Sukurta programėlė, mokanti prižiūrėti ligonius po insulto | kl.lt

SUKURTA PROGRAMĖLĖ, MOKANTI PRIŽIŪRĖTI LIGONIUS PO INSULTO

  • 0

Insultas tampa vis dažnesne liga, kuri pakerta ir jaunus žmones. Gydytojai pažymi, kad tai lemia ne tik genetika, bet ir vis prastėjanti gyvenimo kokybė, praneša LNK.

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkas Rytis pats patyrė, ką reiškia slaugyti insulto ištiktą žmogų. Senelės liga tapo visos šeimos iššūkiu.

„Visa šeima buvo nežinioje, nežinojome, ką daryti. Išleidus močiutę iš ligoninės, nežinojome, kaip tiksliai slaugyti. Visi buvome ištikti šoko. Kaip greitai sužinoti, ką daryti, kaip rūpintis, kaip pritaikyti namus? – kylančius klausimus vardijo KTU Informatikos fakulteto mokslininkas Rytis Maskeliūnas.

Mokslininkas prisimena, kad aplinką teko pakeisti kardinaliai.

„Dalinis paralyžius. Praktiškai žmogus ant lovos. Turi tiek pamaitinti, tiek prižiūrėti. Kažkiek šneka. Slauga – sunki“, – pasakojo R. Maskeliūnas.

Insultas tampa vis dažnesne liga. Kasmet Lietuvoje suserga apie 10 tūkst. žmonių. Skaičiai stabiliai didėja. Mokslininkas su tarptautine komanda sukūrė programėlę-žaidimą, kuri virtualiojoje erdvėje moko rūpintis insulto ištiktu žmogumi.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

„Telefono, kompiuterio ar planšetės ekrane valdai žmogeliuką ir kartu slaugai asmenį po insulto. Iššoka daugybė gyvenimiškų situacijų – tiek tipinės: žmogus nori pavalgyti, nori į tualetą, tiek baigiant netipinėmis: psichologine būsena“, – apie žaidimą pasakojo R. Maskeliūnas.

Iššoka daugybė gyvenimiškų situacijų – tiek tipinės: žmogus nori pavalgyti, nori į tualetą, tiek baigiant netipinėmis: psichologine būsena.

Iškilus klausimams, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje, programėlė pasiūlys kelis variantus, iš kurių vienas bus teisingiausias ir kuriuo reikėtų vadovautis. Pvz., ką daryti, kai jau metas miegoti.

Pasak slaugos specialistų, rūpinimasis ligoniu po insulto – iššūkis ir profesionalams.

„Sunkiausia priimti žinią, kad staiga netikėtai pasikeičia gyvenimas, ir ypač pacientų, kurie nebesugeba savimi rūpintis kaip anksčiau ir nebesugrįžta į įprastinį gyvenimą“, – sakė Kauno klinikų Neurologijos klinikos slaugos vadovė Vita Balčienė.

Gydytojai sako, kad insultas, kai trombai užkemša smegenų arteriją, yra ne tik dažnėjanti, bet ir jaunėjanti liga.

„Nuolat turime ir jaunesnių pacientų, kurie atvyksta su insulto diagnoze. Turime ir 21 metų pacientą“, – sakė Kauno klinikų insulto sektoriaus vadovas Vaidas Matijošaitis.

Medikams nerimą kelia tai, kad insulto priežastimi tampa ne tik genetika, bet ir prastėjanti gyvenimo kokybė. Palyginti su Skandinavijos šalimis, Lietuvoje daugiau sunkių insulto atvejų.

Sunkius padarinius po insulto jaučia beveik 10 mln. žmonių ES.

Rašyti komentarą
Komentarai (0)

SUSIJUSIOS NAUJIENOS