Klaipėdos jūrininkų ligoninėje pirmą kartą Lietuvoje atlikta blužnies pašalinimo laparoskopinė operacija per vieną skylutę.
Kėlė grėsmę gyvybei
25 metų Kęstutis Abrutis tapo pirmuoju pacientu, kuriam atlikta ši mažiau invazyvi laparoskopinė operacija. Jaunam vyrui pašalinti blužnį prireikė dėl prieš kelerius metus užklupusios kraujo ligos.
Įprastai blužnis kovoja su į organizmą patenkančiais svetimais kenkėjais, tačiau dėl tam tikrų autoimuninių procesų pradeda kenkti savam organizmui. Ji sumažina trombocitų kiekį, tad žmogui kyla bėdų dėl kraujo krešumo. Tokia situacija yra pavojinga ir gali prišaukti mirtį.
Prieš kelerius metus sužinojęs, kad serga sunkia kraujo liga, Kęstutis tikisi, jog po šios operacijos jo savijauta pagerės ir trombocitų naikinimas bus sustabdytas.
Dvi valandas trukusi operacija buvo atlikta praėjusį ketvirtadienį. Jau kitą dieną po jos pacientas galėjo vaikščioti.
Paklaustas, kaip jaučiasi, K.Abrutis netuščiažodžiavo: „Puikiai!“
Šiandien Kęstutis, nekantravęs kuo greičiau palikti ligoninę, jau galės grįžti namo pas savo šeimą – žmoną ir 11 mėnesių sūnų.
Chirurgui sunkiau
Kaip pasakojo Klaipėdos jūrininkų ligoninės Chirurgijos klinikos vedėjas Artūras Razbadauskas, blužnies pašalinimo operacijos per vieną skylutę pasaulyje pradėtos daryti 2009–2010 metais.
Lietuvoje blužnis per skylutę pašalinta pirmą kartą, nors kiti organai ar išvaržos tokiu būdu šalinamos ne tik Jūrininkų ligoninėje, bet ir daugelyje kitų gydymo įstaigų.
Kartu su kolegomis – Abdominalinės chirurgijos skyriaus vedėju Martynu Sokolovu ir chirurgu Aušriu Gedgaudu – pirmąjį pacientą tokiu būdu operavęs A.Razbadauskas pripažino, kad šis metodas yra sudėtingesnis nei laparoskopinė operacija per keturias skylutes.
Nors chirurgui šiuo atveju sudėtingiau, tačiau pacientui lengviau. Jis mažiau traumuojamas, patiria mažiau skausmo, reikia mažiau nuskausminamųjų vaistų, lieka mažiau randų.
„Norint operuoti per vieną skylutę gydytojui reikia daugiau patirties ir įgudimo valdant instrumentus. Bet prisiminus pirmąsias laparoskopines operacijas iš pradžių taip pat nebuvo patogu“, – prisiminė Chirurgijos klinikos vedėjas.
Blužnies pašalinimo operacijos laparoskopiniu būdu pradėtos 2000 metais.
Padidėja net 20 kartų
Šis organas šalinamas, kai pacientas serga kai kuriomis kraujo ligomis. Tuomet blužnis, užuot saugojusi organizmą nuo svetimkūnių, pradeda jam kenkti.
Jeigu gydytojams hematologams nepavyksta įveikti ligos vaistais, tada siūloma šalinti blužnį.
Per metus Klaipėdos jūrininkų ligoninėje atliekama apie 30–40 blužnies šalinimo operacijų. Uostamiestyje jos atliekamos tik šioje gydymo įstaigoje, kur yra Hematologijos skyrius.
Kaip pastebi gydytojas, žmonės kartais klaidingai įsivaizduoja, kad blužnis dalyvauja virškinimo procese. Tačiau iš tikrųjų tai yra kraujodaros organas, dalyvaujantis imuniteto formavime.
Normali blužnis įprastai sveria nuo 70 iki 200 g, bet kartais ji gali padidėti net 20 kartų. Padidėjusi blužnis gali sverti net iki trijų kilogramų ir užimti visą kairę pilvo pusę.
Naujausi komentarai