Alinančius skausmus jautė dėl osteoporozės sukeltų lūžių | kl.lt

ALINANČIUS SKAUSMUS JAUTĖ DĖL OSTEOPOROZĖS SUKELTŲ LŪŽIŲ

  • 2

Ilgą laiką 78-erių Zonė kentė intensyvų maudžiantį skausmą krūtinės ir juosmens srityje. Ją labiausiai vargino skausmas tarp šonkaulių. Moteris neįtarė, kad skausmas, dėl kurio vos galėjo judėti, sukėlė osteoporozės sukelti stuburo slankstelių lūžiai.

Stiprūs nugaros skausmai

„Išsigandau, kad ypač stiprus skausmas atsirado dėl kokios nors širdies ligos, nes pirmiausia jį pajutau kairėje krūtinės pusėje. Vėliau pradėjo mausti ir dešinę pusę, kreipiausi į gydytojus“, – prisimena pacientė.

Apsilankius Kauno klinikų Anesteziologijos klinikos Skausmo gydymo poskyryje, pirmosios konsultacijos metu moteris jautė tokį stiprų skausmą, kad galėjo tik stovėti. „Nesugebėjau net atsisėsti. Judant skausmas stiprėdavo, tapo sudėtinga įkvėpti. Atsigulus jis šiek tiek pradėjo rimti“, – sako Zonė.

Atlikus išsamius sveikatos būklės tyrimus, nustatyta, kad stiprų skausmą pacientė jautė dėl osteoporozės sukeltų daugybinių ir senų stuburo slankstelių lūžių krūtinės ir juosmens srityje. Pasak Anesteziologijos klinikos gydytojos anesteziologės reanimatologės Astos Mažeikaitės, osteoporoze sergančio žmogaus kaulai išretėja, tampa akyti, todėl greitai lūžta net nuo menkiausių traumų. Stuburo slankstelių lūžiai – svarbi priežastis, dėl kurios dauguma vyresnio amžiaus žmonių jaučia stiprų nugaros skausmą, darantį didelę įtaką gyvenimo kokybei, fizinei ir psichosocialinei funkcijai.

Vyresnio amžiaus liga

„Ši liga pavojinga tuo, kad nėra jokių specifinių klinikinių požymių, padedančių diagnozuoti ją iki lūžio, o į varginančius stuburo ar net viso kūno skausmus dažnai tiesiog nekreipiama dėmesio, – pastebi gydytoja anesteziologė reanimatologė. – Šia liga suserga didžioji dalis gyventojų, vyresnių nei 50 metų amžiaus. Skaičiuojama, kad apie 50 proc. moterų ir apie 20 proc. vyrų per savo likusį gyvenimą patirs bent vieną lūžį dėl kaulų trapumo.“

Nesugebėjau net atsisėsti. Judant skausmas stiprėdavo, tapo sudėtinga įkvėpti.

Zonei Kauno klinikose buvo sudarytas skausmo gydymo planas. „Gydymas pradėtas atliekant vietinių nuskausminamųjų ir hormonų injekcijas į skausmingus taškus raumenyse, – apie gydymą pasakoja A.Mažeikaitė. – Po šių procedūrų skausmo intensyvumas sumažėjo, bet išliko, todėl skausmui mažinti nuspręsta skirti lidokaino (vietinio anestetiko) infuzijų į veną.“

Paskirtas gydymas davė rezultatų ir pacientės būklė pagerėjo. Šiuo metu ji nebejaučia intensyvaus skausmo, išliko tik nežymus dirginimas. „Pacientei vaistų nuo skausmo vartoti nebereikia. Ateityje skausmas gali intensyvėti, todėl moteris turės pakartotinai konsultuotis su specialistais“, – sako gydytoja anesteziologė reanimatologė.

Šiuo metu Zonė džiaugiasi reikšmingai pagerėjusia savijauta. „Jaučiuosi visiškai kitaip, nebereikia kentėti varginančių skausmų“, – šypsosi ji.

Stuburo, sąnarių patologijos

Skausmo gydymo poskyrio anestezijos ir intensyvios terapijos slaugytoja Elvyra Jonkienė pastebi, kad sėkmingas gydymo rezultatas priklauso nuo gydytojų, slaugytojų ir pacientų bendradarbiavimo. „Pacientai ateina su įvairiomis emocijomis, išvarginti skausmo, todėl svarbu, kad personalas, o ypač slaugytojos, juos nuramintų ir jie įsitrauktų į savo skausmo analizę. Tik bendradarbiaujant galima tikėtis gerų gydymo rezultatų“, – teigia E.Jonkienė. Ji priduria, kad gydymo eigoje pacientai skatinami aktyviai įsitraukti į savo gydymo planą, susipažinti su anketiniais metodais, vertinant skausmą ir kiekvieno vizito metu kartu aptariama, kaip pasikeitė būklė, ar skausmas sumažėjo.

Per metus Skausmo gydymo poskyryje konsultuojami apie 5 700 pacientų iš visos Lietuvos. Dažniausiai jie kreipiasi dėl skausmo sukelto stuburo ir sąnarių patologijos. Taip pat atvyksta pacientai, sergantys lėtinėmis ligomis, po chirurginių intervencijų, traumų ir sergantys onkologinėmis ligomis.

Rašyti komentarą
Komentarai (2)

Vika

Sese kreipesi i skausmo klinika del veido neuralginiu skausmu. Pagalba tokia - viena laseline per savaite, kurios kaina berods 85€ ar panasiai. Ligoniu kasos kazkodel neapmoka. Gal nesudaryta sutartis? Idomi kodel ir kam tai apsimoka ? O tokie laseliniu reikejo 5. Paskaiciuokite!

Zmones

Pradekite nuo paprasciausio vitamin D REGULIARAUS vartojimo. Pasidarykite tyrimus kraujo del vit. D.

SUSIJUSIOS NAUJIENOS