Pasak V. Zelenskio, vietinė ginklų gamyba jau dabar patenkina maždaug 40 proc. Ukrainos gynybos poreikių. Tačiau didėjant netikrumui, kiek dar ginklų siuntų gali suteikti Vakarų šalys ir kaip greitai, Ukraina nori dar padidinti vietinę ginklų gamybą ir išplėsti smūgius Rusijos teritorijoje.
„Mums reikia didesnių pajėgumų, kad karą galėtume išstumti atgal į Rusijos teritoriją – ten, iš kur buvo pradėtas (karas)“, – sakė V. Zelenskis trečiadienį vėlai vakare paskelbtame vaizdo kreipimesi.
„Per pirmuosius šešis naujosios vyriausybės darbo mėnesius turime pasiekti 50 proc. ukrainietiškos ginkluotės lygį ir išplėsti vietinę gamybą“, – pažymėjo jis.
Poreikis tinkamai apginkluoti Ukrainos kariuomenę yra neatidėliotinas, Rusijai tęsiant savo vasaros puolimą ir atakuojant Ukrainos miestus šimtais dronų ir balistinių bei sparnuotųjų raketų.
Lieka neaišku, kada Ukrainą pasieks JAV pagaminti ginklai, ypač raketų sistemos „Patriot“, svarbios Ukrainos oro gynybai. JAV prezidentas Donaldas Trumpas sutiko atsiųsti ginkluotę, tačiau už ją sumokės NATO valstybės.
NATO vyriausiasis sąjungininkų pajėgų Europoje vadas generolas Alexas Grynkewichas ketvirtadienį naujienų agentūrai „Associated Press“ sakė, kad „vyksta pasirengimas“ ginklų perdavimui Ukrainai ir kad NATO „labai glaudžiai bendradarbiauja“ su Vokietija dėl „Patriot“ sistemų perdavimo.
A. Grynkewichas per vieną kariuomenės renginį Vysbadene, Vokietijoje, sakė, kad jam buvo įsakyta „kuo greičiau išvežti (ginklus)“. Jis sakė, kad perkeliamų ginklų skaičius yra įslaptintas.
„Mes jau ruošiamės pirmosios pajėgumų dalies perkėlimui, kalbant apie „Patriot“, – sakė jis.
Ekspertų darbo grupė, vadovaujama A. Grynkewicho, turi aptarti konkrečius planus „labai greitai, bet ir atitinkamai atsargiai“, trečiadienį sakė Vokietijos gynybos ministerijos atstovas spaudai Mitko Mulleris.
Jis teigė, kad „tikslios sąlygos“ vis dar nustatinėjamos, kaip ir tai, „kokios sistemos bus tiekiamos“.
„Kalbant apie sistemas, apie kurias kalbame, negaliu patvirtinti, kad šiuo metu kas nors yra pakeliui. Aš apie tai nežinau“, – pridūrė jis.
NATO generalinis sekretorius Markas Rutte pirmadienį Vašingtone sakė, kad aljansas koordinuoja karinę paramą, kurią finansuoja sąjungininkai Europoje ir Kanadoje. Jis teigė, kad įsipareigojimus prisiėmė Vokietija, Suomija, Danija, Švedija, Norvegija, Jungtinė Karalystė (JK), Nyderlandai ir Kanada, „o ateityje tikimasi sulaukti ir daugiau“ jų.
Ukraina taip pat sukūrė savo tolimojo nuotolio dronus, kuriuos naudoja smūgiams Rusijos gilumoje.
Rusijos oro gynyba per naktį numušė 122 Ukrainos dronus, ketvirtadienį pranešė rusų gynybos ministerija.
Dėl dronų atakos buvo sustabdyti skrydžiai Maskvos ir Sankt Peterburgo oro uostuose, nors pranešama, kad dauguma dronų buvo numušti virš Briansko ir Kursko pasienio sričių.