Trumpas: valdau šalį ir pasaulį Pereiti į pagrindinį turinį

Trumpas: valdau šalį ir pasaulį

2025-04-29 09:24
Rasa Strimaitytė (ELTA)/BNS

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sako, kad  antrąją savo kadenciją jaučiasi geriau nei pirmąją.

Trumpas: valdau šalį ir pasaulį
Trumpas: valdau šalį ir pasaulį / Scanpix nuotr.

„Pirmą kartą turėjau daryti du dalykus – vadovauti šaliai ir išgyventi“, – sakė jis žurnalui „The Atlantic“. Tada jis aplink save turėjęs „visus tuos sukčius“. „Antrą kartą aš vadovauju šaliai ir pasauliui“, – teigė D. Trumpas. Ką turėjo omenyje sakydamas „visus tuos sukčius“, jis nedetalizavo.

D. Trumpas davė interviu „The Atlantic“, atskleidusiam skandalingą susirašinėjimą „Signal“ programėlėje apie būsimą JAV karinę operaciją Jemene. Tada žurnalo vyriausiasis redaktorius Jeffrey‘is Goldbergas netyčia buvo įtrauktas į grupinį pokalbį, kuriame dalyvavo ir gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas.

Redakcijai buvo netikėta, kad D. Trumpas sutiko duoti interviu. Po minėto skandalo jis ne kartą menkino žurnalą, o jo redaktorių vadino „šlykštyne“. Dabar prieš duodamas interviu D. Trumpas pareiškė darąs tai iš smalsumo, kad pažiūrėtų, ar leidinys gali skelbti ir tiesą.

Turinio požiūriu pokalbis nebuvo sensacingas. Paklaustas apie situaciją Pentagone, kur gynybos sekretorius P. Hegsethas patiria spaudimą dėl „Signal“ skandalo ir virtinės artimų darbuotojų pasitraukimo, D. Trumpas sakė: „Kalbėjausi su juo“. Pokalbis esą buvo pozityvus. „Manau, kad jis susitvarkys“, – kalbėjo prezidentas.

D. Trumpas taip pat sakė manantis, kad gelbsti Ukrainą, bet išvengė ginklų tiekimo su Rusijos invazija kovojančiai šaliai klausimo.

J. Goldbergui paklausus, kodėl neatrodo, kad jis, kaip kiti JAV prezidentai, užjaustų Rusijos bauginamas ar engiamas mažesnes šalis, D. Trumpas, turėdamas omenyje Ukrainą, atsakė: „Manau, kad gelbsčiu šią šalį.“

„Galvoju, kad ši šalis labai greit bus sutriuškinta. Tai didelė karo mašina (...). Galvoju, kad darau didelę paslaugą Ukrainai. Tikiu tuo“, – sakė jis.

Į pastabą, kad nebūtinai taip galvoja ukrainiečiai, D. Trumpas atsakė: „Na, jie negalvoja, nes turi nemenką viešumą. Žiūrėkite, karo Ukrainoje niekada nebūtų buvę, jei aš būčiau buvęs prezidentas.“

Pastarąjį argumentą D. Trumpas dažnai pasitelkia vengdamas kalbėti apie paramą Kyjivui.

„Nėra lygių“

„Kol kas esu labai patenkintas jo darbu“, – sakė 72 metų pensininka, buvęs mechanikas Frankas Tuoti iš Naujojo Hampšyro.

Tačiau jis pripažįsta, kad muitų nestabilumas jam „kelia šiokį tokį nerimą dėl ekonomikos“.

Pirmadienį D. Trumpas sukritikavo savo pirmtako Joe Bideno ekonominę politiką ir savo „Truth Social“ platformoje gyrėsi, kad jis pakeis šalies likimą.

„JAV prarado milijardus dolerių kiekvieną dieną tarptautinėje prekyboje, kai valdžioje buvo miegalius Joe Bidenas. Aš sustabdžiau tą bangą ir labai greitai uždirbsiu milijonus“, – rašė prezidentas.

D. Trumpo atstovė spaudai Karoline Leavitt sakė, kad antradienio rytą vyksiančioje spaudos konferencijoje bus aptariami ekonomikos klausimai, o pirmadienį buvo aptarta administracijos migracijos politika.

„Niekas to nedaro geriau nei prezidentas Trumpas. Jam nėra lygių“, – žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė Tomas Homanas, kuris prižiūri oponentų ir žmogaus teisių grupių smarkiai kritikuojamą masinio deportavimo programą.

Nuo sausio 20 dienos D. Trumpas, dabar apsuptas lojalistų, ėmėsi veiksmų muitų, užsienio politikos ir net politinio keršto srityse.

Baltųjų rūmų koridoriuje jis perkėlė pirmojo juodaodžio JAV prezidento Baracko Obamos portretą, kad vietoje jo galėtų pakabinti paveikslą, kuriame matyti, kaip D. Trumpas išgyvena pasikėsinimą į jo gyvybę.

Tuo metu istorinį Ovalųjį kabinetą respublikonas, žinomas dėl savo įžūlaus stiliaus ir skonio, užpildė auksiniais ornamentais.

Krentantys reitingai

Plėsdamas prezidento galias, respublikonas jau pasirašė daugiau nei 140 vykdomųjų įsakų.

Tuo pačiu jis suabejojo pilietybės pagal gimimą teise, puolė universitetus ir advokatų kontoras, atšaukė aplinkos apsaugos darbotvarkę, patikėjo savo milijardieriui sąjungininkui Elonui Muskui išardyti didelę dalį federalinės biurokratijos ir pradėjo protekcionistinę prekybos politiką prieš didžiąją dalį pasaulio šalių, kurią vėliau iš dalies atšaukė.

Daugelis jo vykdomųjų įsakų buvo užblokuoti teisėjų, su kuriais vykdomoji valdžia įsitraukė į beprecedentį susirėmimą.

D. Trumpas, kurio politinė karjera buvo grindžiama gilėjančiais nesutarimais, negali pasigirti aukštais reitingais, kurie paprastai lydi pirmąsias 100 JAV prezidento dienų.

Nuomonės apklausos vieningai rodo, kad jo reitingai ypač smarkiai krito dėl susirūpinimo dėl muitų ir jo išpuolių prieš institucinę tvarką.

Remiantis sekmadienį „The Washington Post“ ir „ABC News“ paskelbta apklausa, šiuo metu tik 39 proc. amerikiečių pritaria tam, kaip D. Trumpas vykdo prezidento pareigas.

„Pew Research Center“ duomenimis, išskyrus Billą Clintoną ir dabar D. Trumpą, visi JAV prezidentai nuo Ronaldo Reagano laikų po pirmųjų 100 dienų prezidento poste turėjo daugiau nei 50 proc. pritarimą.

Trumpas pirmadienį savo „Truth Social“ paskyroje jam nepalankias apklausas pavadino netikromis naujienomis.

„Mes dirbame PUIKIAI, geriau nei bet kada anksčiau“, – gyrėsi jis.

„Per toli“

64 proc. respondentų teigė, kad Trumpas „nuėjo per toli“ siekdamas išplėsti prezidento įgaliojimus.

Nežinia, kiek laiko 78 metų D. Trumpas, kuris yra vyriausias kada nors išrinktas JAV prezidentas, išlaikys tokį spartų tempą.

Jis jau parodė pirmuosius nekantrumo ženklus. Rinkimų kampanijos metu jis pažadėjo per 24 valandas užbaigti karą Ukrainoje, tačiau smarkiai nusivylė susidūręs su sudėtinga diplomatija.

Neseniai duotame interviu žurnalui „Time“ prezidentas, primintas, kad dažnai sakydavo, jog karą baigs jau pirmą savo darbo dieną, atsakė: „Žinoma, žmonės žino, kad tai sakiau juokais.“

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
nupušėlis

bobos kumelės nesuvaldo,pasauli valdo matai.
1
0
asas

proto ligonis
3
0
Romas

Neilgai liko laukti kada jis pasakys - aš Dievas.
3
0
Visi komentarai (3)