Kiek anksčiau apie šią datą pranešė naujienų agentūros „Reuters“ bei ANSA.
Ši data buvo nustatyta per uždarą kardinolų susitikimą, pirmąjį po popiežiaus Pranciškaus laidotuvių šeštadienį.
Vatikanas pranešė, kad pirmadienį Romoje vykusiame penktajame neformaliame susitikime dalyvavo daugiau kaip 180 kardinolų.
Ateinančią savaitę, trečiadienį, kardinolai dalyvaus iškilmingose mišiose Šv. Petro bazilikoje Vatikane, po kurių balsavimo teisę turintys dvasininkai susirinks Siksto koplyčioje ir dalyvaus slaptame balsavime, kuris gali užtrukti kelias dienas, informavo Šventojo Sosto atstovas Matteo Bruni.
Vatikanas jau uždarė Siksto koplyčią, garsėjančią įspūdingomis Mikelandželo freskomis.
Kardinolams visame pasaulyje jau išsiųsti Šventojo Sosto laiškai, kuriuose nurodoma grįžti į Romą ir išrinkti naująjį popiežių. Konklavoje balsuoti už naująjį popiežių gali tik jaunesni nei 80 metų amžiaus kardinolai. Šiuo metu tokių dvasininkų yra 135.
Per konklavą kiekvieną dieną vyksta du balsavimai ryte ir du po pietų, kol vienas kandidatas surenka bent du trečdalius balsų.
Kiekvienos sesijos pabaigoje balsavimo biuleteniai sudeginami prie koplyčios esančioje krosnyje, iš kurios virš Apaštališkųjų rūmų kyla dūmai.
Po kiekvieno nesėkmingo balsavimo dūmai būna juodi, o po sėkmingo balsavimo – balti.
„Bus pasiekta vienybė“
„Yra viltis, kad bus pasiekta vienybė“, – žurnalistams sakė 66-erių Argentinos kardinolas Angelo Sixto Rossi, Kordobos arkivyskupas, kurį į šias pareigas 2023 metais paskyrė Pranciškus.
Daugelis kardinolų pareiškė norintys tęsti Pranciškaus pradėtą darbą, sutelkiant dėmesį pirmiausia į socialiai atskirtus žmones, o taip pat kritikuojant karą.
Tačiau konservatyvesni kardinolai nenori tęsti jo darbų ir sieks sutelkti dėmesį į vienybės stiprinimą ir Katalikų Bažnyčios grąžinimą prie pagrindinių doktrinų, kurias pabrėžė šv. Jonas Paulius II ir popiežius Benediktas XVI.
79-metų britų kardinolas Vincentas Nicholsas (Vinsentas Nikolsas), Vestminsterio arkivyskupas, yra tvirtai įsitikinęs, kad Bažnyčia turi siekti vienybės, ir sumenkino nesutarimus.
„Popiežiaus vaidmuo iš esmės yra mus vienyti, ir tai yra malonė, kurią mums suteikė Dievas“, – pareiškė jis.
Gerai nepažįstami kardinolai
Naująjį popiežių rinksiančioje kardinolų kolegijoje esama ir narių iš tolimiausių pasaulio kampelių. Šiuos kardinolus Pranciškus per savo 12 metų pontifikato paskyrė, kad į Katalikų Bažnyčios hierarchiją įneštų naujų požiūrių.
Tačiau daugelis iš jų po paskyrimo Romoje praleido itin mažai laiko, todėl jie nėra ypač gerai pažįstami tarpusavyje. Dabar manoma, kad dėl šios priežasties konklava nebus tokia paprasta.
V. Nicholsas pripažino, kad 135 kardinolai elektoriai, iš kurių 108 buvo paskirti Pranciškaus, gerai nepažįsta vieni kitų. Pastarieji 20 kardinolų buvo paskirti popiežiaus gruodžio mėnesį.
„Turime visą savaitę“, – sakė jis.
Tačiau dar nėra aišku, kiek iš 135 balsavimo teisę turinčių kardinolų dalyvaus konklavoje. Vienas Ispanijos kardinolas jau paskelbė, kad dėl sveikatos priežasčių negalės dalyvauti balsavime.
Didelis neaiškumas lieka dėl Angelo Becciu, kuris kadaise buvo laikomas vienu įtakingiausių kardinolų Vatikane. 2020 metais Pranciškus privertė jį atsistatydinti Vatikano šventųjų kanonizavimo biuro vadovo pareigų ir atsisakyti kardinolo teisių dėl kaltinimų pasisavinimu ir finansiniu sukčiavimu.
Šiuos kaltinimus A. Becciu neigė, tačiau buvo teisiamas Vatikano baudžiamajame teisme ir 2023-iųjų gruodį pripažintas kaltu už finansinius nusikaltimus.
Šį nuosprendį jis apskundė ir dalyvavo generalinėse kongregacijose, tačiau vis dar neaišku, ar jam bus leista balsuoti konklavoje.
Pirmadienį kardinolai aptarė šį atvejį, tačiau „jokio sprendimo nebuvo“, pranešė Vatikanas.
Naujausi komentarai