Krūties rekonstrukcijos operacija sugrąžino pasitikėjimą savimi | kl.lt

KRŪTIES REKONSTRUKCIJOS OPERACIJA SUGRĄŽINO PASITIKĖJIMĄ SAVIMI

  • 0

Reguliariai tikrindavusis krūtis Lina prieš daugiau kaip pusę metų netyčia užčiuopė keistus darinius kairėje krūtyje. Netrukus jai buvo diagnozuota karcinoma, krūtis pašalinta. Vėliau atlikta jos atkuriamoji operacija, panaudojant pačios pacientės pilvo apatinės dalies audinius.

Pasitikėjo gydytojais

Užčiuopusi keistą darinį krūtyje, Lina nedelsdama nuvyko pas šeimos gydytoją patikrai. „Gydytoja apžiūrėjo ir rekomendavo apsilankyti Kauno klinikose“, – prisimena moteris. Šioje ligoninėje Linai atlikti sveikatos būklės tyrimai ir diagnozuota kairės krūties karcinoma (epitelinio audinio piktybinis navikas, – red. past.).

Krūties navikai dažniausiai diagnozuojami vyresnėms nei 50 metų moterims. Ši liga gydoma taikant kompleksinį gydymą: chemoterapiją, spindulinį, hormoninį gydymą, biologinę taikinių terapiją, radioterapiją arba chirurginį gydymą. „Gydytojai apžiūrėjo ir rekomendavo krūties šalinimą, – pasakoja moteris. – Nors sprendimas – sudėtingas, visgi pasiryžau krūties šalinimui, nes pasitikėjau medikų profesionalumu. Be to, pasikonsultavus su jais, sužinojau, kad pašalintą krūtį įmanoma atkurti“

Atkuria ir abi krūtis

Įvertinus pacientės sveikatos būklę ir fizines kūno galimybes, daugiadalykio gydytojų susirinkimo metu nuspręsta, kad, pašalinus krūtį, moteriai bus atlikta krūties atkuriamoji operacija, panaudojant pačios pacientės pilvo apatinės dalies audinius. Pasak Kauno klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos klinikos vadovės Loretos Pilipaitytės, krūties rekonstrukcijos būdų yra ne vienas: galima krūtį ar prarastą jos dalį atkurti savaisiais audiniais (audinių lopais, riebalais) arba panaudojant individualiai parinktą implantą. „Šių procedūrų tikslas – atkurti krūtį iš karto, vos tik ji pašalinama, kad moteris kuo mažiau patirtų išgyvenimų. Prireikus galima rekonstruoti abi krūtis vienu metu, – sako L. Pilipaitytė. – Pacientėms, sergančioms sunkiomis gretutinėmis plaučių, širdies, jungiamojo audinio ligomis, turinčioms antsvorio, rekomenduoja rekonstrukciją atlikti ne audinių lopais, o implantais.“

Linai po buvusių nėštumų susiformavo pilvo sienos odos-poodžio perteklius, kurio užteko pašalintai krūčiai atkurti. Taip pat įvertinta, kad jungtims tinkamos kraujagyslės, todėl panaudotas pilvo sienos apatinės dalies audinių (DIEP) mikrochirurginis lopas, kurio kraujotaką užtikrina smulkios odą ir poodį maitinančios kraujagyslės. „Operacijos metu audinių lopas ir kraujagyslinė kojytė, maitinanti lopą, atskirti iš aplinkinių audinių. Dar neatskyrus lopo nuo kraujotakos iš pilvo audinių, suformuota panašaus tūrio ir formos krūtis“, – apie atliktą procedūrą aiškina klinikos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Domantas Rainys.

Atskyrus suformuotą lopą nuo kraujotakos, jis perkeltas į krūties vietą. „Lopo kraujotaka užtikrinta mikrochirurginėmis kraujagyslių jungtimis: audinių lopą maitinančios kraujagyslės mikrochirurgine technika prijungtos prie kraujagyslių krūtinės sienoje“, – pasakoja D. Rainys.

Nesusilpnėja pilvo siena

DIEP audinių lopo pranašumas – naudojant jį nesusilpnėja pilvo siena. „Krūčiai sutvirtinti nereikalingi tinkleliai, pasireiškia mažiau komplikacijų, lengvesnė pooperacinė eiga, – teigia gydytojas rezidentas Adas Čepas. – DIEP lopas yra panašus į krūties audinį, todėl leidžia sukurti natūralią formą ir pojūtį. Po tokio tipo operacijų rečiau tenka atlikti korekcinių operacijų. Taip pat pašalinus perteklinius pilvo odos-poodžio audinius, paryškėja liemuo, pilvas tampa plokštesnis.“

Klinikos vadovė pažymi, kad krūties rekonstrukcija savaisiais audiniais yra sudėtingesnė operacija, palyginti su rekonstrukcija implantu. „Šioms rekonstrukcijoms reikalinga mikrochirurginė įranga, puikūs įgūdžiai, erdvinės vizualizacijos gebėjimai, profesionali medikų komanda, – pastebi L. Pilipaitytė. – Todėl defektų rekonstrukcijos mikrochirurginiais audinių lopais atliekamos specializuotuose centruose, teikiančiuose aukščiausio – tretinio, lygio paslaugas.“

L. Pilipaitytė: Labai svarbus ligos gydymas, bet taip pat svarbu, kaip moteris jaučiasi, pati sau atrodo.  / Kauno klinikų nuotr.

Labai svarbus ligos gydymas, bet taip pat svarbu, kaip moteris jaučiasi, pati sau atrodo.

Šiuo metu Lina džiaugiasi puikia savijauta. „Vėl galiu pasitikėti savimi“, – sako moteris.

„Dažnai iš pacienčių, po ligos netekusių krūties, išgirstame, kad jos nežinojo apie rekonstrukcijos galimybę. Konsultuodami jas visada pabrėžiame, kad labai svarbus ligos gydymas, bet taip pat svarbu, kaip moteris jaučiasi, pati sau atrodo. Todėl plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai yra pasirengę būti krūties vėžio gydymo komandos dalimi ir padėti pacientėms“, – priduria L. Pilipaitytė.

Kauno klinikose atliekamos sudėtingos rekonstrukcinės operacijos pacientams, turintiems ir minkštųjų audinių defektų. Bendradarbiaujant su kitomis klinikomis, gydomi pacientai, sergantys odos ir minkštųjų audinių onkologinėmis ligomis, operuojami veido, burnos, nosies, ausų defektai. Moterims po krūtų operacijų rekonstruojamos krūtys.

Jei atsiranda gerybinis krūties navikas

Piktybiniai krūtų navikai šalinami nedvejojant, tačiau, ką daryti, jei auglys – gerybinis, vadinamoji fibroadenoma? Tikimybė, kad toks auglys supiktybės, nedidelė, tačiau kai kuriais atvejais rekomenduojama šalinti ir tokį auglį. „Pagrindinė priežastis – užkirsti kelią onkologinei ligai. Kol kas medicina dar negali atsakyti į klausimą, kuri fibroadenoma iš gerybinio auglio virs vėžiu ir kada tai įvyks. Jei krūtyje yra fibroadenomų, moteriai rekomenduojama kas šešis mėnesius tikrintis, ar neatsirado pokyčių. Kartais moterys dėl įvairių gyvenimo aplinkybių atideda vizitą pas mamologą.

Svarbu suprasti, kad kokių nors įspėjamųjų priešvėžinių pakitimų negalime identifikuoti. Kai randame pakitimų, pacientę siunčiame pas onkologus. Paprastai tuomet reikia ne tik operacijos, bet ir spindulinės terapijos ar / ir chemoterapijos. Žinoma, gerai, kad liga aptinkama ankstyvoje stadijoje. Bet tai jau vėžys. Jei fibroadenomą išoperuojame laiku, rizika, kad ji pavirs vėžiu, sumažėja iki nulio“, – sako akušeris-ginekologas Gediminas Mečėjus.

Gerybinių krūtų navikų operacijas atlieka chirurgai ginekologai.

Fibroadenomos, kurių dydis nesiekia 2 mm, neoperuojamos. Pašalintos fibroadenomos neatauga, tačiau jei organizmas yra linkęs į šių auglių susidarymą, laikui bėgant gali atsirasti naujų. Todėl moteris, kuriai buvo operuota fibroadenoma, turi reguliariai tikrintis krūtis pas gydytoją mamologą. Paprastai fibroadenomos formuojasi 15–35 metų moterims.

Fibroadenomų šalinimo operacijas iš dalies kompensuoja valstybinės ligonių kasos.

Profilaktinė krūtų patikra turėtų būti įrašyta į kiekvienos moters kasmetinį medicininį kalendorių.

GALERIJA

  • Loreta Pilipaitytė: Labai svarbus ligos gydymas, bet taip pat svarbu, kaip moteris jaučiasi, pati sau atrodo.
Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS