Vaizduojama draugystė Pereiti į pagrindinį turinį

Vaizduojama draugystė

2010-04-10 23:59

Politologas Arūnas Molis tvirtina, kad JAV ir Rusijos interesų suartėjimas yra tik vaizduojamas, o šių dviejų šalių strateginė partnerystė, bent jau kol kas, neįmanoma.

– Ar pagrįsti Vidurio ir Rytų Europos šalyse pasigirdę būgštavimai dėl Vašingtono ir Maskvos flirto? Ar šių dviejų šalių susitarimas dėl branduolinės ginkluotės mažinimo kaip nors atsilieps Europos saugumui?

– Tiesą sakant, nevadinčiau dabartinių JAV ir Rusijos santykių kokiu nors flirtu. Amerikiečiai nusprendė sumažinti strateginę branduolinių ginklų reikšmę savo šalies gynybai ir padidinti viso pasaulio nepasitenkinimą tomis šalimis, kurios neatsisako savo branduolinių programų, tai yra Iranu ir Šiaurės Korėja. Rusijos branduolinis arsenalas pasenęs, todėl rusai savo naujoje karinėje doktrinoje taip pat "sugriežtino" šių ginklų panaudojimo sąlygas. Todėl iš dalies abiejų valstybių požiūris sutampa. Būtų gerai, kad branduoliniai ginklai taptų nereikalingi, jie tokie jau beveik ir tapo, todėl juos galima paversti "derybų" bei "susitarimų" objektu.

Kita vertus, Vašingtonui reikalinga Maskvos parama kitais svarbiais klausimais, todėl Baltieji rūmai leidžia sau taktiniais sumetimais vaizduoti menamą suartėjimą su Rusija. Nors iš esmės kaip buvo konkuruojama dėl posovietinės erdvės, įtakos Europoje ir tam tikruose sektoriuose, taip ir bus konkuruojama, kaip buvo priešprieša, taip ji ir išliks.

Kitaip tariant, manau, jog strateginė Vašingtono ir Maskvos partnerystė bent jau kol kas neįmanoma iš principo – Prahos susitikimas tėra JAV ir Rusijos viešosios diplomatijos dalis, neturėsianti didesnės praktinės įtakos Europos saugumui.

– Kodėl, jūsų nuomone, Lietuvos Prezidentė D.Grybauskaitė atsisakė dalyvauti Prahos susitikime?

– Manau, jog Prezidentės nevykimas į Praha susijęs su bendru JAV ir Lietuvos santykių kontekstu, kuris tikrai pakito po to, kai D.Grybauskaitė atėjo į valdžią. Kita galima priežastis – kažkokie Lietuvos vidaus politikos motyvai, kuriuos reikėtų ne svarstyti, bet tiesiog žinoti. Aš, deja, jų nežinau.

Man dėl D.Grybauskaitės sprendimo labiausiai gaila tuo atžvilgiu, kad ir vėl nesugebėjom suderinti savo veiksmų su Estijos ir Latvijos vadovais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų