Rusijos vadovas Vladimiras Putinas ankstyvą sekmadienį pasiūlė surengti tiesiogines derybas Stambule gegužės 15-ąją, tačiau neįsipareigojo dėl paliaubų.
„Nėra prasmės tęsti žudynes net vieną dieną. Tikimės, kad Rusija nuo rytojaus, gegužės 12-osios, patvirtins paliaubas – visiškas, ilgalaikes ir patikimas –, ir Ukraina bus pasirengusi susitikti“, – socialiniuose tinkluose pareiškė V. Zelenskis.
V. Zelenskis taip pat sakė manantis, kad Maskva pagaliau pradėjo svarstyti galimybę nutraukti karą Ukrainoje, tačiau pirmiausia turi įsipareigoti nutraukti ugnį.
„Tai teigiamas ženklas, kad rusai pagaliau pradėjo svarstyti galimybę nutraukti karą, – teigė jis. – Visas pasaulis to laukė labai ilgai. O pats pirmas žingsnis, norint iš tiesų užbaigti bet kokį karą, yra paliaubos.“
Netrukus po to, kai Europos lyderiai Kyjive šeštadienį paragino nuo pirmadienio pradėti besąlygiškas 30 dienų paliaubas, V. Putinas pateikė savo pasiūlymą dėl naujų Rusijos ir Ukrainos derybų.
„Siūlome Kyjivo valdžiai atnaujinti derybas, kurias ji nutraukė 2022-aisiais, ir, pabrėžiu, be jokių išankstinių sąlygų“, – sakė V. Putinas sekmadienį spaudos konferencijoje Kremliuje po 1 val. nakties vietos (ir Lietuvos) laiku, nepaminėdamas Europos lyderių raginimo pradėti paliaubas.
„Neatmetame galimybės, kad per šias derybas galėsime susitarti dėl kokių nors naujų paliaubų“, – sakė jis.
Jis taip pat apkaltino Ukrainos rėmėjus iš Vakarų, kad šie nori „tęsti karą su Rusija“, ir, neminėdamas konkretaus Ukrainos ir Europos pasiūlymo dėl 30 dienų paliaubų, peikė Europos „ultimatumus“ ir „antirusišką retoriką“.
Prakalbęs apie „istorinį lūžio tašką“ siekiant karo Ukrainoje pabaigos, Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) pokalbyje telefonu V. Putinui pasakė, kad Ankara yra pasirengusi surengti šalių derybas, sekmadienį pranešė turkų prezidentūra.
„Toli gražu nepakankamas“ žingsnis
JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) sekmadienį po V. Putino pasiūlymo dėl derybų savo socialiniame tinkle „Truth Social“ pareiškė, kad „toliau dirbs su abiem pusėmis“, kad užbaigtų karą Ukrainoje.
„Galimai puiki diena Rusijai ir Ukrainai!“ – rašė D. Trumpas, anksčiau išreiškęs palaikymą Kyjive susitikusių Europos vadovų spaudimui Maskvai.
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) savo ruožtu pareiškė, kad V. Putino pasiūlymas dėl tiesioginių Rusijos ir Ukrainos derybų yra „pirmas žingsnis, bet jo nepakanka“.
Derybų tikslai aiškūs: pašalinti pagrindines konflikto priežastis. Taip pat užtikrinti Rusijos Federacijos interesus.
„Prieš besąlygiškas paliaubas nevyksta derybos“, – teigė E. Macronas žurnalistams, išlipęs iš traukinio Lenkijos Peremislio mieste, grįždamas iš kelionės į Ukrainą, ir pridūrė, kad V. Putinas „ieško išeities, bet vis dar nori laimėti laiko“.
Vokietijos kancleris Friedrichas Merzas (Frydrichas Mercas) sekmadienį kalbėjo panašiai, sakydamas, kad Rusijos pasiūlymas yra „geras ženklas“, bet „toli gražu nepakankamas“.
„Pirmiausia turi būti nutildyti ginklai, tada bus galima pradėti diskusijas“, – sakoma naujojo Vokietijos kanclerio pareiškime.
Ukraina ir jos Vakarų sąjungininkės teigė, kad besąlygiškos paliaubos būtų vienintelis būdas padėti rasti diplomatinį sprendimą trejus metus trunkančiam karui – didžiausiam Europoje nuo Antrojo pasaulinio karo.
„Tikras ketinimas rasti taikų sprendimą“
Rusija ir Ukraina nuo invazijos 2022-aisiais nerengė tiesioginių derybų.
Nuo tada, kai Kremlius įsakė įvesti kariuomenę į Ukrainą, abiejų šalių ryšių kanalai buvo atviri tik keičiantis karo belaisviais ir žuvusiųjų kūnais.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sekmadienį per Rusijos valstybinę televiziją V. Putino pasiūlymą pavadino „labai rimtu“ ir teigė, kad jis „patvirtina tikrą ketinimą rasti taikų sprendimą“.
„Derybų tikslai aiškūs: pašalinti pagrindines konflikto priežastis. Taip pat užtikrinti Rusijos Federacijos interesus“, – sakė D. Peskovas.
Rusijos nuorodos į karo „pagrindines priežastis“ paprastai susijusios su tariamomis pretenzijomis Kyjivui ir Vakarams, kurias Maskva pateikė kaip pagrindą pradėti puolimą 2022-ųjų vasarį.
Tai susiję su pažadais „denacifikuoti“ Ukrainą, apsaugoti rusakalbius šalies rytuose, pasipriešinti NATO plėtrai ir sustabdyti Ukrainos geopolitinį slinkimą į Vakarus.
Apie „pagrindines priežastis“ sekmadienį užsiminė ir V. Putinas, teigdamas, kad derybomis Stambule būtų „pašalintos pagrindinės konflikto priežastys ir įtvirtinta ilgalaikė taika“.
Sekmadienio naktį pasibaigė 72 valandų rusų paskelbtos paliaubos, o ukrainiečių pareigūnai pranešė apie naujausias rusų dronų atakas šalyje.