A. Gudžius atkrito
Olimpinio čempiono Virgilijaus Aleknos atžalos tęsia tėvo darbus. Prie varžybose jau senokai dalyvaujančių sūnų Mykolo ir Martyno prisidėjo dukra Gabrielė.
Vakar Lietuvos lengvosios atletikos lyderis Mykolas Alekna ir jo brolis Martynas pasirodė Vilniaus Vingio parko stadione vykusiose disko metimo varžybose Vilniaus miesto mero taurei laimėti. Ten pat jėgas išbandė ir keletas disko metikų iš užsienio.
Organizatorius – klubas „Jusis Training“ kalbino startuoti buvusį pasaulio čempioną Andrių Gudžių. Kaunietis liepos pradžioje atstovavo Lietuvai Europos komandinio čempionato pirmojo diviziono varžybose Madride. Po šio starto jis susidūrė su sveikatos problemomis, kurių nespėjo išsigydyti iki pat šios savaitės, tad paskutinę dieną atsisakė vilniečių kvietimo.
Akiratyje – Japonija
Mykolas Alekna kopia į sportinės formos viršūnę. Šių metų balandžio 13 d. varžybose JAV lietuvis net du kartus gerino pasaulio rekordą, diską numetęs 74 m 89 cm, o paskutiniu metimu – net 75 m 56 cm.
Prieš keletą dienų devintajame „Deimantinės lygos“ etape Judžine M. Alekna aplenkė visus konkurentus. Pergalę prestižinėse varžybose JAV jam lėmė solidus rezultatas – 70 m 97 cm.
Vakar Vingio parke pirmą kartą organizuotose disko metimo varžybose dalyviai rinko Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos („World Athletics“) reitingo taškus. Taip pat jie siekė įvykdyti pasaulio čempionato normatyvą (67 m 50 cm). Planetos pirmenybės vyks rugsėjo 13–21 d. Tokijuje (Japonija).
Varžybų Vilniuje organizatorius Mantas Jusis yra žinomas treneris. Jis treniruoja ne tik M. Alekną, bet ir jo brolį Martyną ir sesę Gabrielę Aleknaitę. Disko metimo specialistas papasakojo apie olimpinių žaidynių, pasaulio ir Europos čempionatų prizininko Mykolo ir jo šeimos narių šio sezono planus.
Vejasi ir sesuo
– Pajėgiausias Lietuvos lengvaatletis M. Alekna netrukus persikels į Oregono universitetą. Tai labai svarbu, nes už Atlanto jis turės naują trenerį. Ar į geras rankas pateko mūsų olimpinė viltis?
– Mykolas sutartį su universitetu pasirašė liepos 1 d. Su jo naujuoju treneriu Brianu Blutreichu dar neteko kalbėti, bet socialiniuose tinkluose ėmėme sekti vienas kito profilius. Netrukus su Mykolu tęsime pasirengimą pasaulio čempionatui. Manau, kad bendrausime ir su ankstesniuoju treneriu Mohamadu Saatara. Su juo labai gerai sutariame, susiformavo tikrai geras ryšys. Jis – puikus treneris.
Mykolas spalį važiuos į Oregoną, tuomet ir susisieksime su nauju treneriu. Žinau, kad treneris prižiūri daug atletų, kurie ruošiasi pasaulio čempionatui, todėl veiklos turi daug. Dabar nesinori trukdyti, bet juo tikrai pasitikiu. Amerikietis ugdė ir ugdo daug gerų metikų. Galbūt treniruotėse pridėsime naujų pratimų – esu atviras idėjoms.
Prisivilioti Mykolą norėjo daug universitetų, bet realiai poreikius galėjo atitikti tik Oregonas ir Los Andželas. Sportininkas diskutavo ir su tėvais, ir su manimi, bet galiausiai pats priėmė sprendimą. Jis – suaugęs vyras, pasaulio rekordininkas. Manau, kad priimtas teisingiausias sprendimas. Tiesa, Mykolas Oregone bus tik metus, o tiksliau 7–8 mėnesius.
– M. Alekna neslepia aiškaus siekio – šį rugsėjį tapti pasaulio čempionu. Ar auklėtiniui keliate tokį patį tikslą?
– Anksčiau Mykolas buvo toks spurdantis, degantis, o dabar, kiek kalbuosi, atrodo šiek tiek pasikeitęs. Tapo brandesnis, ramesnis. Ramiau reaguoja į įvairias situacijas, rodo daugiau pasitikėjimo savimi. Labai patiko matyti tokį Mykolą treniruotėje namuose. Tikiuosi, kad pasaulio čempionate jis parodys tą pasitikėjimą ir kovos dėl titulo. Šį sezoną laimėti tikrai nebus lengva, nes disko metimo rungties lyderiai perėjo į kitą lygį. Kristjanas Čehas tris kartus per vieną savaitę metė diską virš 72 m, Matthew Denny taip pat viršijo 70 m ribą. Nauja žvaigždė Ralfordas Mullingsas pasižymi stabilumu, jo gera metimo technika ir jis stipriai žengia į priekį. Sakyčiau, kad šis jamaikietis yra naujas X faktorius, galintis Tokijuje kovoti dėl medalių.
70,97 – tiek metrų skriejęs Mykolo Aleknos diskas lėmė triumfą „Deimantinės lygos“ etape JAV.
– Šiemet disko metikai demonstruoja itin aukštus rezultatus, buvo įvykdyti jau 23 pasaulio čempionato normatyvai. Kas lėmė tokį rezultatų augimą ir dar labiau padidėjusią konkurenciją?
– Kai vienas metikas pradeda mesti toli, kiti neturi, ką daryti. 2019 m. taip buvo rutulio stūmimo rungtyje, kai amerikietis Ryanas Crouseris rutulį stūmė beveik 23 m, nors tuo metu atrodė, kad tai neįmanoma. Vėliau atsirado dar keli sportininkai, kurie ėmė stumti rutulį apie 23 m.
Viskas pereina į kitą lygį. Treniruočių sistemos tobulėja, atsiranda naujų technologijų. Anksčiau disko metikai turėjo daugiau jėgos, buvo lėtesni, o dabar dominuoja greitis ir technika. Neseniai bendravau su Romu Ubartu, jis pasakojo kaip sportuodavo tais laikais, – viskas skiriasi itin smarkiai. Barselonos olimpinis čempionas prisipažino, kad dabar daug dalykų darytų visai kitaip nei anksčiau.
– Kitas jūsų auklėtinis Martynas Alekna šiemet iškovojo Europos metimų taurės bronzą, o neseniai varžybose Kaune užfiksavo sezono rekordą. Ar jis pajėgus įvykdyti normatyvą?
– Tikrai pajėgus. Reikia gerų sąlygų, palankaus vėjuko, o treniruotėse Martynas jau ne kartą yra metęs toliau nei normatyvas. Šis sezonas klostosi kaip ir neblogai, bet patyrėme ir nemalonų šoką. Treniruočių stovyklose diskas skriejo toli, tačiau nutiko klubo trauma, kirkšnies ir kitos sveikatos bėdos išmušė mus iš vėžių. Nepaisant to, manau, kad esame gerame kelyje, diskas skrieja gerai, tik reikia treniruotis. Dabar į Lietuvą grįžo Mykolas, tad ir jo broliui motyvacija padidės. Martyno tikslas yra ne tik patekti į pasaulio čempionatą, bet ir prasibrauti į geriausiųjų dvyliktuką, t. y. finalą. Jeigu tai pavyktų, sezonas būtų superinis.
– Neseniai Lietuvos jaunių čempione tapo Gabrielė Aleknaitė. Kaip jai sekasi pirmieji žingsniai disko metimo rungtyje?
– Gabrielės pergalė tarp bendraamžių nenustebino. Panašiai ir tikėjausi. Labai nustebino ir patiko, kad kurį laiką Gabrielė atsiliko nuo varžovės, buvo antra, bet tada susikaupė, ryžtingai žengė į sektorių ir numetė diską dar toliau. Tai rodo, kad sportininkė turi tvirtybės. Su tokia nuostata galima siekti aukštų tikslų.
Jos varžybose pasiekti 39 m nedaug, nes per treniruotes yra numetusi ir 42 m. Tačiau reikia suprasti, kad Gabrielė diską mėto tik septynis mėnesius. Iki šiol mokomės daug dalykų, neretai būna, kad ko nors tiesiog nežino. Atrodo, kad judesio specifiką ji supranta, bet kai reikia atlikti greitai, ne visada pavyksta. Būna, kad vieną dieną puikiai mėto, o kitą niekas nesiklijuoja. Manau, kad reikia vienos kokybiško žiemos ir vasaros, kad nusistovėtų stabilesnė metimo technika ir pasimatytų tikrasis potencialas. Kol kas jos galimybių ribas nuspėti sunku.
Naujausi komentarai