„Facebook“ platformoje Annos akį patraukė įrašas, kuriame klausiama, ar jau pasitikrinote, kiek vertas jūsų būstas?
Moteris sako, jog po to, ką pamatė, niekam kitam nebepavyksta susikaupti.
„Turiu du nedidelius būstus, kurie yra vienas šalia kito. Nenaudojame jų nuomai, čia yra mūsų gyvenamoji vieta. Pamačiau, jog abu būstai pabrango kone dvigubai“, – pasakojo vilnietė Anna Vanagė.
Nekilnojamojo turto mokestį Anna mokėjo ir anksčiau – kiek daugiau nei 200 eurų per metus. Dėl visa ko, paskambino pasitarti su Valstybine mokesčių inspekcija (VMI).
„Paaiškina, kad dabar mano mokestis bus 1 tūkst. 240 eurų ar kažkas panašaus. Jeigu anksčiau mokėjau 200 eurų per metus, tai dabar mokėsiu 1,2 tūkst. eurų per metus“, – nuostabos neslėpė moteris.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Kiek vidutiniškai rinkoje vertas nekilnojamasis turtas, Registrų centras perskaičiuoja kasmet, o masinį turto vertinimą atlieka kas penkerius metus. Tik nuo jo priklauso, kokio dydžio nekilnojamojo turto mokestį savininkams teks mokėti ateinančius penkerius metus.
„Šiais metais gyventojai, turintys nekilnojamojo turto, mokesčius moka nuo tų verčių, kurios galioja nuo 2021 metų pradžios“, – aiškino Registrų centro atstovas Mindaugas Samkus.
Tačiau šiųmetė rinkos vertė sufleruoja, kam nusiteikti kitąmet, kai po masinio vertinimo ji bus prilyginta mokestinei.
„Jeigu jis būtų daromas kasmet, žmonės matytų mažesnį palaipsninį kilimą ir taip galbūt būtų mažesnis šokas“, – svarstė „Ober-Haus“ vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis.
Manau, kad yra absoliučiai neadekvatu, kai mokestis padidėja penkis kartus.
„Pavyzdžiui, butas, kurio mokestinė vertė 2021 metais yra 100 tūkst., šiandien jo vidutinė rinkos vertė jau gali būti palypėjusi iki 160–170 tūkst.“, – skaičiais dalijosi M. Samkus.
Ir tai dar ne pabaiga, nes būstai brangs ir šiemet.
„Prie dabartinės vertės galima būtų pridėti dar 10 proc. ir turėti tam tikrą įsivaizdavimą, koks mokestis galėtų būti kitais metais“, – teigė Registrų centro atstovas.
„Kad ir kokia būčiau patriotė, kad ir kaip suprasčiau, kad į biudžetą reikia surinkti daugiau pinigų, skirti gynybai, vis dėlto, manau, kad yra absoliučiai neadekvatu, kai mokestis padidėja penkis kartus“, – piktinosi vilnietė.
Tiesa, net jei valdžia ir neplėstų nekilnojamojo turto mokesčio, padėties tai nepakeistų. Šiuo atveju mokesčiai yra kosminiai tiesiog dėl išsipūtusių kainų.
„Žmonės galbūt įsikėlė prieš penkeris metus mažai apstatytame rajone, kuris nebuvo labai populiarus, tačiau per kelis metus atsirado statybų, tad paaugo ir to rajono kainos. Čia kažko nuostabaus nėra – Registrų centras, galima sakyti, pakankamai tiksliai prisiderino prie realių rinkos pokyčių“, – akcentavo S. Vagonis.
Dabar mokestį moka tie, kurių nekilnojamasis turtas vertas daugiau nei 150 tūkst. Tačiau valdžia siekia, kad už nekilnojamąjį turtą mokėtų visi ir nuo pirmo euro.
„Tas mokestis turi būti sąžiningas, pakeliamas. Šiandien diskutuojame su visuomene, prezidentu, politinėmis partijomis kas tai galėtų būti“, – kalbėjo premjeras Gintautas Paluckas.
Tad dabar viskas priklausys nuo to, ką valdžia nuspręs dėl tarifų. Kol kas pirmas siūlomas laiptelis yra ties 200 tūkst. eurų. Iki jo visi mokėtų po 1 dešimtąją procento nuo savo būsto vertės.
Didžiausias tarifas, kuris yra net 4 proc., grėstų apleisto ir neprižiūrimo nekilnojamojo turto savininkams.
Tiesa, valdžia aiškina, kad pirmam būstui suteiks 50 proc. nuolaidą mokesčiui, tačiau ji – ne begalinė, negalės viršyti 500 eurų.
Nuolaidų dar žada pensininkams ir šeimoms. Pavyzdžiui, sutuoktiniams priklausančio būsto vertė bus dalijama perpus.
„Tokiu atveju jie turi pateikti prašymą ir registruoti būtą kaip jungtinę nuosavybę“, – aiškino Registrų centro atstovas.
Tiems, kam mokestį reikia mokėti ir dabar, elektroninio deklaravimo sistemoje šiemet automatiškai bus suformuota preliminari deklaracija.
„Gyventojai galės matyti visą nekilnojamą turtą, kurį jie turi, kuris patenka į apmokestinimą ir ten bus nurodytos, kokios vertės ir kokios NT mokesčio sumos apskaičiuotos“, – teigė VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis.
Registrų centras žada, kad preliminarius skaičius, kiek už nekilnojamąjį turtą teks mokėti artimiausius penkerius metus, kiekvienas būsto savininkas matys rudenį.
(be temos)
(be temos)
(be temos)