V. Orbanas pratrūko: rusiškos naftos embargu peržengiama „raudona linija“ | kl.lt

V. ORBANAS PRATRŪKO: RUSIŠKOS NAFTOS EMBARGU PERŽENGIAMA „RAUDONA LINIJA“

Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas penktadienį piktai užsipuolė Europos Komisijos vadovę Ursulą von der Leyen (Urzulą fon der Lajen), pareiškęs, kad ji „kėsinasi“ į Europos Sąjungos vienybę, siūlydama uždrausti rusiškos naftos importą.

V. Orbanas sakė, kad naftos embargu peržengiama „raudona linija“. 

„Europos Komisijos pirmininkė tyčia ar netyčia pasikėsino į sukurtą Europos vienybę“, – sakė premjeras per valstybinį radiją.

„Nuo pat pirmos akimirkos aiškiai pasakėme, kad bus nustatyta raudona linija, t. y. energijos embargas, ir jie šią raudoną liniją peržengė“, – kalbėjo jis.

Trečiadienį Europos Komisija pasiūlė ES 27 narėms laipsniškai atsisakyti naftos ir jos produktų importo iš Rusijos. Tai būtų finansiškai bene skaudžiausia Bendrijos poveikio priemonė Maskvai dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.

U. von der Leyen sakė, kad blokas „palaipsniui atsisakys tiekimo iš Rusijos: neapdorotos naftos – per šešis mėnesius, o perdirbtų produktų – iki metų pabaigos“.

Vengrijai ir Slovakijai, labai priklausomoms nuo Maskvos eksportuojamos naftos, būtų suteikta laiko iki 2023 metų pabaigos.

Toks embargas prilygtų „branduolinės bombos numetimui ant Vengrijos ekonomikos“, piktinosi V. Orbanas ir pridūrė, kad jo šaliai suteikiamos išlygos trukmė – nepakankama.

Mes suinteresuoti konstruktyviu dialogu.

„Vengrijos energijos išteklių perdavimo ir tiekimo sistemos transformacija gali būti užbaigta tik per penkerius metus“, – aiškino premjeras.

Vengrijos užsienio reikalų ministras Peteris Szijjarto (Pėteris Sijartas) savo vaizdo pranešime, trečiadienį paskelbtame per „Facebook“, sakė, kad Budapeštas parems pasiūlymą dėl embargo, jeigu Budapeštui bus padaryta išimtis, sudaranti galimybę gauti vamzdynu neperdirbtą naftą.

„Vengiu žodžio „veto“ – nenoriu konfrontuoti su ES. Mes suinteresuoti konstruktyviu dialogu“, – sakė V. Orbanas, praeitą mėnesį perrinktas vadovauti vyriausybei ketvirtą kadenciją iš eilės.

Pasak jo, pasiūlymas „buvo grąžintas siuntėjai, poniai pirmininkei, kad prie dar būtų padirbėta“.

V. Orbanas taip pat protestavo prieš siūlymą taikyti sankcijas Rusijos Ortodoksų Bažnyčios vadovui patriarchui Kirilui.

„Neleisime, kad į sankcijų sąrašus būtų traukiami Bažnyčių lyderiai“, – sakė Vengrijos premjeras, palaikęs glaudžius ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Kaip nurodo Budapeštas, Vengrija iš Rusijos gauna 65 proc. savo suvartojamos naftos ir 85 proc. dujų.

Gairės: Viktoras Orbanas, rusiška nafta, embargas, karas Ukrainoje, karas
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS