Sekmadienį naujasis kanadiečių ministras pirmininkas Markas Carney sušaukė pirmalaikius rinkimus balandžio 28 dieną.
Kovo 14-ąją M. Carney buvo prisaikdintas Kanados ministru pirmininku ir perėmė vadovavimą šaliai, sukrėstai dėl pašlijusių santykių su Jungtinėmis Valstijomis po prezidento D. Trumpo sugrįžimo į valdžią. Šiame poste jis pakeitė nuo 2015 metų Kanadai vadovavusį J. Trudeau.
Pasikeitusi vadovybė ir visuomenės parama liberalams per JAV prekybos karą leido partijai gerokai atsigauti visuomenės nuomonės apklausose.
Tačiau, apklausų duomenimis, Pierre'o Poilievre'o vadovaujamos Kanados konservatorių partijos ir jų oponentų rinkėjų palaikymas visoje šalyje yra panašus. Tačiau dėl geografinio rinkėjų balsų pasiskirstymo šalyje konservatoriams gali būti sunkiau laimėti daugumą vietų parlamente.
Pavyzdžiui, per pastaruosius dvejus federalinius rinkimus konservatoriams nepavyko užsitikrinti daugumos, nors ši partija surinko didžiausią procentą balsų.
Manoma, kad M. Carney netikėtai gali tapti artėjančių visuotinių rinkimų favoritu, tačiau, kaip parodė pastarosios kelios savaitės, Kanados rinkimų kampanijose viskas gali greitai pasikeisti.
Kad ir kas laimės rinkimus, tai bus paskata išlaikyti griežtą poziciją prekybos kare, nors ir trumpuoju laikotarpiu, atsižvelgiant į stiprėjančias prieš D. Trumpą nusiteikusių rinkėjų nuotaikas Kanadoje.
Liberalų partija – nežymi artėjančių rinkimų favoritė
D. Trumpo agresyvus puolimas muitais ir nuolatiniai raginimai Otavai tapti 51-ąja JAV valstija suaktyvino jam nepalankią Kanados viešąją nuomonę ir suteikė valdantiesiems liberalams galimybę vėl tapti partija, vadovaujančia kontrpuolimui prieš JAV prezidento vykdomą politiką.
Be to, J. Trudeau sprendimas atsistatydinti padėjo Liberalų partijai atsiriboti nuo asmeninio buvusio ministro pirmininko nepopuliarumo.
Sausį J. Trudeau priėmus sprendimą trauktis, Liberalų partijoje kilo vidinė sumaištis, o atnaujinus parlamento darbą kovo 24-ąją tikėtasi balsavimo dėl nepasitikėjimo.
Vienas iš paskutinių žingsnių prieš paliekant postą buvo parengti atsakomuosius veiksmus į D. Trumpo nustatytus muitus iš Kanados importuojamoms prekėms.
Jei balandžio 2-ąją D. Trumpas, kaip žada, įves muitus Kanados prekėms, Otava atsakys muitais 42 mlrd. JAV dolerių (38,91 mlrd. eurų) vertės prekėms. Be to, planuojama juos išplėsti dar 66 mlrd. JAV dolerių (61,14 mlrd. eurų) vertės prekėms.
Savo kalboje, priimdamas partijos lyderio postą, M. Carney dar labiau sustiprino šią retoriką, pažadėdamas, kad jo vyriausybė išlaikys muitus JAV importui „kol (amerikiečiai) parodys pagarbą“. Jis pridūrė, kad JAV tapo šalimi, kuria Kanada nebegali pasitikėti.
Anot „Coface“, būtent tokia naujojo ministro pirmininko pozicija yra patraukli rinkėjams. Šiuo metu rinkėjų apklausos rodo, kad M. Carney šiek tiek pirmauja prieš P. Poilievre'ą.
Rinkimų prognozių svetainės „338Canada“ duomenimis, Liberalų partija per artėjančius rinkimus turėtų užsitikrinti daugumą ir gauti 178 mandatus, o konservatoriai – 174 vietas.
Naujoji demokratų partija (NDP) arba Kvebeko blokas, kurioms prognozuojama atitinkamai apie 10 ir 30 vietų parlamente, gali nulemti vyriausybės galutinę sudėtį, jei nė vienas iš prognozuojamų lyderių nesurinks daugumos.
Žadami pokyčiai
Manoma, kad pokyčiai Liberalų partijoje gali lemti sėkmę rinkimuose ir taip užtikrinti jai absoliučią daugumą. Tokiu atveju ji galės priimti teisės aktus kiekvienu konkrečiu klausimu arba atnaujinti valdymo susitarimus su NDP.
2013–2020 metais M. Carney buvo Anglijos banko vadovas. Jis buvo pirmasis ne britų kilmės asmuo, užėmęs šias pareigas per 319 metų Anglijos banko istoriją. Tačiau jis yra politikos naujokas.
Vos pradėjęs eiti ministro pirmininko pareigas, jis panaikino savo pirmtako 2019-aisiais įvestą mokestį vartotojams už anglies dioksido išmetimą. Pagrindinis M. Carney varžovas P. Poilievre'as taip pat yra žadėjęs panaikinti šį mokestį.
M. Carney taip pat nusprendė sumažinti ministrų kabineto narių skaičių nuo 37 iki 24.
Manoma, kad ilgalaikėje perspektyvoje liberalus ekonominis projektas vis labiau remsis aktyvesne pramonės politika, panašiai kaip tai darė buvusio JAV prezidento Joe Bideno administracija.
Jei konservatoriai laimės absoliučią daugumą, tikimasi, jog bus stipriai mažinami mokesčiai, išlaidos ir teisinis reguliavimas, sako „Coface“. P. Poilievre'as žengtų toliau nei M. Carney ir panaikintų anglies dioksido mokestį ne tik vartotojams, bet ir gamintojams, nurodo analitikai.
P. Poilievre'as siūlo mažinti mokesčius kaip priemonę spręsti įvairias problemas – nuo būsto krizės iki gamybos perkėlimo ir perkamosios galios atkūrimo.
Siekdamas šių tikslų, P. Poilievre'as planuoja sumažinti vyriausybės dydį, uždaryti tokias agentūras kaip CBC ir apkarpyti federalinę valstybės tarnybą. Pastaroji, valdant J. Trudeau, išaugo 43 procentus.
P. Poilievre'as teigia, kad jei laimėtų rinkimus, jo vyriausybė daug dėmesio skirtų reglamentų, ypač aplinkosaugos, darančių įtaką energetikos sektoriui, ir kliūčių tarpregioninei prekybai, panaikinimui.
P. Poilievre'as yra griežtas Kanados banko kritikas, ne kartą grasinęs atleisti valdytoją Tiffą Macklemą, jei būtų išrinktas. Tačiau tam tikriausiai sutrukdytų teismai.
Nepastovi situacija
Nepaisant liberalų impulso, situacija išlieka nepastovi, ir visiškai tikėtina, kad galiausiai Kanada turės mažumos vyriausybę. Galima tikėtis liberalų ir NDP susitarimo dėl pasitikėjimo, kuris daugiau nei trejus metus buvo J. Trudeau mažumos vyriausybės pagrindas, sugrįžimo.
Tačiau P. Poilievre'ui būtų sunkiau suformuoti stabilią mažumos vyriausybę, nes konservatoriai neturi natūralaus sąjungininko parlamente.
Jiems gali pavykti susitarti su Kvebeko bloku, jei pasiūlys labai didelių nuolaidų. Tačiau dėl bloko įpročio vengti bendradarbiauti su nacionalinėmis partijomis tai būtų sunkiai įmanomas sandėris.
Mažumos valdymo perspektyva kelia vyriausybės nestabilumo, kuris yra nuolatinis poliarizuotų parlamentinių demokratijų bruožas, grėsmę, nurodo „Coface“. Mažumos vyriausybės Kanadoje yra įprastas reiškinys, bet nė viena iš jų dar nėra išdirbusi visą kadenciją.
Tokiu atveju kiltų rizika, kad į agresyvią D. Trumpo administracijos poziciją bus reaguojama nenuosekliai arba pakankamai silpnai. Autonomijai saugumo ir ekonomikos srityse atkurti reikės didelių daugiamečių investicijų strategijų ir tvirto diplomatinių santykių atkūrimo.
Paprastai tai lengviau padaryti, kai vyriausybė turi aiškius įgaliojimus ir gali kaupti valdymo patirtį. Didėjantis ginčo su JAV aktualumas gali tapti stipriu stabdžiu nuversti vyriausybę, taip sumažinant šią riziką.
Tiek M. Carney, tiek P. Poilievre'o komentarai leidžia manyti, kad abi pusės tęs J. Trudeau vyriausybės pradėtą griežtą atsakomųjų tarifų strategiją, siekdamos geresnių derybų sąlygų.
Prognozuojama, kad prekybos karas tęsis, nebent JAV nuspręstų atsitraukti.
Regionų klausimas
Pastarosiomis savaitėmis pasirodė ženklų, kad JAV didėja recesijos rizika. Jei šios prognozės pasitvirtins, yra tikimybė, kad tai gali apriboti D. Trumpo administracijos karingą požiūrį į muitus.
JAV prezidento administracija davė suprasti, kad ji ketina įvertinti tiesiogines prekybos karo išlaidas, tačiau tikėtina, kad jie turi skausmo tolerancijos ribą.
Neseniai įvykęs epizodas, kai Ontarijo provincijos premjeras atsisakė 25 proc. papildomo mokesčio už elektros eksportą į JAV po to, kai administracija pagrasino padvigubinti plieno ir aliuminio tarifus, siūlo bent dvi svarbias pamokas.
Pirma, nesutarimai gali sukelti nepageidaujamą situacijos paaštrėjimą. Antra, bus sunku palaikyti atkaklią poziciją, jei JAV padidins spaudimą iki pernelyg didelio lygio.
Užsitęsęs prekybos karas taip pat gali padidinti regioninę įtampą. Dėl svarbiausių pramonės šakų koncentracijos regionuose Kanadai gali būti sunku prekybos derybose kalbėti vienu balsu.
Be to, regioninės valdžios institucijos dabar vaidina nepaprastai svarbų vaidmenį Kanados politikoje, pavyzdžiui, Ontarijo pareigūnai tiesiogiai bendrauja su savo kolegomis iš JAV.
Artimiausios kelios savaitės ir mėnesiai parodys, kiek intensyvus ir patvarus bus šis prekybos karo frontas. Tačiau tikėtina, kad grasinimai dėl muitų (taip pat dėl plieno ir aliuminio) jau dabar stabdo Kanados ekonomikos atsigavimą. Ketvirtąjį ketvirtį ekonomika nustebino teigiama linkme – palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, augo 2,6 proc., o prie to svariai prisidėjo ir namų ūkių vartojimas, ir privačios investicijos.
Nors konkretus muitų taikymas kol kas buvo palyginti ribotas, D. Trumpo administracijos pranešimų keliamas neapibrėžtumas didina netikrumą ir smukdo privataus sektoriaus nuotaikas.
Jei prekybos karas nebus greitai išspręstas, pasak „Coface“, galima tikėtis didelio eksporto ir kapitalo investicijų susitraukimo. Atsakomieji muitai plėsis, nebent balandžio 2 dieną D. Trumpas atsisakys taikyti papildomus muitus.
Atsižvelgdama į pokyčius nuo metų pradžios, rizikos vertinimo bendrovė savo 2025 metų BVP augimo prognozę patikslino nuo 1,6 proc. iki 0,8 procento. Be to, jei prekybos karas ir toliau aštrės, rizika akivaizdžiai kryps į neigiamą pusę, pažymi „Coface“.
Naujausi komentarai