Varžovą aptalžęs Japonijos sumo didysis čempionas nutraukė karjerą | kl.lt

VARŽOVĄ APTALŽĘS JAPONIJOS SUMO DIDYSIS ČEMPIONAS NUTRAUKĖ KARJERĄ

  • 0

Japonijos senovinis sportas sumo trečiadienį patyrė dar vieną žeminamą smūgį – didysis čempionas Harumafuji (Harumafudžis) nutraukė karjerą po incidento, kai bare brutaliai užpuolė vieną varžovą, pranešė jo sumo mokyklos bosas.

Harumafuji mokyklos „Isegahama“ bosas vietos žiniasklaidai sakė, kad šis mongolų jokodzūna (aukščiausio rango imtynininkas) praėjusio mėnesio išpuoliu, per kurį jo tėvynainiui Takanoiwai (Takanoivai) esą skilo kaukolė, padarė gėdą Japonijos sumo asociacijai (JSA).

Harumafuji pasitraukimas atkartoja kito mongolų imtynininko, Asashoryu (Asašorju), skubų atsistatydinimą 2010 metais. Jis buvo apkaltintas, kad girtas per peštynes prie naktinio klubo Tokijuje sulaužė vienam vyrui nosį.

Į debatus įsitraukė Japonijos premjeras Shinzo Abe (Šindzas Abė), naujienos apie Harumafuji pasitraukimą trečiadienį ryte daugelyje šalies naujienų programų iš pirmos pozicijos išstūmė Šiaurės Korėjos raketos paleidimą.

Jokodzūnoms moraliniai priekaištai paprastai nereiškiami, bet viskas pasisuko kitaip Harumafuji prisipažinus, kad jis smogė Takanoiwai už SMS žinučių rašinėjimą savo merginai, kai jis jį barė dėl netinkamo požiūrio.

33 metų Harumafuji, kurio tikrasis vardas yra Davaanyamas Byambadorjas (Davanjamas Bjambadordžas) ir kuris gerbiamą sumo rangą pasiekė prieš penkerius metus, neigė pranešimus, kad per užpuolimą kaip ginklą panaudojo alaus butelį, bet pripažino smogęs Takanoiwai kumščiu ir talžęs jį karaokės nuotolinio valdymo pulteliu.

Incidentas įvyko bare Totorio mieste Japonijos vakaruose, per regioninį sumo turą spalio pabaigoje.

27 metų Takanoiwa atsidūrė ligoninėje; jam iš pradžių buvo diagnozuotas smegenų sukrėtimas ir kaukolės pamato skilimas, bet vėliau nustatyta, kad trauma buvo lengvesnė.

Jo mokyklos vadovas vėliau apie incidentą pranešė policijai, kuri iškvietė Harumafuji apklausai.

Premjeras Sh. Abe, nors ir turi daug rūpesčių dėl Pchenjano raketos paleidimo, per parlamento sesiją išreiškė nusivylimą naujausiu sumo skandalu.

„Šis smurto incidentas sumo pasaulyje, nors vis dar tiriamas Japonijos sumo asociacijos, kelia itin didelį apgailestavimą, – sakė jis aukštiesiems parlamento rūmams. – Visų pirma, svarbu greitai išaiškinti faktus, o tada Sporto ministerija imsis atitinkamų priemonių.“

Panašiai kalbėjo švietimo ir sporto ministras Yoshimasa Hayashi (Jošimasa Hajašis).

„Turime absoliučiai išgyvendinti smurtą sporte, – sakė jis. – Sumo dalyvaujantys žmonės turi žinoti, kad sumo yra seniausias sportas Japonijoje. Jie privalo elgtis atsakingai, kad toks smurtas nepasikartotų, ir niekada nenuvilti Japonijos žmonių lūkesčių.“

Kilęs triukšmas atvėrė senas uždaro sumo pasaulio žaizdas. Pastaraisiais metais šią sporto šaką krėtė smurtas, įtarimai dėl neteisėto lažinimosi ir ryšių su nusikaltėlių sindikatais, narkotikai.

2007-aisiais vienos sumo mokyklos vadovas buvo nuteistas šešerius metus kalėti dėl visą šalį papiktinusio incidento, kai buvo mirtinai sumuštas mokinys.

Kitos mokyklos bosas vos išvengė kriminalinės bausmės už tai, kad golfo lazda aptalžė tris imtynininkus, pažeidusius komendanto valandą.

135 kg Harumafuji, kurio gudri technika kompensuodavo palyginti mažą svorį, yra laimėjęs devynias Imperatoriaus taures.

Istorikai teigia, kad sumo istorija yra daugiau kaip 2 tūkst. metų; ši sporto šaka yra išlaikiusi daug religinių šintoizmo elementų.

Jo griežto protokolo pažeidimai sukelia didelį nepasitenkinimą, bet ir JSA buvo kaltinama dėl to, kad parenka mongolų imtynininkus, kuriems, pasak kritikų, trūksta „orumo“.

Pirmasis jokodzūna tapęs mongolų imtynininkas Asashoryu (Asašorjus), nors ir laimėjo 25 svarbius čempiono titulus, nuolat bandydavo kantrybę taisyklių pažeidimais.

2003 metais jis viešojoje pirtyje susipešė su kitu imtynininku, o 2007-aisiais jo įgaliojimai buvo sustabdyti, nes jis suklastojo gydytojo pažymą apie nugaros sužeidimą, kad galėtų nedalyvauti regioniniame ture, bet tuo pačiu metu buvo pastebėtas žaidžiantis labdaringose futbolo rungtynėse su Wayne'o Rooney (Veino Runio) marškinėliais.

2010-aisiais jis nutraukė karjerą po incidento, kai prie vieno naktinio baro Tokijuje, kaip įtariama, sumušė žmogų.

Kitas mongolų didysis čempionas, Hakuho (Hakuhas), kuris buvo laikomas švelniu milžinu, tada kone vienas pats taisė suterštą sumo reputaciją.

Bet net ir jis buvo kaltinamas etiketo pažeidimais, nes ginčydavosi dėl arbitrų sprendimų. Naujausias toks ginčas įvyko šį mėnesį, per jo rekordų virtinę pratęsusį čempionatą, ir vėl sukėlė pareigūnų nepasitenkinimą.

Gairės: Harumafuji, sumo
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS