Štai ką žinome apie popiežiaus mirties aplinkybes ir kas laukia toliau.
Mirtinas insultas
Vasario 14 d. popiežius Pranciškus buvo paguldytas į Romos Gemelli ligoninę dėl bronchito, kuris vėliau virto abipusiu plaučių uždegimu ir vos jo nepražudė. Kovo 23-iąją jis buvo išrašytas iš ligoninės ir jam buvo nurodyta du mėnesius ilsėtis.
Tačiau argentinietis surengė kelis viešus pasirodymus, per kuriuos jis atrodė vis silpnesnis.
Vatikanas apie jo mirtį paskelbė ankstų pirmadienio rytą. Remiantis Vatikano paviešintu mirties liudijimu, Pranciškus mirė nuo „insulto, komos ir negrįžtamo širdies nepakankamumo“.
Pašarvojimas
Jo kūnas pirmadienio vakarą buvo paguldytas į atvirą karstą koplyčioje Šv. Mortos svečių namuose – Vatikano rezidencijoje, kurioje jis gyveno. Vatikano paskelbtose nuotraukose matyti, kad Pranciškus buvo aprengtas raudonais popiežiaus drabužiais, jam ant galvos buvo uždėta popiežiškoji mitra, o rankose jis laikė rožančių.
Jo kūnas trečiadienį 9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku turėtų būti perkeltas į Šv. Petro baziliką, kur turėtų būti pašarvotas.
Laidotuvės
Pranciškaus laidotuvės vyks šeštadienį 10 val. vietos (11 val. Lietuvos) laiku aikštėje priešais Šv. Petro baziliką. Karstas vėliau bus nugabentas į Romos Didžiąją Švč. Marijos baziliką, kur popiežius bus palaidotas.
Tikimasi, kad į Romą suplūs pasaulio lyderiai ir tikintieji iš visos planetos, jog galėtų dalyvauti ceremonijoje ir atiduoti pagarbą pasaulio katalikų lyderiui.
JAV prezidentas Donaldas Trumpas, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas yra vieni iš lyderių, pranešusių, kad dalyvaus atsisveikinimo iškilmėse.
Dievo akys
Pirmadienio vakarą tūkstančiai tikinčiųjų, nešini gėlėmis ir žvakėmis, plūdo į Šv. Petro aikštę melstis už popiežių.
Jis „stengėsi, kad žmonės suprastų, jog nesvarbu, kokia tavo seksualinė orientacija, rasė, Dievo akyse tai nesvarbu“, AFP sakė 22 metų meksikietis studentas Mateo Rey (Matėjas Rėjus).
„Manau, kad tai labiausiai atitinka tai, ko Jėzus norėjo“, – teigė jis.
Apie tai popiežius kalbėjo ir lankydamasis Lietuvoje 2018-aisiais, juokais sakydamas, kad „nesvarbu, ar laimi Kauno „Žalgiris“ ar Vilniaus „Rytas“. Nesvarbu rezultatas, svarbu, kad Viešpats yra su mumis“.
Buvęs kardinolas Jorge Mario Bergoglio buvo pirmasis jėzuitas, vadovavęs beveik 1,4 mlrd. pasaulio katalikų, ir pirmasis iš Šiaurės ar Pietų Amerikos.
Jis buvo energingas reformatorius, siekė atverti Bažnyčią visiems ir buvo labai populiarus, tačiau jo pažiūros taip pat sukėlė aršią vidinę opoziciją.
Per 12 popiežiavimo metų Pranciškus nenuilstamai gynė migrantus, socialinį teisingumą, kalbėjo apie aplinkosaugą, nekvestionuodamas Bažnyčios pozicijos dėl abortų ar kunigų celibato.
Iškalbingas ir atkaklus Pranciškus taip pat siekė reformuoti Šventojo Sosto valdymą, padidinti moterų ir pasauliečių vaidmenį bei suvaldyti neaiškius Vatikano finansus.
Paaiškėjus, kad Bažnyčioje plačiai paplitęs seksualinis vaikų išnaudojimas, jis panaikino popiežiškąjį slaptumą ir privertė vienuolius bei pasauliečius pranešti apie tokius atvejus savo vyresniesiems.
Tačiau nukentėjusiųjų grupės teigė, kad jis nesiėmė pakankamai griežtų priemonių.
Konklava
Konklavos, kurios metu 135 vadinamieji „kardinolai rinkėjai“ rinks Pranciškaus įpėdinį, pradžios data kol kas nežinoma. Tačiau ši procedūra turėtų prasidėti praėjus ne mažiau kaip 15 ir ne daugiau kaip 20 dienų po popiežiaus mirties, taigi tarp gegužės 5 ir 10 d.
Kardinolai susitiks Siksto koplyčioje – Renesanso brangenybėje, papuoštoje garsiosiomis Mikelandželo freskomis – ir per dieną surengs keturis balsavimo turus (po du ryte ir po pietų), kol kuriam nors kandidatui atiteks du trečdaliai balsų.
Kiekvienos sesijos pabaigoje balsalapiai deginami krosnyje, virš Apaštalų rūmų siunčiant dūmų signalą. Jei iš kamino rūksta juodi dūmai, balsavimas buvo nesėkmingas. Balti dūmai liudija, kad buvo išrinktas naujas popiežius.
Naujausi komentarai