pridūrė jis.
Vėliau šią savaitę D. Trumpas vyks į Katarą ir Jungtinius Arabų Emyratus – kitas naftos turtingas arabų monarchijas, seniai palaikančias ryšius su Jungtinėmis Valstijomis – ir su D. Trumpu.
Kelionėje po Persijos įlankos šalis JAV prezidentas daugiausia dėmesio skirs verslo sandoriams.
Pasirinkdamas Persijos įlanką, 78 metų milijardierius vėl aplenkia tradicines pirmąsias prezidento stoteles Vakarų sąjungininkių šalyse, o kai kurias iš jų neramina jo normas griaunanti diplomatija.
Prieš aštuonerius metus D. Trumpas taip pat pasirinko Saudo Arabiją savo pirmajai užsienio kelionei – tada jis įsimintinai pozavo su švytinčiu rutuliu ir dalyvavo šokyje su kardais.
D. Trumpo palankumas Saudo Arabijai kontrastuoja su buvusio prezidento Joe Bideno (Džo Baideno), kuris žadėjo nubausti sosto įpėdinį princą po to, kai JAV žvalgyba nustatė, kad jis įsakė nužudyti Saudo Arabijos disidentą, JAV gyvenusį Jamalą Khashoggi (Džamalą Chašogdžį), neryžtingesniu požiūriu.
Nuo 2018 metų, kai buvo nužudytas J. Khashoggi, Saudo Arabija aktyviai stengiasi pakeisti savo įvaizdį – nuo apribojimų moterims sušvelninimo iki iniciatyvų naujose srityse, pavyzdžiui, dirbtinio intelekto.
Saudo Arabija taip pat turi vis didesnę diplomatinę įtaką, tapdama Jungtinių Valstijų derybų su Ukraina ir Rusija vieta.
Kataras, kuris tarpininkavo JAV vedamai diplomatijai tarp Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“, ir Jungtiniai Arabų Emyratai taip pat siekia svarbių tarptautinių vaidmenų.
Naujausi komentarai