Trumpo ultimatumas Putinui: ką tai reikš Lietuvai ir visam pasauliui? Pereiti į pagrindinį turinį

Trumpo ultimatumas Putinui: ką tai reikš Lietuvai ir visam pasauliui?

2025-07-16 17:00

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas užvakar davė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui 50 dienų, kad karas Ukrainoje baigtųsi. Kitaip grasina sankcijomis – ne vien pačiai Rusijai, bet visoms šalims, kurios perka iš Rusijos. 

Donaldas Trumpas, Vladimiras Putinas
Donaldas Trumpas, Vladimiras Putinas / Scanpix, EPA-ELTOS nuotr.

Taip pat D. Trumpas pranešė, kad netrukus Ukraina, už Europos pinigus, gaus milžinišką kiekį ginklų. Tai vadinama labai gera žinia Ukrainai, bet buvę ministrai Vygaudas Ušackas ir Antanas Valionis to nevadina lūžiu. 

V. Ušackas netgi mato rimtų rizikų – kas bus po 50 dienų? Nes D. Trumpas pakartojo, kad su V. Putinu derėsis. Taigi, V. Putinas turės progą kelti savo sąlygas, o ženklų, kad amerikiečiai gali sumažinti savo pajėgas Europoje, daugėja.

Kaltintas, kad yra pernelyg palankus V. Putinui, pirmadienį amerikiečių prezidentas pripažino, kad Rusijos prezidentas jį maustė.

„Jis apmulkino daug žmonių – apmovė Bilą Klintoną, Džordžą Bušą, Baraką Obamą, Joe Bideną“, – sakė JAV prezidentas.

Pirmadienį, sėdėdamas su NATO generaliniu sekretoriumi, D. Trumpas kalbėjo, kad Ukraina gaus „labai daug“ ginklų – tai dvigubas smūgis V. Putinui.

„Kerta per vieną iš esminių V. Putino reikalavimų – kad Vakarai sustabdytų karinės pagalbos tiekimą Ukrainai“, – teigė ambasadorius V. Ušackas.

D. Trumpas pranešė, kad jei Rusija nesustabdys karo per 50 dienų – iki rugsėjo mėnesio – grės sankcijos pačiai Rusijai. Bet dar svarbiau – šalims, kurios perka iš Rusijos, pirmiausia Kinijai ir Indijai. 

Jos gautų 100 proc. muitus iš Amerikos, nors iki pirmadienio grasinta penkiskart didesniais. Net ir 100 proc. muitai būtų gniuždantys. Tikėtina, kad rusai neturėtų kam parduoti naftos, dujų, neturėtų ir pajamų, o Rusijos ekonomika jau ir taip įtempta.

„Yra krizė, jau yra smukimas. Rusija baigia išnaudoti savo gerbuvio fondą“, – tikino buvęs užsienio reikalų ministras A. Valionis.

Bet nei V. Ušackas, nei A. Valionis vakarykščių D. Trumpo pranešimų nevadina lūžiu.

„Norime, kad šis karas baigtųsi. Esu nusivylęs prezidentu V. Putinu, nes maniau, kad susitarėme dar prieš 2 mėnesius, bet neatrodo, kad mums pavyks“, – kalbėjo JAV prezidentas.

Po šios vasaros-rudens kampanijos visi labai rimtai pradės kalbėti apie pertrauką ir ugnies nutraukimą. 

Nors ir nusivylęs V. Putinu, D. Trumpas nepasakė, kad sieks V. Putino pralaimėjimo. Priešingai – V. Putinas dar turės progą kelti sąlygas per derybas. 

„Pakartojo, kad jis nusivylęs V. Putinu, bet nenurašo bendravimo su Rusijos prezidentu. Kelis kartus akcentavo, kad jo tikslas – per derybas pasiekti taiką“, – tikino V. Ušackas.

Buvęs ministras mato rizikų ir Lietuvos saugumui. Kas bus po 50 dienų? Ko rusai reikalaus iš amerikiečių mainais už karo stabdymą?

„Ko nežinome? Nežinome tikrų pokalbių turinio tarp Vašingtono ir Maskvos, ir matau daug rizikų, kurios gali ateiti, kai bus pasiektas sutarimas dėl paliaubų“, – teigė V. Ušackas.

Rusai tebekartoja prieš invaziją į Ukrainą NATO šalims, taip pat ir Lietuvai, siųstą ultimatumą – kad visoje Rytų Europoje nebeliktų NATO pajėgų. NATO elgiasi priešingai, tačiau amerikiečių karių buvimas Europoje tebėra ant stalo.

Dėl pačių amerikiečių planų – kaip tik rugsėjo mėnesį, kai baigsis D. Trumpo ultimatumas V. Putinui – amerikiečiai skelbs naują Nacionalinės gynybos strategiją. Joje gali būti įtvirtinta tai, ką D. Trumpas kalbėjo visada: nebe Rusija, o Kinija yra pagrindinė grėsmė. Nebe Europoje, o Azijoje turi būti esminės amerikiečių pajėgos.

„Yra vis daugiau nutekinama informacijos, tad galima tikėtis, jog JAV karių skaičius Europoje gali sumažėti nuo 120 tūkst. iki 90 tūkst., o gal net iki 60 ar 45 tūkst.“, – kalbėjo V. Ušackas.

Kita grėsmė – jei po 50 dienų rusai reikalaus mainais už paliaubas naikinti sankcijas. Tai leistų rusams spartinti jau vykstančią reformą – kurti konfrontacijai su NATO skirtas pajėgas.

Valionis atkreipia dėmesį, kad pirmadienį D. Trumpas apie Europą pasakė ir daug dėmesio nesulaukusią, bet labai svarbią mintį.

„Pirmadienį išgirdome revoliucingą D. Trumpo lūpose pareiškimą – kad jam svarbu, jog Europa būtų vieninga ir stipri“, – sakė A. Valionis.

Paviešinta, kad Ukraina gaus 17 oro gynybos baterijų, „Patriot“ amunicijos.

Leidinys „The Washington Post“ skelbia – esą jau pats D. Trumpas svarsto Ukrainai duoti tolimojo nuotolio raketas „Tomahawk“.

„Su V. Zelenskiu kalbėdamas, D. Trumpas ir klausė: kodėl jūs Maskvos ar Sankt Peterburgo neatakuojate? Reiškia, jis duos priemones tam bombardavimui“, – kalbėjo buvęs užsienio reikalų ministras.

Amerikiečiai ginklus Ukrainai ne duos, o parduos. Mokės Europos NATO šalys.

„Amerikai tai yra verslo planas – Amerika sprendžia savo didžiausią skolos ir biudžeto deficito problemą“, – tikino buvęs užsienio reikalų ministras.

Tai rodo, kad ir Europos lyderiai suprato, kaip kalbėtis su D. Trumpu.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Jau buvo aišku prieš metus, kad su D. Trumpu reikės daryti sandorius, kalbėti sandorių ir „dylų“ kalba“, – aiškino V. Ušackas.

Anot A. Valionio, po 50 dienų ir be D. Trumpo ultimatumo būtų atėjęs metas galvoti apie paliaubas. Karai turi grafikus – rudenį baigsis vasaros kampanija, visos pusės yra išsekusios.

„Po šios vasaros-rudens kampanijos visi labai rimtai pradės kalbėti apie pertrauką ir ugnies nutraukimą“, – teigė A. Valionis.

Anot A. Valionio ir V. Ušacko, po 50 dienų gali būti visaip. D. Trumpas yra ne kartą atšaukęs savo ultimatumus, bet mėgsta atrodyti kietas. Todėl, jei V. Putinas toliau maustys – Rusijai gali būti dar riesčiau.