JT perspėja, kad pabėgėlių išstūmimas gali tapti „norma“ Europoje Pereiti į pagrindinį turinį

JT perspėja, kad pabėgėlių išstūmimas gali tapti „norma“ Europoje

2022-02-21 14:11

Jungtinių Tautų (JT) pabėgėlių komisijos vadovas pirmadienį pareiškė susirūpinimą dėl didėjančio smurto prieš pabėgėlius ir migrantus prie Europos sienų ir perspėjo, kad teisių pažeidimai ir neteisėti išstūmimai per sienas gali tapti „norma“.

JT perspėja, kad pabėgėlių išstūmimas gali tapti „norma“ Europoje
JT perspėja, kad pabėgėlių išstūmimas gali tapti „norma“ Europoje / EPA-ELTOS nuotr.

Jungtinių Tautų vyriausiasis pabėgėlių reikalų komisaras Filippo Grandi kritikavo didėjantį prievartos incidentų, nukreiptų prieš žmones, bandančius kirsti sienas į įvairias Europos šalis, tarp jų kelis, nusinešusius gyvybes, skaičių. „Nepaisant pasikartojančių raginimų (...) nutraukti tokią praktiką, ir toliau reguliariai pranešama apie smurtą, netinkamą elgesį ir išstūmimus daugelyje įvažiavimo punktų sausumoje ir jūroje, Europos Sąjungoje ir prie jos“, – sakoma jo pranešime.

Jis ypač pabrėžė nuolat gaunamus tokius pranešimus iš Graikijos, tai vyksta prie jos sausumos ir jūrų sienos su Turkija nuo 2020 m. pradžios. JT pabėgėlių agentūra UNHCR užfiksavo beveik 540 tokių neoficialių grąžinimo iš Graikijos incidentų. „Taip pat pranešama apie nerimą keliančius incidentus Vidurio ir Pietryčių Europoje prie sienų su ES valstybėmis narėmis“, – sakė F. Grandi.

Apie daugybę neteisėtų išstūmimų ir piktnaudžiavimo atvejų niekas taip ir nepraneša, tačiau JT pabėgėlių reikalų vadovas sakė, kad, nepaisant to, jo agentūra kalbėjosi su tūkstančiais žmonių visoje Europoje, patyrusių tokią praktiką ir atskleidusių „nerimą keliantį grasinimų, bauginimo, smurto ir pažeminimo modelį“.

„Siaubinga praktika“

„Jūroje žmonės praneša, kad buvo palikti dreifuojantys gelbėjimosi plaustuose, o kartais net nustumti tiesiai į vandenį, tai rodo didžiulę nejautrą ir pagarbos žmogaus gyvybei stoką“, – sakė jis ir pabrėžė, kad buvo pranešta apie mažiausiai tris žmones, nuo 2021 m. rugsėjo mėnesio žuvusius per tokius incidentus Egėjo jūroje, įskaitant vieną sausį.

„Dažnai pranešama apie tokią pačią siaubingą praktiką ir prie sausumos sienų, gauta patikimų liudijimų, kad žmonės buvo išrengti ir žiauriai išstumti atšiauriomis oro sąlygomis“. Europos valstybės, be kelių išimčių, neištyrė šių pranešimų, sakė F. Grandi ir apgailestavo, kad užuot sprendusi problemą, valdžia ėmėsi statyti sienas ir tvoras, kad pabėgėliams ir migrantams būtų dar sunkiau patekti.

UNHCR taip pat gavo pranešimų, kad „kai kurie pabėgėliai galėjo būti grąžinti į savo kilmės šalį, nepaisant ten jiems gresiančio pavojaus“, sakė F. Grandi ir perspėjo, kad tokia praktika gali pažeisti tarptautinį teisinį negrąžinimo principą.

JT pabėgėlių vadovas pabrėžė, kad žmonės turi teisę prašyti prieglobsčio ir ši teisė nepriklauso nuo jų atvykimo į šalį būdo. Jis tvirtino, kad sienos ir tvoros vargu ar atgrasys žmones, bėgančius nuo karo ir persekiojimų. Tačiau tai neabejotinai „prisidės prie didesnių asmenų, kuriems reikia tarptautinės apsaugos, ypač moterų ir vaikų, kančių ir paskatins juos rinktis kitus, dažnai pavojingesnius kelius, žmonės ir toliau žus“.

„Bijome, kad ši apgailėtina praktika gali tapti nauja norma, kuria bus grindžiama politika“, – sakė F. Grandi. „Tai, kas vyksta prie Europos sienų, yra teisiškai ir moraliai nepriimtina ir turi liautis“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra