„Manome, kad laikinas kontrolės atnaujinimas Lenkijos ir Vokietijos pasienyje yra būtinas siekiant apriboti ir iki minimumo sumažinti nekontroliuojamus migrantų srautus (...) pirmyn ir atgal“, – vyriausybės posėdyje sakė Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas.
Jis pridūrė, kad panašios patikros bus atliekamos ir Lietuvos pasienyje.
„Žinome, kad šis sprendimas turi tam tikrų pasekmių laisvam žmonių judėjimui (...) Kito kelio nėra“, – teigė jis.
D. Tuskas taip pat sakė, kad įvesti patikrinimus pasienyje su Lietuva yra būtina siekiant sustabdyti migrantus, kertančius sieną iš Baltarusijos.
Kaip rašė BNS, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys anksčiau antradienį pranešė, jog Varšuva ketina sustiprinti patikras Lietuvos ir Lenkijos pasienyje.
Anot jo, Lenkija tokį žingsnį planuoja atsižvelgdama į situaciją dėl neteisėtos migracijos, sulaikytųjų skaičių, taip pat „tam tikras įtampas, kurios atsiranda dėl priemonių taikymo Lenkijos ir Vokietijos pasienyje“.
„Šia tema, žinau, kad kalbasi Lietuvos ir Lenkijos vidaus reikalų ministrai, reikia vertinti realius skaičius, dinamiką, kiek sulaikyta nelegalių migrantų Lietuvos ir Lenkijos teritorijoje, kai kuriuos skaičius jau turime“, – sakė K. Budrys.
Ministro teigimu, taip pat kalbamasi su kitomis regiono valstybėmis, pavyzdžiui, Latvija, stengiantis sinchronizuoti atgrasymo priemones.
Kaip skelbė BNS, Lietuvos pasienyje su Baltarusija praėjusią parą nefiksuota neteisėtų migrantų, tuo metu Lenkijos pareigūnai sekmadienį neįleido 163 neteisėtai į šalį norėjusių patekti asmenų.
Šiemet į Lietuvą iš viso neįleista 890 neteisėtų migrantų. Pernai 1002 kartus mėginta neleistinose vietose patekti į šalį iš Baltarusijos.
Migrantų antplūdis į rytines Europos Sąjungos nares iš Baltarusijos kilo 2021 metais, Vakarai kaltina Minsko režimą jį organizavus.
Iš viso nuo to laiko Lietuvos pasieniečiai užkardė 23,8 tūkst. bandymus neteisėtai patekti į šalį. Tie patys asmenys ne po vieną kartą mėgino nelegaliai kirsti Lietuvos sieną.
„Bendra problema“
Rugsėjį Vokietija atnaujino laikinus patikrinimus pasienyje su Lenkija, o Varšuva nuo to laiko kaltina Berlyną apgręžiant nelegalius migrantus ir siunčiant juos atgal per sieną.
Imigracija buvo vienas svarbiausių politinių klausimų Lenkijoje prieš birželio 1 dieną įvykusį antrąjį prezidento rinkimų turą, kurį laimėjo nacionalistinės opozicijos kandidatas Karolis Nawrockis.
„Praktika Lenkijos ir Vokietijos pasienyje akivaizdžiai pasikeitė. Vokietijos pusė dabar faktiškai atsisako leisti įvažiuoti migrantams, vykstantiems į Vokietiją prašyti prieglobsčio arba gauti kitokio statuso“, – sakė D. Tuskas.
„Šis praktikos pasienyje pasikeitimas sukėlė įtampą ir pagrįstą asimetrijos jausmą“, – nurodė premjeras.
„Mes gynėme Šengeno erdvę ir toliau pasisakysime už Europą be sienų ir apribojimų, tačiau mūsų kaimynai turi pareikšti bendrą ir simetrišką valią“, – sakė D. Tuskas.
Kalbėdamas Berlyne, Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas paneigė, kad iš Vokietijos į Lenkiją repatrijuojami prieglobsčio prašytojai.
„Tokių atvejų nėra“, – sakė jis.
„Žinome apie Lenkijos vyriausybės susirūpinimą ir žinome, kad Lenkijos vyriausybė dabar taip pat nori vykdyti sienų su Lietuva kontrolę, kad apribotų nelegalų sienos kirtimą iš Lietuvos į Lenkiją“, – sakė F. Merzas.
Jis sakė, kad šiuo klausimu su D. Tusku jį sieja „labai glaudus, labai kolegiškas, draugiškas bendradarbiavimas“.
„Turime bendrą problemą. Ją sprendžiame kartu“, – sakė jis.
(be temos)