Po sėkmingo gydymo Milda vėl mato pasaulį Pereiti į pagrindinį turinį

Po sėkmingo gydymo Milda vėl mato pasaulį

2025-05-18 23:00 klaipeda.diena.lt inf.

Prieš ketverius metus 37 metų vilnietė Milda pajuto, kad kažkas nutiko akims. Problemų dėl regėjimo neturėjusiai moteriai ėmė lietis vaizdas, iš arti ji nematė vyro ir vaikų veidų, gatvėje neįžiūrėdavo atvažiuojančių automobilių. Paaiškėjo, kad visa tai dėl genetinės akių ligos.

Apribojo savarankiškumą

„Pagalvojau, kad akys galėjo suprastėti dėl darbo prie kompiuterio. Kreipiausi į kelias gydymo įstaigas, kuriose man užsiminta, kad tai gali būti reta genetinė liga. Buvo rekomenduota kreiptis į Kauno klinikas, tai ir padariau“, – prisimena Milda.

Moteriai buvo atlikti išsamūs tyrimai, siekiant nustatyti tikslią diagnozę. Paaiškėjo, kad ji serga reta akių liga – paveldima Lėberio optine neuropatija. „Ši liga pasireiškia greitu, neskausmingu regos praradimu abiejų akių regos praradimu arba iš pradžių vienos akies, o po kelių savaičių ar mėnesio pažeidžiama ir kita akis. Regos lauko centre atsiranda dėmė, kuri trukdo matyti. Šią ligą sukelia genetiniai pakitimai ląstelių mitochondrijose, kurios mūsų organizme atsakingos už energijos gamybą. Dėl ligos sutrinka ląstelių veikla, ypač akies tinklainės nervinės ląstelės, kurios perduoda regos informaciją iš akies į galvos smegenis. Jos pradeda žūti, vystosi regos nervų atrofija“, – paaiškina Kauno klinikų Akių ligų klinikos vadovė prof. Reda Žemaitienė.

Visą laiką gyvenau aktyviai, daug dirbau, nemėgau sėdėti namuose, ir staiga viskas iš esmės pasikeitė. Buvo sunku, tačiau stengiausi nepasiduoti.

Mildos gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis: ji išėjo iš darbo, nebegalėjo vairuoti automobilio, savarankiškai išeiti į gatvę, parduotuvę. „Visą laiką gyvenau aktyviai, daug dirbau, nemėgau sėdėti namuose, ir staiga viskas iš esmės pasikeitė. Buvo sunku, tačiau stengiausi nepasiduoti – kreipiausi į psichologą, kurio konsultacijos man iš tiesų labai padėjo. Norėčiau įkvėpti žmones, kuriems atsitinka bėda, – labai svarbu nebijoti ieškoti pagalbos ir palaikymo. Net sunkiausiose situacijose yra išeitis, ypač kai šalia – profesionalai ir artimi žmonės,  padedantys žengti pirmyn“, – atvirauja ji.

Reda Žemaitienė / Asmeninio archyvo nuotr.

Paskyrė specialų vaistą

Kauno klinikose moteriai buvo paskirtas gydymas specialiu vaistu idebenonu. Šis vaistas padeda ląstelėms gaminti daugiau energijos, apsaugo akies tinklainės nervines ląsteles nuo pažeidimo ir stabdo regėjimo silpnėjimą.

„Diagnozuojant paveldimą Lėberio optinę neuropatiją turime atmesti kitas ligas ir priežastis, galinčias sukelti regos praradimą ir regos nervo atrofiją. Pacientei buvo nustatyta netipinė mitochondrijų DNR mutacija, todėl konsultavomės su kolegomis genetikais, neurologais, radiologais ir Europos retų akių ligų specialistais, kurie patvirtino mūsų nustatytą diagnozę“, – sako Kauno klinikų Akių ligų klinikos Retų akių ligų centro vadovė Agnė Kručaitė.

Ji priduria, kad vaistas davė gerų rezultatų. Mildos rega pagerėjo, todėl gydymas idebenonu pratęstas dar vieniems metams.

Dėl ligos sutrinka ląstelių veikla, ypač akies tinklainės nervinių ląstelių, kurios perduoda regos informaciją iš akies į galvos smegenis. Jos pradeda žūti, vystosi regos nervų atrofija.

Pagerėjo labai greitai

Moteris džiaugiasi, kad pradėjusi vartoti vaistus pagerėjimą pajuto labai greitai. Ji jau savarankiškai pereina gatvę, gali įžiūrėti tam tikras smulkias detales.

„Besigydydama stengiausi sveikai gyventi – sveikai maitinausi, sportavau ir daug laiko praleidau gryname ore. Gydymo pažanga – akivaizdi. Ji teikia vilties. Galbūt rudenį galėsiu ieškotis darbo. Tikiu, kad gyvenime niekas nevyksta be priežasties – mano vieta po saule dar laukia manęs“, – šypsosi ji.

Milda teigia niekada neabejojusi Kauno klinikų medikų profesionalumu, tačiau dar labiau jais patikėjusi po apsilankymo privačioje klinikoje Vokietijoje. „Vykome ten siekdami išgirsti dar vieną gydytojų nuomonę ir įsitikinti, kad paskirtas gydymas – tikrai tinkamas. Vežiausi į vokiečių kalbą išverstus Kauno klinikų gydytojų išrašus. Tyrimų rezultatai patvirtino, kad gydymas pasirinktas teisingai ir viskas atliekama tinkamai“, – pasakoja moteris.

Kauno klinikų Akių ligų klinika – didžiausia oftalmologijos paslaugas teikianti įstaiga Lietuvoje, kurioje atliekamos įvairaus sudėtingumo akių priežiūros intervencijos, visų tipų ragenos transplantacijos, teikiama pagalba onkologinėmis ir retomis akių ligomis sergantiems pacientams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra