Baltųjų rūmų Rožių sode D. Trumpas skelbė „Amerikos išlaisvinimo dieną“. Pradėjo nuo kaltinimų, jog daugiau kaip pusę amžiaus užsienio lyderiai neva lyg maitvanagiai grobė amerikietišką svajonę.
„Amerikiečiai, tai – ilgai laukta Išsivadavimo diena. 2025-ųjų balandžio 2-oji amžiams išliks atmintyje kaip diena, kai Amerikos pramonė atgimė, kai vėl pradėjome Ameriką daryti turtingą. Dešimtmečius mūsų šalį grobė, plėšė ir prievartavo artimos ir tolimos tautos – tiek draugai, tiek priešai“, – kalbėjo JAV prezidentas.
EPA-ELTA nuotr.
45 minutes aiškino, kaip amerikiečiai per ilgai „kapituliuoja“ dėl prekybos disbalanso, o per muitus atsities.
„Tuoj pasirašysiu istorinį įsaką dėl abipusių tarifų šalims visame pasaulyje. Abipusiai reiškia – jie tai daro mums, o mes jiems. Labai paprasta“, – tikino vyras.
D. Trumpas suraitė parašus skambant plojimams. Prekybos sekretorius net atnešė lentelę, kad būtų aišku, kam ir kokius muitus taikys.
Įvesti nauji 34 proc. muitai importui iš Kinijos, o prekėms iš Europos Sąjungos – 20 proc.
„67 proc. Kinijos tarifai mums. Mes ketiname taikyti su nuolaida – 34 proc. Jūs galvojate, kad Europos Sąjunga labai draugiška? Jie mus apiplėšinėja. Liūdna ir apgailėtina! 39 proc., mes ketiname iš jų imti 20 proc.“, – pabrėžė D. Trumpas.
Europa ruošia atsaką, bet lieka atvira dialogui.
„Jau baigiame pirmą priemonių paketą – atsaką į muitus plienui. O dabar ruošiamės kitiems, kad apsaugotume savo interesus ir įmones, jei derybos žlugtų“, – aiškino Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.
O iždo sekretorius siūlo tupėti visiems, kaip pelėms po šluota.
„Mano patarimas visoms šalims – sėdėkite ramiai, susitaikykite“, – šnekėjo JAV iždo sekretorius Scott'as Bessent'as.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Muitai 185 šalims ir teritorijoms, tad lentelių tiek daug, kad dėl vėjų kieme, buvo išstatytos Baltųjų rūmų viduje. Iš daugybės šalių į Ameriką atkeliaujančios prekės bus apdėtos 10 proc. tarifu , o kai kam – dar griežtesni muitai. Indijai – 26 proc., Japonijai 24 proc. – brangs japoniški automobiliai.
„Apgailestaujame dėl naujų Amerikos priemonių ir primygtinai prašome jas peržiūrėti“, – prašė Japonijos vyriausiasis kabineto sekretorius Yoshimasa Hayashi.
Amerika taip pat įvedė 10 proc. muitus Ukrainai, bet sąraše nėra šalių, kurias valdo brutalūs režimai – nei Rusijos, nei Baltarusijos, net Kubos ar Šiaurės Korėjos.
EPA-ELTA nuotr.
O per plunksnas gavo net pingvinai. Australijai priklausančioms Herdo ir Makdonaldo saloms įvedė 10 proc. muitą, nors ten gyvena tik pingvinai ir ruoniai.
Kaip gudrus verslininkas, D. Trumpas siūlo šalims muitus nusinulinti – tiesiog viską gaminti Amerikoje.
Po smūgio žemyn patraukė akcijų rinkos Azijoje ir Europoje.
„Rinkos pažeidžiamos – ruošiasi sunkiems laikams, bet viltis, kad sveikas protas grįš, dar nemirė“, – akcentavo „Baader Bank“ kapitalo rinkų analizės vadovas Robertas Halveris.
Ar sveikas protas nemirė – parodys laikas.
(be temos)