S. Berlusconi skandalas: palankumo kaina – 20 butelių degtinės | kl.lt

S. BERLUSCONI SKANDALAS: PALANKUMO KAINA – 20 BUTELIŲ DEGTINĖS

  • 0

Ekscentriškasis buvęs Italijos premjeras Silvio Berlusconi sukėlė naują skandalą. Viešumą pasiekė garso įrašas, kuriame girdėti, kaip politikos veteranas giriasi gimtadienio proga Rusijos prezidento dovanota degtine ir išreiškia susirūpinimą dėl karinės paramos Ukrainai.

Apsikeitė gėrimais

S.Berlusconi patarėjai tikino, esą politikas buvo klaidingai suprastas, tačiau skandalas sukėlė keblumų jo koalicijos sąjungininkams, turintiems formuoti naują vyriausybę.

Vyriausybės formavimo procesui vadovaujanti kraštutinių dešiniųjų partijos „Italijos broliai“ lyderė Giorgia Meloni tvirtai remia Ukrainą ir ES sankcijas Rusijai. Tačiau tiek „Pirmyn, Italija“ įkūrėjas S.Berlusconi, tiek kitas koalicijos sąjungininkas, ultradešiniųjų partijos „Lyga“ lyderis Matteo Salvini seniai palaiko šiltus santykius su Maskva.

„Meloni – prorusiškų veikėjų įkaitė“, – skelbė laikraštis „La Repubblica“.

Politikos veterano, milijardieriaus ir žiniasklaidos magnato S.Berlusconi šalininkai iš pradžių neigė pranešimus apie jo komentarus, tačiau vėliau agentūra „LaPresse“ paskelbė įrašo ištraukas. Jose jis aiškina, kaip atgaivino ryšius su Kremliaus šeimininku, senu savo draugu. Agentūros teigimu, komentarai buvo išsakyti per šią savaitę vykusį jo partijos frakcijos parlamente susitikimą.

„Vėl užmezgiau šiokį tokį ryšį su prezidentu V.Putinu... Mano gimtadienio proga jis man atsiuntė 20 butelių degtinės ir labai malonų laišką“, – sakęs S.Berlusconi.

Įrašas taip pat rodo, kad jis pridūrė: „Aš atsakiau „Lambrusco“ (raudonojo vyno) buteliais ir ne mažiau maloniu laišku.“

S.Berlusconi, kuriam praėjusį mėnesį sukako 86 metai, atstovas spaudai paneigė santykių su V.Putinu atgaivinimo faktą. Esą milijardierius parlamentarams pasakojo „seną istoriją, susijusią su epizodu, nutikusiu prieš daugelį metų“.

Minėtas įrašas rodo, kad prieš pradėdamas pasakoti šią istoriją S.Berlusconi išreiškė savo susirūpinimą dėl ginklų ir pinigų siuntimo Ukrainai paremti. Jis taip pat apibūdino Rusijos lyderį kaip „taikos žmogų“, nors tai negirdima paskelbtose garso įrašo ištraukose.

Vėl užmezgiau šiokį tokį ryšį su prezidentu V.Putinu... Mano gimtadienio proga jis man atsiuntė 20 butelių degtinės ir labai malonų laišką.

Aiškintis tenka partijai

Vėliau buvo paviešinta dar viena porcija įrašyto pokalbio ištraukų, kuriose S.Berlusconi, kaip atrodo, dėl karo Ukrainoje kaltina šios šalies prezidentą Volodymyrą Zelenskį. S.Berlusconi taip pat pakartojo savo ankstesnes pastabas, esą V.Putinas buvo „pastūmėtas“ pradėti invaziją.

Įtakingas S.Berlusconi partijos narys Alessandro Cattaneo aiškino, esą jo kolegos komentarai buvo pateikti be konteksto. „Trumpas ištraukas galima nukopijuoti ir įklijuoti“, – pridūrė jis.

„Pirmyn, Italija“ savo ruožtu pabrėžė remianti ES ir JAV politiką Ukrainos atžvilgiu. S.Berlusconi balandį pareiškė esąs „stipriai nusivylęs“ V.Putino elgesiu Ukrainoje. Tačiau rugsėjį jam teko aiškintis dėl pastabų, kad Rusijos prezidentą jo aplinkos žmonės „pastūmėjo“ įsiveržti į Ukrainą.

Artimas G.Meloni padėjėjas, įtakingas „Italijos brolių“ parlamentaras Francesco Lollobrigida taip pat mėgino gesinti politinį gaisrą. „Mes išliekame Ukrainos žmonių pusėje ir giname demokratiją jų šalyje... Kalbant apie kitų komentarus, kreipkitės į juos pačius“, – sakė jis žurnalistams.

Tačiau, opozicijos tvirtinimu, S.Berlusconi komentarų negalima taip paprastai atmesti. „Tai ne pokštas“, – tviteryje parašė Demokratų partijos lyderis Enrico Letta. Anot jo, tai buvo pirmasis žingsnis „vis dviprasmiškesnės pozicijos Rusijos atžvilgiu link“.

S.Berlusconi praėjusią savaitę Senate prarado kantrybę, o vėliau pripažino „didelį susierzinimą“ jo partijoje dėl koalicijos diskusijų apie ministrų postų skirstymą. Vis dėlto pirmadienį jis susitiko su G.Meloni, abiem siekiant užglaistyti nesutarimus, o po susitikimo buvo paskelbta bendra besišypsančių politikų nuotrauka.

Kremliaus ruporas

Problemų dėl S.Berlusconi Italijos dešiniesiems kilo ir kiek anksčiau. Prieš pat rinkimus per visuomeninę televiziją „Rai“ jis aiškino, esą V.Putiną įsiveržti į Ukrainą ragino prorusiški separatistai Donbase, kurie savo pranešimais apie nesiliaujančius Ukrainos išpuolius pastatė jį į „tikrai sudėtingą ir dramatišką padėtį“, Rusijos žiniasklaida ir galiausiai „jo žmonės ir ministrai“.

„Specialiosios operacijos“, kurią galiausiai įsakė surengti V.Putinas, tikslas buvo „per savaitę pasiekti Kyjivą, pakeisti Volodymyro Zelenskio vyriausybę padorių žmonių vyriausybe, paskui per savaitę pasitraukti“. Vietoj to, pasak jo, Rusijos kariai Ukrainoje „sulaukė netikėto pasipriešinimo, kuris vėliau buvo paremtas visais įmanomais Vakarų ginklais“. Jis taip pat nesuprato, kodėl Rusijos kariai „išsibarstė po visą Ukrainą“, o, jo nuomone, jie turėjo būti „tik aplink Kyjivą“.

Vėliau S.Berlusconi pabandė sušvelninti padėtį. Socialiniame tinkle „Twitter“ jis pasiskundė, esą jo žodžiai buvo „ištraukti iš konteksto“. Esą, kas peržiūrėjo visą jo interviu, galėjo įsitikinti, kad jo pozicija šiuo klausimu seniai aiški: „Agresija prieš Ukrainą yra nepriimtina ir negali būti niekuo pateisinama.“ Jis ir jo partija „Forza Italia“ „visuomet bus ES ir NATO pusėje“.

Pažeidė ES sankcijas?

Dovana nuo V.Putino sukėlė abejonių ne tik dėl S.Berlusconi požiūrio į Rusijos agresiją Ukrainoje, bet ir dėl galimo ES sankcijų pažeidimo.

Kaip rašo „Die Welt“, atsakydama į agentūros DPA klausimą, Europos Komisijos atstovė spaudai priminė, kad balandį išplėtus prekių importo iš Rusijos į ES draudimą, į sąrašą buvo įtraukti ir spiritiniai gėrimai, įskaitant degtinę. Atitinkamas teisinis pagrindas nenumato išimties dovanoms. Valstybės narės yra atsakingos už ES sankcijų įgyvendinimą.

Tad dabar Italijos valdžios institucijos turi nustatyti, kas atsakingas už galimą sankcijų pažeidimą.

Gairės: karas Ukrainoje, Silvio Berlusconi, Vladimiras Putinas, Degtinė
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS