Šveicarijos žiniasklaida pirmadienį perspėjo, kad savaitgalį vykęs referendumas, kuriame nedidele persvara buvo nubalsuota už imigracijos iš Europos Sąjungos (ES) suvaržymą, tapo antausiu federalinei vyriausybei ir paliko šalį kaip visada susiskaldžiusią.
Pasiūlymas suvaržyti imigraciją, kurį palaikė apie 50,3 proc. balsavusiųjų per sekmadienį vykusį referendumą, pademonstravo gilius nesutarimus šalyje: prancūzakalbiai regionai šiai iniciatyvai daugiausiai nepritarė, tačiau ją palaikė vokiškai kalbanti Šveicarijos dalis.
„Šveicarija atsuka atgal istorijos juostą. Šalis pasirinko grįžti prie sienos kontrolės, – rašo dienraštis „Le Temps“. – Ir vėl regionai, mažiausiai veikiami imigracijos ir laisvojo judėjimo, aiškiausiai pasisakė už jo apribojimą.“
Šie rezultatai prilygsta „antausiu Federalinei Tarybai“ – Šveicarijos vyriausybei, raginusiai žmones nepritarti iniciatyvai „Sustabdykime masinę imigraciją“, kurią daugiausiai stūmė dešinieji populistai, nurodė laikraštis „Tribune de Geneve“.
Tuo tarpu dienraštis „24 heures“ perspėjo, kad referendumas žymėjo „dieną, kai klestinti šalis išrado didelę krizę“.
„Praėjus 21 metams ir dviem mėnesiams po Europos Ekonominės Erdvės atmetimo (1992 metų referendume, kuris pralaimėjo tokiu pačiu mažu skirtumu), Šveicarija toliau tebėra pasidalijusi – kaip visada – ir ką tik sudavė mirtiną smūgį laisvam žmonių judėjimui“, – rašo „24 heures“.
Laikraštis pridūrė, kad po 1992-ųjų referendumo Šveicarija išgyveno „sudėtingą dešimtmetį“, kurį žymėjo ekonomikos stagnacija, didelis nedarbas ir finansų krizės. Tuo tarpu ateities perspektyvos atrodo „rūsčios“ šaliai, kuri „ekonomiškai yra labai integruota (su Europa), bet politiškai izoliuota“.
Kiti laikraščiai perspėjo apie šio žingsnio ekonominiu padarinius, nes jis gali sužlugdyti virtinę sutarčių su ES, tarp jų – ekonomikos srityje.
Dienraštis „Neue Zuercher Zeitung“ nurodė, kad šis referendumas buvo „daug daugiau negu politinis antausis“.
Jis „žymi posūkio tašką“, kuris „nebus geras šalies klestėjimui“.
Laikraštis „Basler Zeitung“ pripažino, kad šis balsavimas tapo dideliu iššūkiu Šveicarijos ekonomikai, tačiau teigė, kad jis žymi „pergalę visai Šveicarijai“.
Naujausi komentarai