Kosovas, kuris ketvirtadienį mini trečiąsias nepriklausomybės paskelbimo metines, savo kelyje toliau susiduria su didžiulėmis politinėmis ir ekonominėmis kliūtimis, o padėtį dar apsunkina tai, kad pastaruoju metu šalies įvaizdžiui buvo suduotas skaudus smūgis, sako analitikai.
"Vakarų pasaulio, leidusio Kosovui tapti valstybe, akyse Prištinos pozicija dabar yra blogesnė nei buvo prieš trejus metus, kai ji paskelbė nepriklausomybę", - naujienų agentūrai AFP sakė Prištinoje veikiančio Užsienio politikos klubo vadovas Ylli Hoxha.
"Praėjus trejiems metams po nepriklausomybės paskelbimo Kosovui sunkiai sekasi įtikinti daugiau šalių pripažinti jo statusą", - pridūrė jis.
Pasak Y.Hoxhos, jau vien dėl šios priežasties "Kosovas negali sau leisti, kad apie jį būtų taip blogai atsiliepiama kaip Dicko Marty ataskaitoje".
Y.Hoxha turėjo galvoje smerkiančią Europos Tarybos pranešėjo D.Marty ataskaitą, kurioje kai kurie įtakingiausi šalies politikai įtariami rimtais nusikaltimais.
D.Marty savo ataskaitoje teigė, kad Kosovo albanų partizanai per 1998-1999 metų karą dalyvavo žmonių organų kontrabandoje ir buvo susiję su virtine kitų sunkių nusikaltimų.
Pasak Europos Tarybos pranešėjo, jiems vadovavo dabartinis Kosovo premjeras Hashimas Thaci ir kiti buvę Kosovo išvadavimo armijos (KLA) lyderiai, vėliau padarę sėkmingą politinę karjerą. H.Thaci šiuos kaltinimus griežtai neigia.
Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja praėjusį mėnesį pritarė šiai D.Marty ataskaitai.
Šie kaltinimai dar pakenkė Kosovo įvaizdžiui, kuris ir iki ataskaitos paskelbimo nebuvo itin geras, sakė žurnalistas ir Balkanų klausimų ekspertas Enveras Robelli.
Be virtinės politinių problemų, kurios persekioja Kosovą, šiai jaunai valstybei nesiseka išbristi ir iš ekonominių negandų liūno.
Kaip rodo oficialūs duomenys, Kosovas yra viena skurdžiausių Europos šalių: nedarbo lygis čia siekia 40 proc., o iš dviejų milijonų Kosovo gyventojų 45 proc. gyvena žemiau skurdo ribos.
Daugumai kosoviečių, tarp jų 27 metų ekonomistui Korabui Ajeti, Nepriklausomybės diena tebėra "šventa", tačiau jie nepatenkinti dabartine padėtimi.
"Matau labai nedidelę pažangą ir daug, labai daug nesėkmių", - sakė jis ir pridūrė, jog didžiausiomis problemomis laiko ekonomikos ir švietimo padėtį.
Kosovui sunkiai sekasi iš karo nuniokoto krašto tapti tikra europine valstybe, ir daug vietos stebėtojų kaltina politinį šalies elitą dėl to, kad gyvenimo lygis negerėja.
"Buvo nerealu tikėtis ekonomikos stebuklų ir rojaus per trejų metų laikotarpį, - sakė Prekybos rūmų vadovas Safetas Gerxhaliu. - Tačiau šalis dėl savo piliečių nepadarė to, ką galėjo netgi turėdama tik ribotus šaltinius".
"Iki šiol tik matėme, kaip... politinis elitas lobsta, o kiti visuomenės sluoksniai tik dar labiau skursta", - pridūrė jis.
Pastaraisiais mėnesiais Kosovo vyriausybei teko gintis nuo kaltinimų, kad aukšti jos pareigūnai išeikvojo valstybės lėšas.
EULEX (Europos Sąjungos taikos ir teisėsaugos misija Kosove) atlieka tyrimą dėl šių įtarimų.
"Dabar susidaro įspūdis, kad Kosovas yra šalis, kur sprendimų priėmimas ir korupcija žengia koja kojon", - sakė Y.Hoxha.
Kosovo premjeras H.Thaci, laimėjęs gruodį vykusius pirmalaikius rinkimus, jaučia vis didesnį tarptautinį ir vidaus spaudimą suformuoti naują vyriausybę be politikų, kuriems iš paskos driekiasi įtarimų dėl korupcijos šleifas.
Tarp politikų, kurių reputaciją temdo įtarimai dėl korupcijos, yra keli aukšti premjero Kosovo demokratų partija (PDK) pareigūnai.
Kosovas vienašališkai paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos 2008 metų vasario 17 dieną. Jo nepriklausomybę iki šiol pripažino 75 šalys, tarp jų Jungtinės Valstijos ir dauguma ES narių.
Tačiau kitos valstybės vengia pasekti jų pavyzdžiu, nes tam energingai priešinasi Belgradas.
Belgradas ir Priština tarpininkaujant ES sutarė surengti derybas ir pamėginti sušvelninti įtampą dvišaliuose santykiuose. Briuselis spaudžia Serbiją ir Kosovą imtis drauge spręsti tokius bazinius klausimus kaip komunikacijos, transportas ir energetika. Tačiau šių derybų data dar nepaskirta.
"Kosovas dar nepasiruošęs deryboms su Serbija ir neparengęs jų strategijos", - sakė E.Robelli.
Artėjant Nepriklausomybės dienos iškilmėms Prištinoje tvyrojo niūrios nuotaikos. Galbūt tai buvo viena priežasčių, dėl kurių tą dieną nenumatyta jokių didesnių šventinių renginių.
Dienraštis "Koha Ditore" pirmadienį pranešė, kad Nepriklausomybės dienos paminėjimą organizuos vietos tarybos.
Naujausi komentarai