Gaiviųjų gėrimų gamintojai priešinasi cukraus mokesčiui: jis diskriminacinis Pereiti į pagrindinį turinį

Gaiviųjų gėrimų gamintojai priešinasi cukraus mokesčiui: jis diskriminacinis

Valdančiajai koalicijai ketinant įvesti cukraus mokestį saldiesiems gėrimams, gamintojai parengė rezoliuciją, kuria išreiškė nepritarimą tokiai iniciatyvai.

Kaip aiškina asociacijos „Lietuvos gėrimai“ direktorė Gintė Levišauskaitė, toks mokestis yra diskriminacinis ir neigiamai atsilieps įmonių konkurencingumui. 

„Asociacija „Lietuvos gėrimai“ ir gaiviųjų gėrimų pramonės bendruomenė priima rezoliuciją nepritarti šiam diskriminuojančiam cukraus mokesčiui, būtent gaiviesiems gėrimams. Ir savo nutarimu planuojame pasidalinti su visais Seimo nariais“, – pirmadienį, Gėrimų pramonės forumo 2025 m. teigė G. Levišauskaitė. 

Vaisių sulčių ir gėrimų gamintojos „Eckes-Granini Baltic“ marketingo direktorius Vidas Komparskas aiškino, kad toks mokestis paskatins infliaciją gėrimų kategorijoje. Taip pat, anot jo, sumažės gėrimų bendrovių galimybė kelti darbuotojų atlyginimus. 

„Rytoj pradėsime ruošti savo atsiliepimą į šį įstatymo projektą, kuriame labai aiškiai išdėstysime, kad jam nepritariame. Nes jis turės didžiulę neigiamą įtaką gaiviųjų gėrimų pramonei. Užkirs galimybes kelti darbuotojams atlyginimus, kas yra vienas iš tikslų, nes norima, jog gyventojų perkamoji galia augtų“, – komentavo V. Komparskas. 

„Taip pat paskatins infliaciją gaiviųjų gėrimų kategorijoje“, – teigė jis.

Tuo metu Kaune veikiančios gaiviųjų ir alkoholinių gėrimų gamyklos „Kauen Craft“ direktorius Laimonas tvirtina, kad dėl naujo tarifo gamintojai taps nekonkurencingi, mažės perkančiųjų gėrimus kiekiai. Todėl, pasak jo, sektoriaus bendrovės turės atleisti iki 20 proc. darbuotojų.

„Mes priešinsimės visomis įmanomomis priemonėmis, kartu su sektoriaus konkurentais ir partneriais. Dėl to, kad jis yra diskriminacinis, mažina darbo vietas mūsų įmonėse ir mažintų konkurencingumą. Nes jei mažėja kiekiai, auga savikainos – mes nekonkurencingi. Mes turime problemų, kaip maža rinka, tai čia dar blogiau“, – kalbėjo L. Blažinskas. 

„Mums reikės 10–20 proc. mažinti darbo vietų“, – tvirtino jis. 

O anot alternatyviųjų gėrimų tiekėjo „Thirst Killers“ įkūrėjo ir vadovo Edmundo Likšos, saldžiųjų gėrimų apmokestinimas privers kavines ir restoranus kelti kainas, taip apsunkinant konkurencija šiam sektoriui.

„Noriu ištransliuot žinutę, kad labai kils kainos restoranuose“, – sakė jis. 

M. Dubnikovas: dėl cukraus ir pelno mokesčio gaivieji gėrimai brangs 27 proc. 

Anot ekonomisto Mariaus Dubnikovo, įvertinus tiek cukraus, tiek pelno mokesčio apkrovą gaiviųjų gėrimų gamintojams, jie turės savo produkciją branginti ketvirtadaliu. O tokį kainų augimą, anot jo, labiausiai pajaus mažiausias pajamas gaunantys asmenys. 

„Realiai produkcija turėtų brangti 26,7 proc., sudėjus tiek cukraus, tiek pelno mokestį“, – forume kalbėjo M. Dubnikovas.

„Kad ir kaip bebūtų, tokie produktai yra maistas. Ir tai bus maisto pabranginimas neturtingiems žmonėms“, – kalbėjo jis. 

Be to, anot ekonomisto, iš mokesčio surinktos lėšos tik minimaliai prisidėtų prie gynybos finansavimo. 

„Gynybos poreikis per artimus metus yra 12–14 mlrd. eurų. Tai pripažinkime, 25 mln. eurų, tai ne veiksnys“, – sakė ekonomistas. 

Kaip ELTA skelbė anksčiau, valdančioji koalicija iš esmės sutaria įvesti cukraus mokestį saldiesiems gėrimams. 

Finansų ministerija siūlo, kad cukraus mokestis būtų taikomas dviem tarifais 100 l pagaminto gėrimo. Pirmasis, 7,4 euro tarifas būtų taikomas, jei cukraus keikis 100 gėrimo mililitrų neviršytų 8 gramų. 

Tuo metu, jei 100 mml gėrimo būtų daugiau nei 8 gramai cukraus, būtų taikomas 21 euro mokestis. Toks tarifas būtų taikomas ir visiems energetiniams gėrimams. 

Manoma, kad iš šio mokesčio būtų galima surinkti 25 mln. eurų. 

 

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra