Sudėtingą operaciją ištvėrusi Jurga: buvo sunku priimti realybę Pereiti į pagrindinį turinį

Sudėtingą operaciją ištvėrusi Jurga: buvo sunku priimti realybę

2025-07-19 18:00 klaipeda.diena.lt inf.

Prieš pusmetį vilnietei Jurgai buvo diagnozuotas opinis kolitas – lėtinė storosios žarnos uždegiminė liga. Nepaisant taikyto standartinio gydymo vaistais, jos būklė palaipsniui blogėjo – dėl dažno viduriavimo ji neteko svorio, jai vos užtekdavo jėgų nuvykti į darbą.

Išbandymai: vilnietei Jugai po storosios žarnos pašalinimo operacijos prireikė laikinos stomos, kurią prižiūrėti savarankiškai ji išmoko dar ligoninėje. Algimantas Tamelis

Medikamentai nebepadėjo

„Man rekomendavo kreiptis į Kauno klinikas, kur buvo atlikti išsamūs tyrimai ir taikyti visi galimi gydymo būdai, įskaitant stipresnius medikamentus“, – pasakoja jauna moteris.

Kauno klinikų Chirurgijos klinikos vadovas prof. Algimantas Tamelis paaiškina, kad vienas būdingiausių sunkaus opinio kolito simptomų – kraujavimas, kuris kai kuriais atvejais gali būti itin intensyvus.

„Nepaisant medikamentinio gydymo, pacientės uždegiminiai rodikliai išliko aukšti. Kadangi uždegimas jau buvo apėmęs visą storąją žarną, buvo priimtas sprendimas operuoti – pirmiausia pašalinta storoji žarna ir suformuota laikina plonosios žarnos stoma, siekiant sudaryti sąlygas gijimui“, – sako profesorius.

Sunkiu atveju opinis kolitas gali atsirasti komplikacijų: žarnos prakiurimas, toksinis išsiplėtimas ir pilvaplėvės uždegimas ar gausus kraujavimas, – todėl laiku priimti chirurginiai sprendimai tampa gyvybiškai svarbūs. Pasak gydytojo, stoma formuojama tais atvejais, kai paciento būklė neleidžia iš karto sujungti plonosios žarnos su tiesiąja žarna. „Organizmas būna išsekęs, neišlaiko siūlės, žarnos neprigyja, todėl formuojama laikina stoma, kol pacientas sustiprėja“, – paaiškina Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos gydytojas gastroenterologas prof. Gediminas Kiudelis.

Jurga pasakojo, kad sprendimas dėl operacijos jai buvo emociškai sudėtingas. „Nors supratau, kad mano būklė prasta, tikėjausi pasveikti be operacijos. Buvo sunku priimti realybę, bet jaučiu dėkingumą gydytojui, kuris buvo kantrus ir supratingas“, – sako ji.

Algimantas Tamelis

Mokėsi priežiūros technikų

Po sudėtingos operacijos Jurga prabudo su prie pilvo šono pritvirtintu stomos maišeliu, į kurį nukreipiamas žarnyno turinys. „Tuo metu jaučiausi labai silpna, todėl į palatą nuolat užsukdavo stomos priežiūros specialistė. Ji atsinešė mokomuosius muliažus ir žingsnis po žingsnio mokė, kaip prižiūrėti stomą – kaip apsaugoti odą, pasirūpinti žaizda, keisti maišelį“, – prisimena Jurga.

Sustiprėjusi ji apsilankė Kauno klinikų Chirurgijos klinikoje veikiančiame specializuotame stomos priežiūros kabinete. Čia individualių susitikimų metu ji konsultavosi su specialistais ir praktiškai mokėsi stomos priežiūros technikų, išbandė skirtingas priemones, aptarė kasdienius iššūkius. „Gavau daug praktinių patarimų, bet ne mažiau svarbus buvo ir žmogiškas palaikymas – išgirdau raminančius žodžius, padrąsinimą, kas labai padėjo psichologiškai“, – dalijasi Jurga.

Pasak Chirurgijos klinikos slaugos vadovės Daivos Rimkūnienės, šis kabinetas skirtas visiems pacientams, turintiems skirtingų tipų stomas. Čia jie gali gauti individualias konsultacijas, o prireikus – ir tęstinį palaikymą nuotoliniu būdu, jau grįžus namo.

Dažniausiai kaltas vėžys

„Daugelyje šalių stomos priežiūrą užtikrina specialiai parengti stomos terapeutai – slaugytojai, padedantys pacientams prisitaikyti prie naujų gyvenimo sąlygų“, – pasakoja prof. A. Tamelis. Jo teigimu, Kauno klinikos taip pat žengia šiuo keliu – čia rengiami slaugos specialistai, kurie ne tik moko praktinių įgūdžių, bet ir padeda pacientams jaustis saugiau, užtikrina kokybišką priežiūrą po operacijos.

Nepaisant medikamentinio gydymo, pacientės uždegiminiai rodikliai išliko aukšti. Kadangi uždegimas jau buvo apėmęs visą storąją žarną, buvo priimtas sprendimas operuoti.

Po operacijos Jurga džiaugiasi ne tik pagerėjusia savijauta, bet ir sugrįžusia valgymo laisve. Iki tol ji galėjo valgyti tik garuose gamintą, labai švelnų maistą, tad kasdienis racionas buvo itin ribotas. „Pastaraisiais mėnesiais viskas, ką valgiau, buvo be skonio – tiesiog tam, kad išgyvenčiau. Dabar po pusmečio pirmą kartą ramiai pasimėgavau kavos puodeliu. Tai mažas, bet labai lauktas džiaugsmas“, – šypsosi Jurga.

Per metus Kauno klinikų Chirurgijos klinikoje atliekama apie 150–200 stomų išvedimo operacijų. Daugiausia jų atliekama skubos tvarka dėl storosios žarnos vėžio, kai liga diagnozuojama pavėluotai. Dėl sunkaus opinio kolito operacijos prireikia tik nedidelei daliai pacientų – dažniausiai tuomet, kai gydymas vaistais tampa neefektyvus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra