D.Medvedevui tapus prezidentu, Rusijos užsienio politika galbūt kiek sušvelnės, bet vargu ar tai turės įtakos Vilniaus ir Maskvos santykiams
Alternatyvos neturintys rinkėjai rytoj balsuos Rusijos prezidento rinkimuose. Neabejojama, kad įgaliojimus iš Vladimiro Putino greitai perims Dmitrijus Medvedevas.
„Pirmoji pavasario šventė“
Maskva rinkimus pasitinka nedideliu lietumi ir raginimais balsuoti prezidento rinkimuose. Plakatai gatvėse ir reklama televizijoje skelbia: „Rinkimai – pirmoji pavasario šventė“, „Pavasaris prasideda kovo 2 d.“ Kad rytoj šalis turės rinkti savo vadovą, primena netgi metro bilietai.
Už ką balsuos tauta – aišku. D.Medvedevas ir be televizijos debatų ar reklaminių filmukų dominuoja viešojoje erdvėje. Laikraščiai aprašo jo kelionę į Žemutinį Naugardą, nuveiktus ir planuojamus darbus. Tiesa, pats D.Medvedevas bando išlikti kuklus. Apie save kalba: „Jeigu aš laimėsiu prezidento rinkimus...“ Tačiau tuo seniai niekas neabejoja.
Saugumą Rusijos sostinėje užtikrina sustiprintos milicijos pajėgos. Patrulių galima pamatyti ne tik įprastose vietose – prie traukinių stočių, bet ir metro bei gatvėse. Per garsiakalbius skelbiama apie teroro akto pavojų ir piliečiai raginami pranešti apie įtartinus ar metro vagonuose paliktus daiktus.
Balsuos, nes jį remia V.Putinas
Nedidelis miestelis netoli Maskvos. Sostinės įtaka juntama, bet tai jau provincija. Žmonės čia gyvena paprastai, dažnas važiuoja dirbti į Maskvą. Vietos gyventojų požiūris į politiką, ko gera, atspindi statistinį visų Rusijos piliečių požiūrį. Žmonės supranta, kad D.Medvedevas bus išrinktas prezidentu, tačiau paklausus, ar balsuotų už ką nors kitą, jeigu būtų pasirinkimas, tvirtai sako ne.
Niekas nenori prisiminti Boriso Jelcino valdymo epochos, kai laiku nebuvo mokami atlyginimai ir pensijos, kai netgi teko badauti.
„O V.Putinas – tai stabilumas. Nors ir nedaug, bet auga pensijos“, – sakė moteris, gaunanti 4 tūkst. rublių (apie 400 litų) kas mėnesį. Valstybei nusipelniusi moteris beveik visus šiuos pinigus išleidžia sumokėti už komunalines paslaugas. Tačiau tai geriau, nei bu-vo, įsitikinusi ji. Su kaimynėmis ji eis balsuoti už D.Medvedevą, nes jį palaiko V.Putinas.
Rinkėjų aktyvumas abejotinas
Kad žmonės eis balsuoti, įsitikinęs ir 32 metų Aleksejus. „Jaunimas nėra toks apolitiškas kaip anksčiau“, – tvirtino jis. Tačiau kaimynystėje gyvenantis jo bendraamžis sakė, kad į rinkimus neis.
„O kam? Už mus jau išrinko. Visi žino, kas bus prezidentas. O balsų skaičius vis tiek nepriklauso nuo to, kiek žmonių dalyvavo rinkimuose“, – teigė Aleksandru prisistatęs vyriškis. Jis kritikavo Rusijos ekonomikos sistemą, nes ši, pasak jo, nėra efektyvi.
„Atlyginimai ir ekonomika auga tik dėl aukštų naftos kainų“, – sakė jis. Aleksandras mano, kad žmonės rinksis iš kelių blogybių mažesnę. Tačiau negalėjo įvardyti nė vieno žmogaus, kuris tiktų būti Rusijos prezidentu. 140 mln. gyventojų šalyje tokio, pasak jo, nėra.
Beveik tokios pat nuomonės laikosi ir žmonių teises ginančios organizacijos „Memorial“ Ingušijos skyriaus vadovas Šamhanas Akbulatovas.
„Nestebėsime rinkimų. Tai beprasmiška. Šiaurės Kaukazo respublikose balsavusiųjų procentas, kaip ir per Valstybės Dūmos rinkimus, ko gera, bus didžiausias“, – telefonu tikino jis ir pridūrė, kad taip demonstruojamas lojalumas federaliniam centrui. Tačiau balsuoti daugelis žmonių neis.
„Nėra ažiotažo. Vyrauja apatiškos nuotaikos“, – padėtį nerimastingame Kaukaze nupasakojo Š.Akbulatovas.
Tikslas: išlikti valdžioje
Analitinio centro „Carnegie“ ekspertas Aleksejus Sidorenka tvirtino, kad rinkimai iš esmės yra farsas.
„Jų tiesiog reikia, nes šiais laikais tokios žaidimo taisyklės. Nebegalima paskirti caro įpėdinio be tam tikrų procedūrų“, – sakė analitikas. A.Sidorenkos nuomone, balsuos nedaug žmonių, bet rinkimuose dalyvausiančių piliečių balsai pasiskirstys, kaip ir prognozuota. Apie 70 proc. gaus D.Medvedevas, truputį daugiau nei po 10 proc. komunistas Genadijus Ziuganovas ir liberaldemokratas Vladimiras Žirinovskis. Demokratui Andrejui Bogdanovui pranašaujamas vos vienas procentas.
Iš anksto suprasdami, kad pralaimės, jie vis dėlto mėgina varžytis dėl aukščiausio valstybės posto. „Taip jie užsitikrina galimybę likti realioje valdžioje, pakelti savo partijų reitingus“, – mano ekspertas.
A.Sidorenka neprognozuoja didelių permainų po prezidento rinkimų. Paklaustas, kodėl vis dėlto žmonės eis balsuoti už D.Medvedevą, jis pabrėžė, kad tai – tam tikras sistemos įprotis.
„Per tiek metų rusai įprato, kad už juos galvojama“, – prisipažino jis.
Diplomatai permainų nesitiki
Didelių santykių su Rusija permainų ar proveržio nelaukia ir Lietuvos diplomatai.
„D.Medvedevas laikysis V.Puti-no nustatyto kurso. Tai strateginis kursas, nustatytas mažiausiai 20-iai metų“, – sakė Lietuvos ambasados patarėjas Laurynas Jonušauskas. Diplomatas pripažino, kad V.Putino įpėdinis yra liberalesnis nei jo pirmtakas. „Gali būti, kad Rusijos užsienio politika kiek sušvelnės, bet vargu ar tai turės įtakos dvišaliams santykiams“, – teigė L.Jonušauskas.
Pasak diplomato, vargu ar galima būtų tikėtis, kad į valdžią atėjus D.Medvedevui iš mirties taško bus išjudintas ypač opus Lietuvai okupacinės žalos atlyginimo klausimas.
„Dar nežinome, kokia bus D.Medvedevo pozicija šiuo klausimu“, – sakė jis ir pridūrė, kad principinga Lietuvos pozicija irgi nepadeda sprendžiant šią problemą.
Naujausi komentarai