Sveikatos sutrikimai sportininkus verčia atsisakyti svajonių, tačiau šios kartais atlaiko visus išbandymus.
Sportininkams gerai pažįstamas skausmingas pralaimėjimo jausmas, kai varžybose lieki per žingsnį nuo apdovanojimo. Tačiau niekas neprilygs lyg perkūnas iš giedro dangaus nugriaudėjusiai žiniai, kai apie aukštumas galvojančiam atletui medikai paskelbia negailestingą diagnozę ir apskritai uždraudžia sportuoti. Vis dėlto kai kuriems sportininkams ligą pavyksta nugalėti ir po alinančių gydymo procedūrų vėl sėsti ant dviračio, išbėgti į krepšinio aikštę, žaibiškai skrosti vandenis baseine.
Svajonė dužo dukart
Prieš porą dienų Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL) žaidžiančios Utenos "Juventus LKSK" ekipos krepšininkas Karolis Kalvaitis galutinai atsisveikino su profesionaliuoju sportu. "Man – antrojo laipsnio širdies blokada. Kai nesportuoji, problema nepastebima. Todėl po pertraukos medikai ir davė man leidimą vėl žaisti. Tačiau dabar aišku, kad didysis sportas – ne man", – apgailestavo 21 metų K.Kalvaitis.
Pernai dėl sveikatos jis jau buvo priverstas nutraukti karjerą, kai Kauno medicinos universiteto klinikose atlikti tyrimai parodė, kad jis turi rimtų problemų dėl širdies. Vis dėlto po poros mėnesių pertraukos vaikinas ryžosi grįžti į komandą ir tęsti karjerą, nes sausį medikai buvo patvirtinę, kad nėra pavojaus gyvybei, jis vėl gali sportuoti visa jėga.
"Tačiau nebuvo rungtynių, kurių metu jausčiausi gerai", – pripažino krepšininkas. Kad širdis nesveika, jis nejuto tik tol, kol nesportavo.
Karolis krepšinį jis žaidė nuo devynerių metų, prie profesionalų prisijungė būdamas septyniolikos. "Treniruodavausi dukart per dieną, atsiguldavau ir keldavausi su mintimis apie krepšinį, todėl sunku suvokti, kad daugiau negalėsiu rimtai žaisti", – atsiduso vaikinas.
K.Kalvaičiui iki sugrįžtuvių rungtynių priklausė šio sezono NKL atkovotų kamuolių per vienas rungtynes rekordas – 18.
Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto trečiakursis toliau tęs studijas, taip pat žada padėti Kėdainių mėgėjų krepšinio komandai. K.Kalvaitis tikisi, kad lengvas sportas nebus pavojingas sveikatai.
Ligą rado netikėtai
Prieš 6 metus dėl rimtų ligų laikinai nežaisti teko krepšininkams Rimantui Kaukėnui ir Andriui Giedraičiui. R.Kaukėnas dėl prakaito liaukų uždegimo net buvo priverstas atsisakyti dalyvauti auksiniame Lietuvai Europos čempionate Švedijoje. Tuomet buvo neaišku, kada ir ar apskritai krepšininkas grįš į didįjį sportą. Tačiau pergalės jo karjeroje tuo nesibaigė, jis pasveiko ir dabar sėkmingai tęsia profesionalaus krepšininko karjerą Italijoje, Sienos "Montepaschi" komandoje.
Vilniaus "Lietuvos rytui" atstovavęs A.Giedraitis dėl nelengvai atrastos plaučių limfmazgių ligos nerungtyniavo visą sezoną. Tačiau atidžiai laikęsis gydytojų nurodymų kitą sezoną jis sugrįžo į krepšinio aikštę.
Prastai pradėjęs jaustis krepšininkas iš pradžių į tai nekreipė dėmesio, nes visą bėdą vertė fiziniam nuovargiui. Vis tik nusprendęs išsitirti, kodėl kyla temperatūra, kankina nemiga, jis gavo tik gerus atsakymus. Reta liga buvo rasta vėliau. Ir rasta ten, kur jos visiškai nesitikėta, – plaučiuose.
Įveikė sėklidžių vėžį
Pasaulis šiuo metu susidomėjęs stebi, kaip sekasi atgauti sportinę formą trejus su puse metų nelenktyniavusiam legendiniam dviratininkui Lance'ui Armstrongui. Ši paties dviratininko noru padaryta pertrauka per jo karjerą – ne pirmoji.
Prieš daugiau kaip dešimtmetį jis turėjo nutraukti karjerą ne savo valia – jam buvo diagnozuotas sėklidžių vėžys. Prognozės buvo liūdnos, nes metastazės jau buvo išplitusios į smegenis ir plaučius. Vis dėlto po kelerių metų kovos dviratininkui pavyko įveikti sunkią ligą.
"Viskas yra įmanoma", – teigė L.Armstrongas. Ir kaip tuo netikėti, jei jis sugebėjo ne tik pasveikti, bet ir septynis kartus iš eilės laimėti prestižines "Tour de France" lenktynes. Sportininkas niekada viešai nėra guodęsis, kiek dėl šių pergalių teko atiduoti jėgų. Po tokios ilgos pertraukos, kuri buvo skirta alinanamam gydymui, L.Armstrongo įkopimas į viršukalnę prilygo stebuklui.
Šį kartą L.Armstrongas į sportą grįžo ne dėl pergalių troškulio. "Noriu paskatinti visuomenę daugiau dėmesio skirti kovai su vėžiu", – pabrėžė dviratininkas, įkūręs ir specialų kovos su vėžiu fondą "Lance Armstrong/Livestrong".
Gydymas – po olimpiados
Ką reiškia kovoti su sėklidžių vėžiu, žino ir 24 metų plaukikas iš JAV Ericas Shanteau. Tačiau tai jam nesutrukdė įgyvendinti savo svajonę – dalyvauti olimpinėse žaidynėse.
Diagnozė jį užklupo besirengiant atrankos varžyboms į Pekino olimpiadą. Užčiuopęs guzelį ir draugės paragintas nuėjo pasitikrinti. Namo iš ligoninės Ericas grįžo su slegiama žinia.
Nors gydytojai ir tėvai prieštaravo, operuotis jis sutiko tik po starto Pekine. Į dvi ankstesnes olimpiadas E.Shanteau nepakliuvo, todėl nenorėjo, kad jo svajonė žlugtų dar kartą. Nepadėjo ir komandos draugo Brendano Hanseno įtikinėjimas, kad, kai susergi vėžiu, olimpiada neatrodo tokia reikšminga.
Pekine E.Shanteau į finalą nepateko, tačiau plaukdamas 200 m krūtine pasiekė savo asmeninį rekordą. Po operacijos praėjus keturiems mėnesiams, sportininkas jau vėl dalyvavo varžybose, kur dar kartą pagerino savo rekordą.
Pasiaukojo dėl kūdikio
Lenkiją pernai sukrėtė jaunos tinklininkės Agatos Mroz mirtis. Būdama septyniolikos ji sužinojo, kad serga leukemija. Nepaisant to, mergina tapo viena geriausių Lenkijos sportininkių. Šalies rinktinė su A.Mroz priešakyje du kartus nugalėjo Europos tinklinio čempionate. Ji taip pat spėjo paragauti legionierės duonos Ispanijoje.
Dėl ligos Agata buvo priversta metams pasitraukti iš sporto. Jai buvo daugybę kartų perpiltas kraujas. Sportininkei ištekėjus ir pradėjus lauktis kūdikio, vėžys vėl ėmė progresuoti. Tačiau dėl po širdimi spurdančios gyvybės moteris nutarė gydymą atidėti.
Kaulų čiulpų transplantacija A.Mroz buvo atlikta vos gimus dukrai, tačiau dėl infekcijos prasidėjo komplikacijos ir sportininkė praėjusį pavasarį mirė.
Žaidžia su tėvo inkstu
Kroatijos futbolininko Ivano Klasničiaus istorija – taip pat išskirtinė. Jis yra pirmasis futbolo profesionalas, kuris rungtyniauja turėdamas donoro inkstą.
Viskas prasidėjo prieš ketverius metus, gydant pūlingą apendicitą. Gydytojai pastebėjo, kad sportininko inkstai tik iš dalies atlieka savo funkciją. Futbolininkas pradėjo vartoti vaistus ir žaidė toliau, susilaukė dukros. Netrukus sveikata vėl ėmė prastėti. Gydytojų verdiktas buvo negailestingas – būtina inksto transplantacija. Persodintą mamos inkstą I.Klasničiaus kūnas atmetė, tačiau priėmė tėvo.
Vėl pradėjus treniruotis, iš pradžių futbolininkui buvo sunku atlikti net paprasčiausius pratimus. Atsigauti jam prireikė aštuonių mėnesių po paskutinės operacijos. Praėjusią vasarą su Kroatijos rinktine jis dalyvavo Europos futbolo čempionate.
Inkstas persodintas ir NBA karjerą neseniai baigusiam vidurio puolėjui Alonzo Mourningui. Jis rungtyniavo su persodintu pusbrolio inkstu. Tačiau regbio milžinu vadintas Jonah Lomu iš Naujosios Zelandijos po transplantacijos nebesugebėjo atgauti puikios sportinės formos.
Maratone – antra vieta
Keturiasdešimtmetė australė Michelle Bleakley, kuri per dvejus metus ištvėrė daugybę krūties vėžio gydymo procedūrų ir operacijų, pernai rudenį vykusiame Melburno maratone atbėgo antra. Tačiau ji tuo buvo nusivylusi – norėjo pasiekti asmeninį rekordą. Jos dvynė sesuo Karen Harris išgyveno ir leukemiją, ir krūties vėžį.
Nepaisant puikių rezultatų, M.Bleakley mano, kad ji jau nebėra elitinė atletė: "Aš tik mama, kuri bėga." Ir ji bėga norėdama būti pavyzdžiu kitoms mamoms.
"Scanpix" nuotr. Auka: leukemija įveikė A.Mroz, kai ji pagimdė dukrą.
Naujausi komentarai