Karštis ir aitrūs dūmai pakeitė gyvenimą Maskvoje. Gelbėdamiesi nuo stichijos rusai ieško vėsos ir masiškai bėga iš miesto.
Žemė lydosi po kojomis
Tuo metu, kai Lietuvos ir gretimų šalių gyventojai stebėjo Šiaurės pašvaistę, maskviečiai pakėlę akis aukštyn galėjo matyti tik tirštą užvalkalą, gaubiantį jų miestą.
Daugiau nei 10 mln. gyventojų turinčios Rusijos sostinės gatvės dienomis atrodo ištuštėjusios, žmonių ir transporto mažiau, užsieniečiai taip pat privengia karščio ir dūmų kamuojamo didmiesčio. Gyvenimas jame pasidarė vos pakenčiamas.
"Su dukra 9 val. važiavome iš darbo namo, išėjus į centrinę Naujojo Arbato gatvę už 100 m nieko nebuvo matyti – nei transporto, nei namų. Bet juk tai ne toks rūkas, koks būna paežerėse ir paupiuose, o nuolatinis degėsių kvapas, kuris graužia akis ir gerklę. Visi, kurie priversti dirbti, o ne atostogauja, su tokiais pojūčiais ir gyvena visą parą", – dienraščiui pasakojo Lietuvos turizmo informacijos centro Maskvoje direktorė Birutė Nenartavičiūtė.
Pastarosiomis savaitėmis moteris stengiasi į darbą ateiti kuo anksčiau, o išeiti – vėliau. Išvengęs spūsčių trumpiau užtruksi kelyje, o ir saulė rytais ir vakarais gailestingesnė.
"Kai dieną išeini į gatvę, o žemės paviršius įkaista iki 60 laipsnių, paėjus vos 10 m išpila prakaitas, ir eini visas šlapias", – sakė B.Nenartavičiūtė.
Nepadeda ir kaukės
Anksčiau Maskvai jau teko susidurti tiek su dideliais karščiais, tiek su durpynų gaisrais, bet netgi miesto senbuviai neprisimena, kad šios negandos būtų užklupusios miestą vienu metu. Pasaulinio masto megapolis nebuvo pasirengęs tokiam gamtos išbandymui.
Miesto administracija sutrikusi. Greitosios pagalbos automobiliai nespėja važiuoti pagal iškvietimus. Daugelyje biurų, kaip paaiškėjo, nėra kondicionierių.
Radijo stotys visą parą nuolat perspėja, kaip saugotis nuo kaitros ir dūmų. Gyventojai stengiasi kuo mažiau būti atvirame ore, o išėję į lauką užsiriša marlės kaukes. Bet ir iš jų naudos nedaug.
"Įlipi į troleibusą, o ten rodo, kad viduje yra 41 laipsnis. Kiek tu ten pakvėpuosi? – sakė B.Nenartavičiūtė. – Kaukes reikia nuolat drėkinti ir keisti, kitaip tik dar labiau susikomplikuosi padėtį."
Naktinis gyvenimo režimas
Rusijos žiniasklaida rašo, kad gamtinės negandos pakeitė Maskvos gyvenimo ritmą – miestas perėjo į vakarinį režimą. Gyventojai išeina pasivaikščioti po 22 val., o verslo susitikimus organizuoja net po vidurnakčio. Kai kurios įmonės, kavinės ir restoranai pakeitė darbo grafikus.
Tiesa, Maskva ir anksčiau niekada nemiegojo. Naktį čia galima ne tik užsisakyti maisto į namus arba intymių paslaugų, bet ir apsilankyti sporto klube, kirpykloje, išsikviesti buto valytoją ir net teisininką. Visą parą dirbančios maisto, elektronikos, sporto prekių, kosmetikos ir kitokios parduotuvės jau seniai nieko nebestebina.
Tačiau medikai įspėja, kad perėjimas prie naktinio gyvenimo gali pakenkti sveikatai. Jeigu miego režimas vis dėlto pasikeitė, jie ragina atsisakyti kavos, nikotino ir energetinių gėrimų.
Geriausias medikų siūlomas būdas apsisaugoti nuo karščio ir dūmų – išvažiuoti į vėsesnius Rusijos regionus arba į užsienį. Tiesa, vakar dėl dūmų sutriko ir dviejų Maskvos oro uostų grafikas.
Niūrios prognozės
Ši savaitė Maskvoje buvo karščiausia per 130 metų, ir, sinoptikų prognozėmis, karščiai dar neatslūgs. Iki pat rugpjūčio 8 d. Maskvos regione aukščiausia temperatūra bus 39–42 laipsniai.
Nepaprastųjų situacijų ministerijos duomenimis, Rusijos teritorijoje užregistruoti 843 gaisrai, tarp jų 47 – durpynuose. Per miškų gaisrus, kilusius dėl itin aukštos temperatūros ir sausros, jau žuvo mažiausiai 50 žmonių.
Naujausi komentarai