Plaukų slinkimas: nuo ko pradėti gydymą? | kl.lt

PLAUKŲ SLINKIMAS: NUO KO PRADĖTI GYDYMĄ?

  • 3

Plaukų slinkimas, retėjimas ir plikimas – itin dažna problema, galinti pasireikšti bet kuriame amžiuje. Didžiausia klaida, pasak specialistų, plaukus bandyti susigrąžinti kosmetikos priemonėmis.

„Užuot išsiaiškinę tikrąsias plaukų netekimo priežastis, moterys ir vyrai dažnai ieško „stebuklingo“ šampūno, kuris sustabdytų plaukų slinkimą ar išspręstų kitas galvos odos problemas. Deja, bet delsimas ir savigyda dažnai tik pablogina esamą situaciją“, – perspėja „Grožio chirurgija“ dermatovenerologė Aušrinė Ramanauskaitė.

Priežastys gali nustebinti

Plaukų slinkimas, retėjimas ar plikimas nesirenka nei pagal amžių, nei pagal lytį – dėl įvairių priežasčių ši problema paliečia net pačius mažiausius.

Beveik visi žmonės tam tikru gyvenimo etapu turi vienokių ar kitokių su plaukais susijusių problemų. Dažniausiai žmones vargina plaukų slinkimas, retėjimas, plikimas, ankstyvas žilumas, plauko kokybės pokyčiai, plauko apimties mažėjimas, taip pat galvos odos niežėjimas, pleiskanojimas, bėrimai. Mano pacientai – ir kūdikiai, ir senjorai. Deja, kaip ir daugelis ligų, plaukų slinkimas ir retėjimas dažnesnis moterų tarpe.

Pirmas žingsnis turi būti profesionali gydytojo trichologo ir konsultacija bei nuoširdus pokalbis.

Tam tikrose amžiaus grupėse ar priklausomai nuo lyties gali pasireikšti būdingesnės problemos, tačiau dažnai šios ribos susimaišo. Pavyzdžiui, vaikams dažniau pasireiškia reakcinis plaukų slinkimas, autoimuninis (židininis) plikimas, įgimtos plaukų vystymosi problemos ar  tokie, plikimą nulemiantys elgesio sutrikimai, kaip trichotilomanija – plaukų pešiojimas. Paauglystėje gali prasidėti genetinis hormoninis plaukų retėjimas (androgeninis plikimas). Vyresniame amžiuje, moteris plaukų slinkimas dažnai vargina po gimdymo ar žindymo, o vyrams dažniau pasireiškia androgeninis (genetinis hormoninis) plikimas. Kartais plikimą lydi ir labai nemalonūs sutrikimai, kai oda ir plaukų folikulai surandėja, todėl išplikę plotai nebegali ataugti.

Reakcinis plaukų slinkimas gali pasireikšti dėl trumpalaikio ir ilgalaikio streso, didelio šoko, hormonų svyravimo, įvairių ligų ir uždegiminių procesų organizme, medikamentų vartojimo, operacijų, chemoterapijos, fizinio išsekimo, psichologinių ir psichikos sutrikimų bei griežtos dietos. Reikia nepamiršti ir fiziologinio plaukų slinkimo, kuris priklauso nuo plaukų augimo ciklų, sezono – pavasarį ir rudenį daugumai žmonių plaukai slenka intensyviau. Be to, moterims, kaip ir vyrams, gali pasireikšti androgeninis plikimas, nulemtas hormonų pertekliaus.

Kada kreiptis pagalbos?

Paprastai per dieną žmogus praranda 40-150 plaukų, tačiau dėl įvairių priežasčių šis skaičius gali gerokai išaugti. Kartais tai nulemia netinkamai pasirinktos ar nekokybiškos plaukų priežiūros bei formavimo priemonės, pavyzdžiui, šampūnas, taip pat neigiamos įtakos plaukams gali turėti per dažnas jų tiesinimas, garbanojimas, džiovinimas, įtemptos šukuosenos. Visgi, kur kas dažniau plaukų sveikata priklauso nuo bendros žmogaus organizmo būklės. Netiksliai išsiaiškinusios plaukų slinkimo priežastį, neretai moterys baiminasi dažyti plaukus, kasdien trinkti galvą šampūnu. Plaukų svogūnėliai yra įsitvirtinę apie 3-4 mm po oda, o ilgų plaukų siekia net paodžio audinius, todėl plaukai yra apsaugoti nuo cheminių medžiagų, naudojamų dažant ar atliekant ilgalaikį šukavimą, poveikio.

Ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą. Į gydytoją dermatologą ar trichologą būtina kreiptis ilgai nelaukiant, jei: intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 2–3 mėnesius, galvos oda gausiai pleiskanoja, niežti, atsiranda galvos odos paraudimas, atsiranda išplikimo židiniai, pūlinukai.

Dermatologai bei trichologai, įvertinę pacientų plaukų ir odos būklę, skiria reikiamus kraujo tyrimus, atlieka mikroskopinį tyrimą ar pasėlį dėl grybo bei kitų parazitų, bakterijų, o jei reikia – ir odos biopsiją. Remiantis tyrimų rezultatais, paskiriamas individualus gydymas: vietinio poveikio priemonės (šampūnai, losjonai, tepami vaistai) arba sisteminis gydymas (geriami vaistai, vitaminai ir papildai), injekcinės terapijos (mezoterapija, PRP (mikroinjekcijų į problemines sritis), lokalūs leidžiami vaistai į paodį) arba alternatyvios priemonės, pavyzdžiui, lazerinins gydymas.

„Kartais pakanka sureguliuoti mitybą ar vartoti vitaminus, kitais atvejais prireikia vartoti vaistus arba pasitelkti mezoterapijos, PRP procedūras. Tačiau pirmas žingsnis turi būti profesionali gydytojo trichologo ir konsultacija bei nuoširdus pokalbis. Vėliau, priklausomai nuo esamos problematikos, tyrimų rezultatų, gretutinių susirgimų, parenkamas tinkamas ir pažangus gydymo planas. Viena inovatyviausių procedūrų plaukų slinkimui ir plikimui gydyti šiuo metu – PRP mikroinjekcinė terapija. Jos metu naudojami iš paciento veninio kraujo atskirti trombocitai, kuriuose gausu augimo faktorių, stimuliuojančių plaukų augimą. Tai ypatingai saugus, 100 proc. natūralus gydymo metodas, puikiai tinkantis ir jautrią alergišką odą turintiems žmonėms. Pažangi terapija pasižymi ilgai trunkančiu efektu, nes laikui bėgant PRP poveikis audiniams didėja. Šiandien tai vienas veiksmingiausių plaukų slinkimo gydymo būdų“, - sako A. Ramanauskaitė.

Rašyti komentarą
Komentarai (3)

Inga

Man asmeniskai padejo Bio selenium+zn, tik ilgai reikia vartoti, ne 1 menesi.

Anonimas

nusipirkite is vaistines ,triovit. kapsulem panaudokite menesi as pati naudojau nes pasiule vaistininke,,,,sekmes

Anonimas

saltalankio aliejus is vaistines

SUSIJUSIOS NAUJIENOS