Priešų medžioklė užsienyje buvo populiari Šaltojo karo metais, tačiau daugelis valstybių atsisakė šios praktikos. Izraelis, priešingai, ją tobulina ir ryžtasi vis įžūlesnėms žmogžudystėms.
Paslėpti pėdsakų nepavyko
Tai, kad geriau susekti ir nužudyti priešininką toli nuo mūšio lauko, žmonės žinojo dar prieš 3 tūkst. metų, kai Izraelio didvyrė Jaelė įviliojo priešų vadą Siserą į savo palapinę, pavaišino pienu ir užmigdė, o paskui suvarė jam į galvą palapinės kuolelį.
Šias laikais žmogžudystė yra gerokai įmantresnis darbas. Ištobulėjo ginklai ir sekimo priemonės, operacijas vykdo gausios likvidavimo komandos.
Palestiniečio ekstremisto Mahmoudo al Mabhouho žmogžudystė sausio 20 d. Dubajuje turėjo būti pavyzdinė operacija, atlikta pagal senas Izraelio žvalgybos "Mossad" tradicijas. Priešas buvo tyliai ir švariai likviduotas neutralioje teritorijoje, tačiau tobulai užbaigti operacijos nepavyko. Žudikai turėjo paslėpti visus pėdsakus, bet to padaryti nesugebėjo. Apie sąmokslo autorius sužinojo visas pasaulis.
Smegenys – M.Daganas
Tarptautinis skandalas, kuris kilo viešai paskelbus žmogžudystės detales ir jos vykdytojų tapatybes, tapo skaudžiu smūgiu Izraelio žvalgybos smegenims – Meirui Daganui. Šis 64-erių atsargos generolas, buvęs dukart sužeistas ir dabar vaikščiojantis ramstydamasis lazda, "Mossadui" pradėjo vadovauti 2002 m. ir prikėlė tarnybą naujam gyvenimui.
Jo pirmtakas Efraimas Halevy pagarsėjo kaip kokteilių vaikinas, nes mėgdavo ilgas diskusijas su diplomatais ir vengė slaptų bei brutalių operacijų. M.Daganas, perėmęs "Mossado" vadovo postą, grįžo prie senų Izraelio žvalgybos tradicijų.
2008 m. M.Daganas organizavo bene įžūliausią operaciją per visą "Mossado" istoriją – antro pavojingiausio pasaulyje teroristo po Osamos bin Ladeno, Libano ekstremistinės grupuotės "Hezbollah" lyderio Imado Mughniyeh likvidavimą.
Šventę aplaistė krauju
Įvairių šalių žvalgybos tarnybos ne kartą priartėdavo prie jo per plauką, bet I.Mughniyeh vis sugebėdavo išsisukti. Tai tęsėsi iki 2008 m. vasario, kai "Mossad" gavo senas libaniečio nuotraukas, darytas devintajame dešimtmetyje Vokietijos Demokratinės Respublikos slaptosios policijos "Stasi" plastinės chirurgijos klinikoje, kur buvo visiškai pakeista jo išvaizda.
2008 m. vasario 3 d. Izraelio saugumo tarnybos nusprendė susidoroti su I.Mughniyeh per Irano ambasadoriaus Sirijoje rengiamą priėmimą Irano revoliucijos 29-ųjų metinių proga. Izraelio žvalgyba buvo įsitikinusi, kad taikinys dalyvaus šiame renginyje.
Operaciją vykdė trys agentai, kuriems "Mossad" parengė Europos šalių pasus ir švarias biografijas. Jie atskrido į Damaską skirtingais reisais iš Paryžiaus, Madrido ir Milano, užminavo automobilį šalia Irano kultūros centro ir susprogdino jį nuotoliniu būdu tuo metu, kai pro šalį ėjo I.Mughniyeh. Sprogimas nuplėšė aukai galvą, kūno dalys išsibarstė 20 m spinduliu.
Kai šventinio renginio svečiai panikuodami išbėgo iš kultūros centro ir atvyko policija, agentų pėdsakai jau buvo ataušę.
Gintis, kad išgyventų
Ši operacija ir M.al Mabhouho žmogžudystė turi panašumų. Su palestiniečiu Dubajuje irgi susidorojo agentų komanda, kuri pasinaudojo suklastotais pasais, atvyko ir išvyko skirtingais lėktuvų reisais. Šįkart likviduoti priešą bandyta nekeliant triukšmo, bet skandalo išvengti nepavyko.
Po tokių operacijų neturėtų stebinti M.Dagano pažiūros, kurias puikiai atspindi atvaizdas ant "Mossado" būstinės pastato Tel Avive. Jame SS pareigūnas taikosi į seną žydą, stovintį prie duobės.
"Šis senas žydas buvo mano senelis, – visiems lankytojams pasakoja M.Daganas ir trumpai paaiškina savo filosofiją, esą jo tauta priversta gintis, kad išgyventų. – Turime būti stiprūs, įjungti smegenis ir gintis, kad holokaustas daugiau niekada nepasikartotų."
Paslaptingasis X komitetas
Pastaruoju metu Izraelio vadovams nerimą kelia Irano grėsmė, tiek tiesioginė, tiek sklindanti per palestiniečių ekstremistinę grupuotę "Hamas". Štai taip kai kurie ekspertai bando paaiškinti M.al Mabhouho žmogžudystę. Ir būtent todėl "Mossad" tęs savo darbą, net jeigu pastaroji operacija M.Daganui kainuotų postą.
Izraelio žvalgybos sąraše dar yra gana daug žmonių, ir jis nuolat pildomas. Apie tai savo knygoje "Atsakomasis smūgis" pasakoja buvęs šios tarnybos agentas Aaronas Kleinas.
Iš pradžių "Mossad", tarsi šešėlinė prokuratūra, renka informaciją apie teroristus, kurie žudo žydus. Kai žvalgybos vadas įsitikina, kad surinktų faktų pakanka likvidacijai pateisinti, jis praneša šalies ministrui pirmininkui, ir sušaukiamas vadinamojo X komiteto posėdis. Be "Mossado" vadovo ir premjero, jame dalyvauja užsienio reikalų ir gynybos ministrai, vidaus žvalgybos vadovas ir ministro pirmininko patarėjas terorizmo klausimais.
Sprendimas turi būti priimtas vienbalsiai. X komiteto posėdžiai būna panašūs į teismą, kur "Mossado" vadovas atlieka kaltintojo vaidmenį, o visi kiti – advokatų ar bent jau skeptikų. Jeigu mirties nuosprendis priimamas, ministras pirmininkas posėdį dažniausiai baigia žodžiais: "Izraelio žmonės pasitiki jumis. Sėkmės."
Žmogžudystė pradžiugino
Ar tarptautinės bendruomenės pasipiktinimas privers Izraelį atsisakyti dešimtmečius taikytos praktikos ar bent jau sušvelninti priešų medžioklę užsienyje? Šalies vadovų pareiškimai verčia tuo abejoti.
"Jūs žiūrite per daug filmų apie Džeimsą Bondą", – lankydamasis Briuselyje ironizavo Izraelio užsienio reikalų ministras Avigdoras Liebermanas, jis kategoriškai paneigė, kad jo šalis susijusi su M.al Mabhouho žmogžudyste.
Opozicijos lyderė ir buvusi "Mossado" agentė, dalyvavusi 1972 m. operacijoje "Dievo rūstybė", dėl diplomatinį skandalą sukėlusio incidento tik pasidžiaugė: "Teroristo žmogžudystė ar Gazoje, ar Dubajuje visuomet yra gera naujiena tiems, kurie kovoja su terorizmu."
Naujausi komentarai