Kodėl kainos degalinėse tokios nestabilios? Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl kainos degalinėse tokios nestabilios?

2025-04-17 11:28

Naftos kaina krenta, didmeninės degalų kainos taip pat, tačiau degalinėse jos, pasak vairuotojų, gyvena atskirą gyvenimą. Nepastovias kainas švieslentėse ekspertai ir ekonomistai aiškina verslininkų gobšumu. Pastarieji tvirtina, kad kalti mokesčiai, o dėl pakeltų akcizų jau prarandami klientai. Žmonės ir verslas, taip pat užsienio vežėjai, jau pilasi degalus kaimyninėse šalyse. Finansų ministras to nesureikšmina. Pasak jo, mokesčių valstybė surenka net daugiau nei pernai. Tačiau ekonomistams finansų ministro žodžiais sunku patikėti.

Kodėl kainos degalinėse tokios nestabilios?
Kodėl kainos degalinėse tokios nestabilios? / Ž. Gedvilos / BNS nuotr.

Naftos kainoms krentant, degalinių klientai sako to nejaučiantys.

„Ar matote, kad krenta? Nekrenta“, – sakė degalinėje sutiktas vyriškis.

„Nežinau, gal nelabai mažėja. Nepastebėjau, kad mažėtų“, – kalbėjo degalinėje pakalbinta moteris.

Dar labiau vairuotojus stebina, kad kainos degalinėse labai nepastovios.

Pabranginti tik skuba.

„Vienur 1,55 Eur, kitur 1,40 Eur. Girdėjau, kad pinga, bet ne visi dar skuba piginti. Pabranginti tik skuba“, – sakė kitas sutiktas vyras.

„Šokinėja tikrai, nes ryte mačiau, kad buvo mažesnė – 1,48 Eur, o dabar apie 1,55 Eur“, – sakė moteris.

Didmeninės degalų kainos pastaruoju metu stabiliai krito. Per dvi savaites tiek benzinas, tiek dyzelinas atpigo maždaug dešimčia centų. Ekspertai turi savo versiją, kodėl kainos degalinėse tokios nestabilios.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

 

 

„Galbūt dėl mažesnės konkurencijos, galbūt dėl velykinio periodo, artėjančio vasaros sezono, atostogų, kai degalų vartojimas padidėja, degalinių tinklai galbūt dar bando kažkiek užsidirbti daugiau atsargos“, – aiškino Pricer.lt įkūrėjas Arūnas Vizickas.

„Ne tai, kad piktnaudžiavimas, bet truputį yra šito dalyko, jo visada bus. Verslas, jei gali pasiimti papildomą eurą, kodėl jam jo nepasiėmus?“ – savo požiūrį dėstė ekonomistas Algirdas Bartkus.

Degalinių atstovai tikina, kad kainoms įtaką daro konkurencija, o ši tarp tinklų šiuo metu yra neva didelė. Vis dėlto, kad ir kokias kainas degalinės siūlytų, dėl Lietuvoje padidintų akcizų pas kaimynus jos kur kas mažesnės.

„Paprasti gyventojai pradeda važinėti į kitas užsienio šalis – Latviją, Lenkiją – ir ten pilasi sau degalus. Turime pastebėjimų, kad ten degalus jau pilasi ir tam tikros įmonės, kurios yra arčiau pasienio“, – sakė Lietuviškų degalinių sąjungos vadovas Vidas Šukys.

Pasak degalinių atstovo, pabrangę degalai kerta ir per mokesčių surinkimą. Akcizų už degalus po mokesčių pakėlimo surenkama daug mažiau.

„Sausio mėnesį buvo konkreti ataskaita, kurią turėjome, tai buvo apie 10 mln. eurų. Tai – už sausį“, – kalbėjo V. Šukys.

„Kažkas galbūt anksčiau užsiperka, kažkas atideda kažkokius pirkimo sprendimus. Vieno mėnesio duomenys akcizų surinkime yra statistiškai bereikšmiai“, – tvirtino finansų ministras Rimantas Šadžius.

Nors Lietuvos degalinės sako, kad užsienio vežėjai degalus Lietuvoje nustojo pilti, finansų ministras to nesureikšmina. Pasak jo, jau buvo numatyta, kad dyzelino bus parduodama mažiau.

„Kad mažės dyzelino suvartojimas, jau buvo prognozuota pernai, kadangi dyzelinas šiek tiek kenksmingesnis aplinkai nei benzinas. Tokiu būdu dyzelino akcizui buvo uždėtas didesnis tarifas, kuris žmones skatintų pereiti prie kito kuro“, – teigė R. Šadžius.

Tačiau kiek konkrečiai šiemet surinkta akcizų už degalus, daugiau ar mažiau nei pernai tuo pačiu metu, ministras pasakyti kol kas negali, nes dar nesuskaičiuota.

„Pirminiai duomenys rodo, kad apskritai visas valstybės biudžeto pajamas renkame geriau negu planuota. Akcizų surinkimas taip pat auga, kaip ir visų kitų mokesčių. Kuro kainos, mano supratimu, rinkoje normalizavosi“, – sakė finansų ministras.

Ekonomistams tuo sunku patikėti.

„Sausio mėnesį, lyginant su praėjusių metų sausiu, dyzelio pardavimai smuko trisdešimt keliais procentais, šiek tiek virš 30 proc. Vasario mėnesį, lyginant su praėjusių metų vasariu, buvo apie 15–16 proc. pardavimų nuosmukis“, – kalbėjo ekonomistas.

Pasak A. Bartkaus, gera žinia ta, kad artimiausią mėnesį naftos kainos neturėtų augti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra