Lenkų dienraštis „Rzeczpospolita“ teigia, kad Lenkija turi finansiškai remti savo tautiečių Lietuvoje švietimą.
„Jis turi tapti patrauklus, kad vaiko iš Vilniaus krašto kaimo siuntimas į lenkišką mokyklą nebūtų vien patriotizmo aktas“, – rašo dienraštis ir primena, kad tokius švietimo rėmimo projektus turi Lenkijos Senatas, draugija „Wspolnota Polska“, kitos organizacijos.
„Rzeczpospolita“ taip pat pažymi, kad Lietuvos ir Lenkijos dvišaliai santykiai neturi apsiriboti mažumų problemomis.
„Turime bandyti nuteikti lietuvių visuomenės nuomonę paprasta ir teisinga teze: Lenkija Lietuvai nekelia nei politinio, nei kultūrinio pavojaus“, – rašo dienraštis.
Lenkijos spaudoje didelio atgarsio sulaukė penktadienį Vilniuje vykęs mitingas, kuriame lenkų tautinė mažuma kritikavo naująjį Švietimo įstatymą, - apie jį plačiai informuoja minėtas dienraštis „Rzeczpospolita“, taip pat „Gzeta Wyborcza“, „Nasz Dziennik“.
Liepos 1-ąją įsigaliojus naujam Švietimo įstatymui, nuo šių mokslo metų pradinėse ir pagrindinėse mokyklose tautinės mažumos kalba stipriau bus mokoma lietuvių kalbos kaip dalyko. Taip pat visų Lietuvos mokyklų vienuoliktokai mokysis pagal tą pačią lietuvių kalbos ir literatūros bendrąją programą. Lietuviškai bus dėstomos ir Lietuvos istorijos bei geografijos temos iš istorijos ir geografijos ugdymo programų bei pilietiškumo pagrindai. Visos kitos pamokos, kaip ir anksčiau, vyks gimtosiomis lenkų, rusų, baltarusių ir kitomis tautinių mažumų kalbomis, nebent tėvai ir vaikai pageidautų kai kurių dalykų mokyti lietuviškai.
Lietuvos pareigūnai pabrėžia, kad pakeitimais tiesiog artėjama prie Europos standartų - vidutiniškai Europoje tautinių mažumų mokyklose 60 proc. programų dėstoma tautinės mažumos kalba, o 40 proc. programų valstybine kalba. Lenkiškose mokyklose iki šiol lenkiškai buvo dėstoma apie 90 proc. pamokų.
Be to, pabrėžiama, kad naujasis įstatymas yra analogiškas Lenkijoje jau daug metų galiojančioms nuostatoms - čia lietuviai taip pat laiko vienodą egzaminą ir kai kurių dalykų mokosi lenkų kalba.
Prieš numatomas permainas penktadienį prie Lietuvos prezidentūros Vilniuje protestavo apie 600 žmonių. Protesto akcijos rengtos ir anksčiau.
Naujausi komentarai