Mojuoja „rykštele“: dėl ko finansų ministras sulaukė pastabų iš Briuselio Pereiti į pagrindinį turinį

Mojuoja „rykštele“: dėl ko finansų ministras sulaukė pastabų iš Briuselio

Finansų ministras Rimantas Šadžius teigia sulaukęs Briuselio pastabų dėl Seime pradėtos svarstyti antros pensijų kaupimo pakopos reformos, numatančios, be kita ko, atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo. 

Mojuoja „rykštele“: dėl ko finansų ministras sulaukė pastabų iš Briuselio
Mojuoja „rykštele“: dėl ko finansų ministras sulaukė pastabų iš Briuselio / P. Peleckio / BNS, freepik.com nuotr.

R. Šadžius BNS patvirtino asmeniškai sulaukęs pastabų tiek iš finansinių paslaugų eurokomisarės Marios Luís Albuquerque (Marijos Luis Albukerkė), tiek Europos Sąjungos (ES) finansų ir ekonomikos ministrų taryboje (Ecofin).

„Taip, ir asmeniškai, ir taip pat per Ecofin posėdį tai taip pat buvo sakoma. Bet Europos Komisija, aišku, turi teisę rekomenduoti šalims ir, matyt, rekomendacijos dėl pensijų pakopų išeis turbūt iki šių metų pabaigos – pagal „Savings and Investments Union“ (Santaupų ir Investicijų sąjungos – BNS) komunikatą tai yra numatyta jų plane, jie savo nuomonę pareikš“, – BNS trečiadienį sakė R. Šadžius.

„Antra vertus, aš komisarei išdėsčiau ir, matyt, mes turime atsižvelgti į mūsų realią politinę situaciją, kur klausimas yra apie pensijų fondų patrauklumą. Siekiant išsaugoti pensijų fondus, matyt, reikia jų patrauklumu rūpintis“, – kalbėjo ministras.

R. Šadžius teigė, kad jam išsakytos pastabos susijusios su „dalyvavimo privalomumu“.

„Mes visada labai geranoriškai bendraujame su Komisija. Tai buvo Komisijos ir komisarės nuomonės išreiškimas. (...) Jos požiūriu, tai kelia Komisijai susirūpinimą, bet tai yra mūsų nacionalinės politikos dalykas“, – teigė finansų ministras.

„Vyriausybė apsisprendė, ji pateikė siūlymus ir Seime dabar vyksta normalia tvarka svarstymas. Mes esame demokratinė valstybė, šie klausimai reguliuojami įstatymu ir mes turime autoritetingą įstatymų leidėją su išskirtiniais įgaliojimais“, – aiškino R. Šadžius.

EK siūlo plačiau taikyti automatinį įtraukimą

Europos Komisijos (EK) kovą paskelbtame Santaupų ir Investicijų sąjungos komunikate teigiama, kad užtikrinant žmonių finansinį saugumą, atsižvelgiant į demografines tendencijas, svarbu geriau išplėtoti papildomų pensijų sistemą, o svarbus jos elementas gali būti automatinis įtraukimas.

„Automatinis įtraukimas – lengvas ir veiksmingas būdas žmonėms dalyvauti pensijų sistemose – gali padidinti darbuotojų dalyvavimo lygį ir grąžą pensijų gavėjams dėl didesnio masto ir diversifikavimo pajėgumo teikiamos naudos. Remiantis esama teigiama valstybių narių patirtimi automatinio įtraukimo srityje, šią praktiką reikėtų plačiau taikyti visoje Sąjungoje“, – teigiama EK komunikate.

Remiantis esama teigiama valstybių narių patirtimi automatinio įtraukimo srityje, šią praktiką reikėtų plačiau taikyti visoje Sąjungoje.

Konkrečias rekomendacijas dėl automatinio įtraukimo, pensijų stebėjimo sistemų ir pensijų duomenų suvestinių naudojimo Komisija ketina paskelbti iki šių metų pabaigos.

Finansų ministerijos kancleris Mindaugas Šima trečiadienį Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitete sakė, kad rengiant pensijų kaupimo sistemos pakeitimus viena iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai (SADM) pateiktų pastabų buvo susijusi su EK komunikato turiniu.

„Viena (pastaba – BNS) buvo dėmesio atkreipimas dėl kovo mėnesį paskelbto Europos Komisijos komunikato, kuris kalba būtent apie automatinį įtraukimą į antrą pakopą ir pabrėžė gerąsias praktikas, taikomas Europoje, ir iš esmės planuoja šių metų pabaigoje paskelbti tam tikras rekomendacijas, susijusias su automatiniu įtraukimu į pensijų kaupimo sistemą“, – komitete teigė M. Šima.

„Jų (EK – BNS) teigimu, tas automatinis įtraukimas yra veiksminga priemonė, galinti užtikrinti didesnį dirbančių įsitraukimą į pensijų kaupimo schemas, didesnes kaupimo apimtis, investicinę grąžą, kuri tinkamai atlieptų gyventojų poreikius ilguoju laikotarpiu“, – pridūrė ministerijos kancleris.

M. Šima teigė, kad EK komunikatas yra rekomendacinis dokumentas, bet kiekviena šalis narė pati pasirenka,  kaip savo šalyse organizuoti pensijų kaupimo sistemą.

Kaip anksčiau rašė BNS, Seimas antradienį ėmėsi svarstyti pensijų sistemos pokyčius, kuriais siūloma atsisakyti automatinio gyventojų įtraukimo, leisti pasitraukti iš sistemos, vieną kartą atsiimti 25 proc. sukauptų lėšų, o dėl sunkios ligos – visą sumą, bet toliau kaupiantiesiems palikti 1,5 proc. valstybės įnašą.

Siūloma, kad sprendimą dėl pasitraukimo iš fondų žmonės galėtų priimti du kartus: 2026 metų ir 2027 metų sausį–rugsėjį, nes kiekvienų metų pabaigoje tris mėnesius būtų vertinamos paraiškos.

I. Ruginienė sakė besitikinti, kad Seimas priims sprendimą iki liepos 1 dienos, o pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų sausio.

Konstitucinis Teismas pernai kovą nusprendė, kad įstatyme nenumatyta galimybė žmonėms nutraukti pensijų kaupimo sutartį dėl svarbių priežasčių prieštarauja Konstitucijai. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
eina jie n

tegu neskiedžia - čia nenormalu kai net nepranešus žmogui kad iš jo darbo užmokesčio bus atskaičiuojami pinigai jį įtraukt į kažkokia PRIVAČIĄ finansinę schemą- kažkieno pelno spaudyklą
1
0
Visi komentarai (1)