Turkijos prezidentas nori, kad Kipre ir toliau liktų dvi valstybės | kl.lt

TURKIJOS PREZIDENTAS NORI, KAD KIPRE IR TOLIAU LIKTŲ DVI VALSTYBĖS

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį primygtinai reikalavo dviejų valstybių sprendimo Kipre ir pritarė prieštaringai vertinamiems planams iš dalies atidaryti pakrantės kurortinį miestą, kurį kažkada paliko tikrieji gyventojai – Kipro graikai.

Jo bekompromisė kalba padalytos Nikosijos šiaurėje buvo dar vienas žingsnis į  miesto vaiduoklio ir buvusio Varošos kurorto atidarymą, kuris pažeistų Jungtinių Tautų rezoliucijas ir Europos Sąjungos būtų laikomas „nepriimtinu“.

„Mes neturime dar 50 metų, kuriuos galėtume iššvaistyti“, – kalbėjo R. T. Erdoganas miniai per paradą, skirtą 47-osioms savo šalies invazijos, padalijusios Viduržemio jūros salą, metinėms pažymėti.

Jis turėjo omenyje dešimtmečius nesėkmingų JT vadovaujamų pastangų suvienyti Kipro graikų ir turkų kontroliuojamus Kipro sektorius.

„Negali būti jokios pažangos derybose, jei nepripažįstama, kad yra dvi tautos ir dvi valstybės, turinčios vienodą statusą“, – sakė jis.

„Gyvenimas Varošoje vėl prasidės“, – sakė R. T. Erdoganas, atnaujindamas siūlymą Kipro graikams sumokėti piniginę kompensaciją už 1974 metais prarastą turtą.

Kaip kontrastas šventiniam paradui šiaurėje pietinėje Nikosijos dalyje kaukė gedulo sirenos, skirtos pažymėti 1974 metų liepos 20 dieną prasidėjusią invaziją.

Turkijos kariai užgrobė šiaurinį Kipro trečdalį, reaguodami į nepavykusį perversmą Nikosijoje, kurio tikslas buvo prijungti šalį prie Graikijos.

Dabar sala yra padalyta į Kipro graikų valdomą Kipro Respubliką ir į tik Ankaros pripažįstamą Šiaurės Kipro Turkų Respubliką.

Graikijos užsienio reikalų ministras Nikosas Dendiasas trečiadienį ketina vykti į Kiprą, reaguodamas į Turkijos prezidento vizitą.

 

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS