Lietuvių pamėgtame kurorte siaučia pavojinga liga: gali baigtis ir mirtimi Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvių pamėgtame kurorte siaučia pavojinga liga: gali baigtis ir mirtimi

2025-07-17 10:54
LNK inf.

Vienoje mėgstamiausių lietuvių atostogų krypčių, Graikijoje, – pirmieji šiais metais Vakarų Nilo karštinės atvejai. Ši liga dar vadinama Vakarų Nilo encefalitu ir daliai užsikrėtusiųjų gali baigtis mirtimi.

Lietuvių pamėgtame kurorte siaučia pavojinga liga: gali baigtis ir mirtimi
Lietuvių pamėgtame kurorte siaučia pavojinga liga: gali baigtis ir mirtimi / LNK stop kadrai.

Kas tai per liga ir kaip keliautojams nuo jos saugotis, pasakojo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė, entomologė Milda Žygutienė.

– Vakarų Nilo karštinė – kas tai? Virusas, bakterija? Kam ši liga gimininga, į ką panaši?

– Vakarų Nilo karštinė mūsų lietuviams atrodo labai egzotiškai ir labai neįtikėtinai, bet tai yra vienas iš virusų, platinamas uodų, dar vadinamas arbovirusu – todėl, kad jo plitime būtinai reikalingas nariuotakojis. Galėtų plisti ir vidutinio klimato juostoje. Kaip ir minėjau, virusas sukelia ligą, virusas cirkuliuoja tarp paukščių, pernešėjas – uodas. Gali sirgti žmogus arba gyvūnai – dažniausiai arkliai ir šunys.

– Ar žmogus gali užkrėsti žmogų?

– Tikrai ne. Būtinas pernešėjas – uodas. Paprastai plinta tada, kai iš tiesų yra geros sąlygos veistis uodams ir jų daug, ir yra paukščių, kurių kraujyje cirkuliuoja būtent šis virusas. Tai dažniausiai išskrendantys žiemoti į svečias šalis paukščiai, kurie šį virusą pergabena į kitas vietas.

– Tai reikia suprasti, kad jei virusas užfiksuotas Graikijoje, tai nereiškia, kad jis negali atkeliauti ir pas mus?

– Viskas labai įmanoma. Apie Lietuvą labai sudėtinga kalbėti, nes neturime jokių tyrimų. Netiriame uodų. Gyvūnus gal bando tirti, bet galbūt Baltarusija, Lenkija – kurios yra mūsų kaimynės – jau 9 dešimtmetyje yra paskelbusios, kad yra aptikusios šį virusą. Baltarusijoje jį aptiko paukščiuose, gyvūnuose, ir net buvo registruojami žmonių atvejai. Lenkų jau yra pasenęs, bet įdomus straipsnis, bet žinoma, kad šios ligos yra pastovios ir nepavaldžios laikui ir erdvei. Jie aptiko 10 proc. šio viruso antikūnių žvirbliuose.

– 10 proc. žvirblių prasirgę šia liga?

– Esmė tame, kad žvirbliai niekur neišskrenda.

– Ar gali būti, kad ir pas mus jau egzistuoja ši liga? Ar jau yra patikta atvejų? Ar yra tinkama įranga ir testai, kad tai nustatytų?

– Laboratorijoje tai yra įmanoma padaryti, bet to iki šiol nėra registruota.

– Į kokią ligą panašūs simptomai?

– Į gripo simptomus. Tik sunkios formos pasireiškia gal šiek tiek kitaip. Tai – galvos skausmai, raumenų skausmai, temperatūra, gali atsirasti pykinimas, vėmimas, bėrimas liemens srityje. Sudėtingos formos gali būti kaip encefalitas, meningitas. Tik tai mažai tikėtina, nes manoma, kad apie 80 proc. visų užsikrėtusiųjų iš viso perserga besimptome forma.

– Kaip atpažinti ar užbėgti už akių, jeigu jauti gripo simptomus vasarą? Akivaizdu, kad jau kažkas ne taip, bet prieš tai turėjo įgelti uodas. Koks inkubacinis laikotarpis?

– Apie dvi savaites.

– Bet daugelis po dviejų savaičių pamiršta apie tą uodą. Ką tada daryti?

– Klasika. Bet kuriuo atveju, jeigu yra simptomai – reikia kreiptis į gydytojus.

– O kaip gydyti – žino mūsų daktarai?

– Specifinio gydymo nėra. Yra tik simptominis. Vakcinos nėra.

– O kokias atsargumo priemones rekomenduotumėte?

– Šiame sezone jau registruoti du atvejai Graikijoje ir du atvejai Rumunijoje. Pagal ankstesnių metų duomenis – ir Italijoje, ir pietinėse šalyse. Vykstant į tokias šalis ir sezono metu (Vakarų Nilo karštinės sezonas yra nuo birželio iki lapkričio mėnesio), reiktų pasirūpinti apsauga nuo uodų. Paprastos taisyklės – šviesūs rūbai, repelentai.

– Skirtingai nei su COVID, ši liga jau seniai atrasta – ar jos jau nereiktų taip bijoti?

– Iš viso nereiktų nieko bijoti, bet kai sergame – tai tada reiktų imtis priemonių. Bet nebūtinai susirgsite, nebūtinai sukas uodai.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– O uodo įkandimas, kuris gali užkrėsti – kuo nors skiriasi nuo įprasto įkandimo?

– Absoliučiai niekuo. Lygiai toks pat kaip ir kitų uodų.

– Kokia amžiaus grupė turėtų pasisaugoti labiau? Nes tikriausiai 17 ir 60 metų amžius veikia skirtingai?

– Visos virusinės ligos sunkiau praeina vyresnio amžiaus žmonėms. Bet yra kitas dalykas – imuninė sistema. Tie, kurie yra silpnesnės imuninės sistemos, turėtų daugiau dėmesio skirti apsaugai, nes prie bet kokios ligos eina sunkesnė eiga.

– Bet reikia turėti omenyje, kad tai kartojasi kasmet ir šiltuose kraštuose gali būti tikimybė užsikrėsti tokia liga?

– Tikrai taip. Ir tai nėra pati sudėtingiausia liga. Yra ir daugiau uodų platinamų ligų, kuriomis galima užsikrėsti svečiose šalyse.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra