Be to, siūloma keisti kitas PVM lengvatas – knygoms, neperiodiniams leidiniams PVM tarifą mažinti nuo 9 iki 5 proc., o lengvatinį 9 proc. tarifą, taikomą apgyvendinimui, keleivių vežimui, meno ir kultūros renginiams, didinti iki 12 proc.
„Skatinant edukaciją ir siekiant sumažinti neigiamą poveikį švietimo sistemai, knygas ir leidinius vietoj šiuo metu taikomo lengvatinio 9 proc. PVM tarifo apmokestinti taikant lengvatinį 5 proc. tarifą“, – rašoma PVM įstatymo pataisų aiškinamajame rašte.
Pasak jo, šildymui ir karštam vandeniui PVM lengvata nėra tikslingai orientuota tik į socialiai pažeidžiamus visuomenės sluoksnius, o malkoms – neatitinka Europos Sąjungos aplinkos apsaugos įsipareigojimų dėl priklausomybės nuo iškastinio kuro mažinimo ir Europos žaliojo kurso tikslų.
Finansų ministras Rimantas Šadžius interviu BNS sakė, kad panaikinus PVM lengvatą siūloma didinti nepasiturintiems gyventojams mokamoms kompensacijoms skaičiuoti naudojamo turto vertę.
Anot jo, šias kompensacijas gaunančius gyventojus siūloma visiškai atleisti nuo nekilnojamojo turto mokesčio.
R. Šadžius: PVM lengvatą šildymui siūlome naikinti, nes ji yra atgyvenusi
Finansų ministras R. Šadžius teigia, kad lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas šildymui, karštam vandeniui bei malkoms, kurio teikiamame mokestinių pakeitimų pakete siūloma atsisakyti, yra pasenęs. Anot jo, lengvata buvo reikalinga, kai gyventojų algos buvo mažesnės, tad žmonės daugiau pajamų išleisdavo šildymui.
Ši lengvata yra netaikli.
„Iš tikrųjų ta lengvata buvo labai svarbi tada, kai komunalinės paslaugos buvo žymiai brangesnės, lyginant su žmonių pajamomis. Paskutiniu laikotarpiu žmonių pajamos smarkiai išaugo, o tuo tarpu komunalinių paslaugų ir energijos kainos sparčiai neaugo“, – žurnalistams trečiadienį teigė R. Šadžius.
„Ši lengvata yra netaikli. Ji praktiškai atpigina šildymą tiems, kas galėtų už tai susimokėti“, – tvirtino jis.
Ministras aiškina, kad šildymas mažiausiai uždirbantiems gyventojams jau yra kompensuojamas. Be to, anot jo, siekiant užtikrinti, kad lengvatos panaikinimas neturėtų neigiamo poveikio visuomenei, bus siūloma plėsti kriterijus kompensacijai gauti.
„Tie, kurie moka mažiausiai, gauna mažiausias pajamas, jie gauna kompensaciją, kuri apskaičiuojama pagal Piniginės socialinės paramos įstatymą“, – sakė ministras.
„Suprantame, kad yra tam tikras sluoksnis žmonių, kurie pajaustų skausmingiau šitą lengvatos panaikinimą. Dėl to mes siūlome smarkiai išplėsti kriterijus gauti šildymo kompensacijas“, – kalbėjo jis.
R. Šadžiaus manymu, reikia panaikinti turto kriterijų, skiriant kompensaciją šildymui.
„COVID laikais turto kriterijai buvo išjungti skaičiuojant šią kompensaciją. Sakyčiau, per kaminą valstybė neišskrido. Tai sakyčiau, kad šiais laikais riboti žmogaus galimybę gauti kompensaciją, remiantis tuo, kad jo banko sąskaitose neturi būti daugiau 8 tūkst. eurų, yra atgyvenęs kriterijus“, – teigė R. Šadžius.
(be temos)