V.Janukovyčius Lietuvai ne kliūtis Pereiti į pagrindinį turinį

V.Janukovyčius Lietuvai ne kliūtis

2010-02-09 23:59
Draugystė: nors V.Janukovyčius per rinkimus kaltino Lietuvą siunčiant į Ukrainą smogikus, bet ekspertai spėja, kad geri Vilniaus ir Kijevo santykiai neturėtų pablogėti.
Draugystė: nors V.Janukovyčius per rinkimus kaltino Lietuvą siunčiant į Ukrainą smogikus, bet ekspertai spėja, kad geri Vilniaus ir Kijevo santykiai neturėtų pablogėti. / "Reuters" nuotr.

Ukrainos prezidento rinkimai parodė, kad šalis yra lygiai tokia pat susiskaldžiusi kaip prieš penkerius metus, bet šįkart nugalėjo Viktoras Janukovyčius. Kas dabar laukia Ukrainos ir Lietuvos santykių?

NATO mintis – palaidota

Europos integracijos studijų centro filialo Lvove direktorė Beatričė Beliavciv dienraščiui sakė, kad bendras Ukrainos užsienio politikos kursas neturėtų pasikeisti.

"Daugeliu atvejų bus sunkiau tartis euroatlantinės integracijos klausimais. Atlantinės integracijos tema greičiausiai išvis bus tyliai palaidota. Bus kalbama, kad Ukraina yra Europos dalis, – aiškino ekspertė. – Bet vis dėlto Ukraina nėra Rusija, ji yra labiau parlamentinė valstybė, ir prezidentas turi skaitytis su Aukščiausiąja Rada."

"Oranžinės" jėgos Ukrainos parlamente išlaiko tvirtas pozicijas. Tiesa, V.Janukovyčiaus vadovaujama Regionų partija jau žvalgosi partnerių ir bandys suformuoti naują valdančiąją koaliciją. V.Janukovyčius po antro rinkimų turo pareiškė, kad kuriam laikui J.Tymošenko paliks premjero poste, bet analitikai teigia, jog jau netrukus naujas šalies vadovas pasiūlys naują ministrą pirmininką.

Pasak laikraščio "Kommersant", juo galėtų tapti Nikolajus Azarovas, kuris prieš penkerius metus atiduodamas įgaliojimus Aukščiausiojoje Radoje pareiškė: "Nieko, mes dar grįšime."

Rinkimų purslai nusės

Nors V.Janukovyčius per rinkimus kaltino Lietuvą siunčiant į Ukrainą smogikus ir bandant destabilizuoti balsavimą, B.Beliavciv tikino, kad geri Vilniaus ir Kijevo santykiai neturėtų pasikeisti.

Šiai nuomonei pritaria ir Ukrainos instituto vadovas Vladas Sirutavičius. Pasak jo, esminio skirtumo, kas iš dviejų kandidatų taps Ukrainos prezidentu, nėra.

"Šiurkščiai tariant, V.Janukovyčiaus užsienio politika galbūt primins Leonido Kučmos (antro Ukrainos prezidento – red. past.) politiką. Tai vadinama daugiavektorine politika – šalis stengsis balansuoti, palaikyti gerus santykius su Rusija. Bet savo ekonominius interesus Ukraina tvirtai gins, tiek turėdama santykių su Rusija, tiek su ES", – teigė politologas.

V.Janukovyčiaus pareiškimams apie smogikus iš Lietuvos V.Sirutavičius nelinkęs teikti daug reikšmės: "Per rinkimus daug visko pasakoma, bet vėliau užmirštama. Visa tai yra rinkimų kampanijos purslai."

Europa irgi turi stengtis

Televizijos "Euronews" kalbintas Ukrainos politologas Oleksejus Garanas tikino, kad Kijevo ir Briuselio santykiai turėtų toliau stiprėti. Anot jo, Ukraina toliau stengsis atlikti ES užduotus "namų darbus", bet Briuselis turėtų rodyti didesnę iniciatyvą.

"Po Oranžinės revoliucijos kilo didelė entuziazmo banga dėl Ukrainos ateities – tiek šalies viduje, tiek užsienyje. Tačiau iš ES pasigedome ryškių signalų ir aiškaus plano, kaip suartinti Ukrainą su Europa, – sakė O.Garanas. – Aišku, Ukraina pati turi būti suinteresuota atlikti visus "namų darbus", bet ES pozicija taip pat yra labai svarbi. Kai kurios bloko valstybės pozityviau žvelgia į Ukrainos narystę ES, bet dalis dar yra prieš."

Politologas aiškino, kad prezidento rinkimai dar kartą parodė Ukrainos visuomenės susiskaldymą, ir naujam šalies vadovui teks daug padirbėti, kad išspręstų šią problemą. Rytiniai šalies regionai tradiciškai palaiko V.Janukovyčių, o vakariniai – J.Tymošenko.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų