Knygoje apie garsią kardiologę – meilė žmogui Pereiti į pagrindinį turinį

Knygoje apie garsią kardiologę – meilė žmogui

2025-03-30 18:00 klaipeda.diena.lt inf.

Viena iškiliausių kardiologijos srities asmenybių Lietuvoje – profesorė Aldona Lukoševičiūtė (1929–2016). Šiai gydytojai ir mokslininkei, kurios darbų indėlis į Lietuvos ir pasaulinės kardiologijos ir intensyviosios terapijos vystymąsi yra didžiulis, atminti išleista knyga.

Lyderė: A. Lukoševičiūtė gydydama taikė tais laikais inovatyvius metodus. Lyderė: A. Lukoševičiūtė gydydama taikė tais laikais inovatyvius metodus. Lyderė: A. Lukoševičiūtė gydydama taikė tais laikais inovatyvius metodus.

Iš kardiologijos korifėjų

A. Lukoševičiūtė – Lietuvos mokslų akademijos akademikė-ekspertė, reanimatologijos-intensyviosios terapijos ir specializuotos kardiologijos pradininkė, klinikinės defibriliacijos ir stimuliacijos metodų iniciatorė Lietuvoje, Kauno klinikų centrinės reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus įkūrėja ir jo vadovė, Anesteziologijos-reanimatologijos katedros vadovė.

Kardiologijos, reanimatologijos ir anesteziologijos srityse profesorė nuveikė nepaprastai daug.

Traukė kolegas, studentus

„Daugelį metų ji buvo Kauno medicinos instituto (dabar – Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, LSMU) Anesteziologijos-reanimatologijos katedros vedėja, o kolektyvo atsiliepimai apie vadovę – tik palankūs. Profesorė buvo be galo jautri ir dėmesinga pacientams, jų artimiesiems ir, žinoma, kolegoms. Šias taurias jos savybes teko patirti ir asmeniškai. Atrodo, kad jai priklauso širdies išorinės defibriliacijos pradininkės Lietuvoje laurai. Dar aiškinamasi, kas iš tikrųjų buvo šio novatoriško metodo pradininkas: prof. A. Lukoševičiūtė ar prof. Alfredas Smailys“, – taip apie šią iškilią gydytoją yra rašęs Niujorko mokslų akademijos narys profesorius Petras Stirbys.

Pasak jo, profesorė savo žmogiškosiomis savybėmis traukė ne tik pacientus – ir kolegas, studentus. „Su ja buvo lengva bendrauti, tai buvo šilta, be galo geranoriška asmenybė. Savo pasiekimais, kompetencija ir žinomumu ji priklausė Kauno kardiologijos korifėjų ratui“, – rašė prof. P. Stirbys.

Portretas: profesorę A. Lukoševičiūtę jos buvę kolegos, studentai, pacientai prisimena kaip itin kompetentingą ir kartu labai šiltą, geranorišką žmogų. / LSMU nuotr.

Prisiminimai ir faktai

Kovo viduryje LSMU pristatyta knyga apie šią iškilią medikę „Profesorė Aldona Lukoševičiūtė: gydytoja, mokslininkė, mokytoja“, kurią sudarė prof. Dalia Giedrimienė, doc. Jūratė Vaitiekūnienė, dr. Asta Lignugarienė, prof. Ramūnas Navickas ir Edvinas Giedrimas.

Knyga dar kartą patvirtina: prof. A. Lukoševičiūtė – Lietuvos medicinos legenda, kūrusi moderniąją mediciną.

„Tikimės, kad ši knyga bus atkaklumo, pasiaukojimo medicinai ir ligoniui pavyzdys“, – sakė prof. D. Giedrimienė.

Knygoje pateikti profesorės mokinių ir buvusių bendradarbių prisiminimai ir faktai apie tai, kaip buvo kuriamas Kauno klinikų reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrius, ruošiami pirmieji gydytojai  reanimatologai, įgyvendinamos novatoriškos profesorės idėjos ir nauji diagnostikos ir gydymo metodai.

Prof. Vaiva Lesauskaitė knygos recenzijoje teigia: „Knyga dar kartą patvirtina: prof. A. Lukoševičiūtė – Lietuvos medicinos legenda, kūrusi moderniąją mediciną. Taip pat tai padėka visiems profesorės kolegoms ir bendraminčiams, drauge dirbusiems prie kardiologinės reanimacijos ištakų.“

Tikslas: knygos autoriai tikisi, kad leidinys taps atkaklumo ir pasiaukojimo medicinai ir ligoniams pavyzdžiu. / LSMU nuotr.

Knygos pristatyme išsamią medžiagą apie prof. A. Lukoševičiūtės gyvenimo ir darbo kelią pateikė LSMU Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus darbuotoja dr. A. Lignugarienė. Prisiminimais apie profesorės asmenybę, jos darbus, santykius su bendradarbiais, studentais dalijosi jos mokinė prof. D. Giedrimienė, LSMU Medicinos fakulteto dekanas prof. Andrius Macas, kiti profesorės mokiniai, bendradarbiai, LSMU ir Klinikų vadovai. Tylos minute pagerbti knygos bendraautoriai, nesulaukę jos pristatymo. Parodytas kino filmas apie profesorę atskleidė jos meilę ir žmogui, ir gamtai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra