Lietuva galutinai pralaimėjo ginčą su „Gazprom“ dėl 1,4 mlrd. eurų kompensacijos | kl.lt

LIETUVA GALUTINAI PRALAIMĖJO GINČĄ SU „GAZPROM“ DĖL 1,4 MLRD. EURŲ KOMPENSACIJOS

  • 22

Lietuva galutinai pralaimėjo beveik aštuonerius metus trukusį ginčą su Rusijos koncernu „Gazprom“ dėl maždaug 1,4 mlrd. eurų kompensacijos už per brangiai 2004–2012 metais pirktas rusiškas gamtines dujas.  Švedijos Aukščiausiasis Teismas 2019-ųjų gruodį atmetė Lietuvos prašymą peržiūrėti jai nepalankų šios šalies Apeliacinio teismo sprendimą – pastarasis nepakeitė 2016 metų Sokholmo arbitražo sprendimo.

„Švedijos Aukščiausiasis Teismas gruodžio pabaigoje priėmė sprendimą neperžiūrėti Švedijos apeliacinio teismo pernai liepos mėnesį priimto sprendimo, kuriuo nuspręsta neanuliuoti Stokholmo arbitražo sprendimo Lietuvos byloje prieš „Gazprom“. Teismas nepateikė savo sprendimo motyvų“, – BNS nurodė Energetikos ministerijos.

Ginčo nagrinėjamas Stokholmo arbitraže ir Švedijos teismuose Lietuvai iš viso kainavo beveik 10,5 mln. eurų. 2012–2016 metais Stokholmo arbitraže trukusio proceso metu advokatams išleista apie 9,5 mln. eurų, dar apie 950 tūkst. eurų – 2016–2019 metais, kai Lietuva arbitražo sprendimą ginčijo Švedijos teismuose, teigia ministerija.

Ginče su „Gazprom“ Lietuvai atstovavo viena didžiausių pasaulyje advokatų kontorų – JAV „Shearman &Sterling“ bei Lietuvos advokatais iš „Lawin“ ir „Tark Grunte Sutkienė“.

Stokholmo arbitražas 2016 metų birželį paskelbė neįžvelgęs Rusijos bendrovės kaltės, tačiau pripažino, kad „Gazprom“, tiekdamas dujas Lietuvai ir valdydamas „Lietuvos dujų“ akcijas, turėjo interesų konfliktą. Jo sprendimu Lietuva neatgavo prašytos maždaug 1,4 mlrd. eurų permokos, kuri susidarė už 2004-2012 metais „Gazprom“ Lietuvai tiektas dujas.

Arbitražo sprendimą Lietuva skundė Švedijos apeliaciniam teismui. Pastarajam pernai liepą atsisakius jį pakeisti, Lietuva pateikė skundą Švedijos Aukščiausiajam Teismui. Energetikos ministerija tuomet tvirtino, kad taip siekiama išnaudoti visas galimybes iš „Gazprom“ prisiteisti kompensaciją ir kartu panaikinti sprendimą dėl 1,3 mln. eurų bylinėjimosi išlaidų koncernui „Gazprom“ atlyginimo.

Lietuvos ir Rusijos teisininkai anksčiau skeptiškai vertino Lietuvos galimybes anuliuoti Stokholmo arbitražo sprendimą. Pasak jų, galimybė panaikinti sprendimą buvo labiau teorinė, kai kurie teisininkai manė, kad tokiu būdu Lietuva bandė ginčą su „Gazprom“ baigti taikos sutartimi.

Be šios bylos, 2010–2011 metais „Gazprom“ iniciatyva buvo pradėtos trys arbitražo bylos, kuriose Lietuvos interesai, pasak Energetikos ministerijos, buvo sėkmingai apginti – nei tuometinės bendrovės „Lietuvos dujos“ veiklos tyrimas, nei dujų sektoriaus reforma nebuvo sustabdyta.

Rašyti komentarą
Komentarai (22)

:))

Panašiai galvoju ir aš :) prieš gazpromą nuolatiniai pakovojo "kovos" sąmata Lietuvai nemažai kainavo, dabar su " sąjudžiu prieš Astravą" kovos prieš Baltarusiją ? Kiek ši kova mums kainuos ? Elektrą jau pabrangino , matyt " patryjotai " užvaldę energetiką bijo , kad pigesnė elektra muš vietinių pelnus ? Gali reikėti " elektrikams " ir už gautą pastatą lyg už 1 eurą , sumokėti pilną kainą ? Siaubas ...geriau " kovosime " ? :) prieš 10 m, kol dar tik Astravas ruošėsi statyti , būčiau palaikęs , dabar - neapkvailinsite :)

Judėjimas

Ladsbergis turi organizuoti Sąjudį prieš Gazpromą ir Europos teismą. Sėkmės jam. Pažiūrėsim kas išeis iš to.

ačiū konservatoriams + liberalams už rūpestį :)

už beveik aštuonerius metus trukusį ginčą , tai nuo 2012 kada seimo valdantieji buvo konservatoriai su liberalais ? --------Ginčo nagrinėjamas Stokholmo arbitraže ir Švedijos teismuose Lietuvai iš viso kainavo beveik 10,5 mln. eurų.
DAUGIAU KOMENTARŲ

SUSIJUSIOS NAUJIENOS