Eilės gydymo įstaigose — ilgesnės nei prieš pandemiją: kodėl? | kl.lt

EILĖS GYDYMO ĮSTAIGOSE — ILGESNĖS NEI PRIEŠ PANDEMIJĄ: KODĖL?

  • 23

Eilės gydymo įstaigose — ilgesnės nei prieš pandemiją. Pas akių, širdies ar nervų gydytojus neretai pacientai laukia ir kelis mėnesius. Gydytojai situaciją vadina kritiška, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) greitų sprendimų nežada, praneša LNK.

Durys į polikliniką nenustoja suktis, tačiau jau atėjusius pacientus sustabdo eilės. Danguolė pasakoja, kad jau kelis metus vargina klubo skausmai, sunku ir vaikščioti, ir stovėti. Kreipusis dėl gydytojo konsultacijos pacientei teko laukti kelis mėnesius.

„Man dėl klubo sąnario reikėjo, tai aš du mėnesius turbūt laukiau“, – sakė moteris.

Šiuo metu išties yra kritinė situacija norint gauti tam tikrų specialistų paslaugas.

Didžiosios šalies poliklinikos skundžiasi, kad situacija dėl paslaugų prieinamumo netgi blogesnė nei buvo prieš kelerius metus iki pandemijos. Oftomologo, kardiologo ar neurologo konsultacijos kai kurie pacientai sulauks tik vasaros viduryje.

„Turėjo įtakos ir situacija su COVID-19, kadangi dalis pacientų arba negalėjo gauti tų paslaugų, nes jos nebuvo teikiamos tuo metu, arba tiesiog atidėjo tų paslaugų gavimą. Šiuo metu išties yra kritinė situacija norint gauti tam tikrų specialistų paslaugas“, – aiškino Antakalnio poliklinikos direktorius Evaldas Navickas.

Neišspręsta eilių problema grasina pabloginti ir kai kurių pacientų sveikatą.

„Tie dalykai kaupiasi: negavom vienos paslaugos, atidedam jos gavimą, tada mūsų sveikatos būklė blogėja“, – kalbėjo vyriausioji valstybinė auditorė Rūta Obcarskienė.

Valstybės kontrolė sako, kad eiles gydymo įstaigose sutrumpinti įmanoma, tačiau SAM tikina, kad eilių gydymo įstaigose klausimas nėra taip lengvai išsprendžiamas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

„Yra įvairių iššūkių ir ne visi sprendimai sklandžiai praeina įvairius svarstymus“, – kalbėjo SAM strateginio planavimo ir valdymo skyriaus vadovė Raimonda Janonienė.

Tačiau Seimo Audito komitetui pasiteisinimų jau gana, mat kai kurių problemų SAM neišsprendžia jau kelerius metus, pavyzdžiui, eiles gydymo įstaigose sutrumpinti reikėjo dar 2020-aisiais. 

„Buvo tam tikros rekomendacijos, kurios pagerintų sveikatos priežiūros institucijų veiklą ir žmonių apginamumą, tačiau didelė dalis tų rekomendacijų buvo neįgyvendinta“, – sakė Audito komiteto pirmininkas Zigmantas Balčytis.

Šiuo metu ministerija dar nėra įgyvendinusi tų priemonių, kurios leistų sukurti įrankius, leistų stebėti, kaip teikiamos paslaugos, kiek jų teikiama.

Valstybės kontrolė taip pat mato ne vieną neišspręstą sveikatos priežiūros problemą. Pacientų eilės ilgos, prisiskambinti pavyksta ne iš pirmo karto, o išankstinė pacientų registravimo sistema naudojama neefektyviai.

Auditoriai sako, kad neretai paslaugų teikimas gali vėluoti 2–3 mėnesius. 

„Kiekvienam gyventojui yra svarbu, kad jis paslaugas gautų laiku, kad kuo mažiau lauktų eilėse, o šiuo metu ministerija dar nėra įgyvendinusi tų priemonių, kurios leistų sukurti įrankius, leistų stebėti, kaip teikiamos paslaugos, kiek jų teikiama“, – kalbėjo R. Obcarskienė.

Poliklinika įsitikinusi, kad ilgos eilės susidaro dėl kelių dalykų: per mažo finansavimo, specialistų trūkumo bei politinės iniciatyvos stygiaus, tad žvilgsniai vėl krypsta į SAM.

„Tuo turėtų užsiimti politikos formuotojai, t. y. SAM“, – sakė A. Navickas. 

Sveikatos ministerija LNK žinioms nerado laiko komentuoti sakydama, kad šiuo metu yra svarbesnių reikalų.

Rašyti komentarą
Komentarai (23)

nuomonė

Pas mus socialinė atskirtis net medicinoje jaučiasi, tokius dirbančius už minimumą ar gaunančius minimalią pensiją gydo pagal poreikį minimaliai. Tokie, kaip Adamkai visada gaus geriausią palatą, geriausią priežiūrą, geriausius specialistus, net mirus tokius bandys reanimuoti. Ir toks požiūris yra visose taip vadinamose laisvose demokratinėse valstybėse. Tik prie socializmo į žmogų labiau žiūri ne į kaip statistinį vienetą ar gyvulį. O kur taip yra klausite? Nea, ne Rusijoje. Norvegijoje!!! Ten apskritai totalus socializmas ir rūpestis žmogumi.

ans

Buvo sveikatos problemų, pakitimai akivaizdūs. Nuėjus pas šeimos gydytoją, toji tik... na lašiukus tokius pabandykite, lašiukus anokius. Prašau siuntimo- neduoda, tipo nėra reikalo, tipo laukti pusė metų. Nebeapsikenčiau, per pažįstamus medikus ir kyšius gavau priėjimą pas specialystes klinikose. Ten sužinojau, kad man įsisenėjusi (uždelsta) infekcija. Štai tokia mūsų sveikatos politika. Niekam tu žmogus nerūpi net gydymo įstaigose.

Kestas

Nueikite i Media clinik tenai dar tebedirba nuotoliniu budu.Visur si istaiga reklamuojas,kad tik pas ju registruotus.Tai sakykite,kad reg.tik sveikus ir iki 30m.Gydytojai cia gydo tik nuotoliniu budu.Prisiskambint pas gyd neimanoma,tik per registratura.Kas duoda leidimus tokiom istaigom atsidaryti
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS